Magyarország nemzetközi mozgástere a globális
piacgazdaságban?
Figyelt kérdés
Szkeptikus vagyok. Európa északi perifériájának volt történelmi lehetősége zárkózni. Japán és Németország nélkül nincs globális piacgazdaság. Dél-Korea geopolitikai jelentősége az Észak-Koreával szembeni ellenállás, Tajvannak pedig Kínával szembem kell ezt felmutatni. Szingapúr egy csöppnyi városállam és kereskedelmi csomópont. A Perzsa-öböl menti államoknak a világ legnagyobb, gazdaságosan kitermelhető kőolajkészlete van a segge alatt. Uruguay és Chile is némileg előttünk jár, de Dél-Amerika geopolitikai jelentősége nem olyan számottevő, mint a köztes Európáé. Az az érzésem hogy ez a mi régiónk egy ilyen felvonulási terület, feláldozható ütközőzóna, nem osztottak lapot. Ezen belül ott vannak a csehek és szlovének akik régebb óta voltak és szervesebb részei a német-osztrák birodalmaknak. Szlovákia a friss lendületes ország, mint önálló állam nem ment keresztül történelmi megrázkódtatásokon. Valamint a periférikus Észtország, közel a finnekhez, de összességében elmondható, hogy számottevő zárkózás nem történt ebben a térségben. Nem tehetünk semmit. Az egyszerű embernek nincs valódi beleszólási lehetősége a folyamatokba. Az Orbán rezsim kiveszi a hasznát az elcseszett rendszerből, aztán ha elfajul a helyzet majd küldi nekünk a képeslapot, meg osztja az észt mint Kossuth apánk. A legnagyob magyar Széchenyi beleőrült abba, hogy itt nem működnek úgy a reformok ahogy elképzelte. Líbiában a kommunista diktátor Khadafi bepróbálkozott valami gazdasági alternatívával, de a szokásos ürügyekre hivatkozva eltiporták a rendszerét.
Éppezért kéne egy Egyesült Európa, ahol nem itt ugrálunk bolhafingnyi országként a nacionalizmusunkkal.
Képzelj el ehelyett egy Európai Egyesült Államokat, ami leginkább a francia nacionalizmusra épülne, de a módját, kulturális hátterét egész Európára kiterjesztve, és hozzá egy olyan külpolitikát, ami legalább annyira Amerika-ellenes, mint amennyire Oroszellenes és Kínaellenes is. Ezek helyett újra felvirágoztatnánk az európai ipart, nyersanyagok és energiahordozók forrásaként pedig új, szoros kapcsolatot építenénk ki a volt kontinentális európai országok gyarmataival pl. Kongóval és Algériával. Rögtön megoldódna egy csomó probléma a kontinensen.
2022. okt. 23. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
2/2 A kérdező kommentje:
1#
Kéne, de az EU semmi egyébről nem szól , mint lefeküdni a multinacionális tőkének. Ezen kívül a közös politizálás szinte a nullával egyenértékű. Már a kitudja hányszorosan túlárazott schengeni határkerítés+taxiszolgáltatás miatt is mekkora felháborodás volt, úgy hogy előtte többszázezer migráns keresztülment az országon. A nyugati vezetők is csupán azért verik az asztalt mert Orbán nem fekszik le teljesen. Persze mögöttes tartalom nincs, mivel csúcsrajáratta Magyarország szerepét az uniós gazdaságban, emellé még a kommunistából vedlett keleti vadkapitalista Putyinnak is lefeküdt. Németország az EU vezető hatalma is együttműködött Oroszországgal.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!