Vajon Magyarországon miért nem fér el minden település mellett egy-két szélerőmű?
Nem tudom hogy komolyan gondolod-e...
Egyrészt kezdjük ott, hogy nem úgy megy, hogy itt egy kis szellő néha fúj akkor máris megéri telepíteni, aztán az se baj, ha egy évben 300 napon át meg sem mozdul, de legalább van.
Másrészt nem az energia megtermelése a fő gond, hanem hogy tárolni nem lehet hatékonyan, szóval megint ott tartunk, hogy jön egy szélvihar, de jó, van energia, csak épp ha nincs rá szükség, akkor nem tudjuk hol eltárolni.
Ahhoz nem zabálunk elég babot!
Bezzegisztánba még az angyalok is babot esznek!
Elférne, nem pont a helyhiány a lényeg.
Sokak szerint viszont zavaró a látványa, hangja, ezért ellenzik, hogy lakóterülethez közel rakják.
Másik gond az infrastruktúra. Lehet, hogy nincs megfelelő hálózat az adott helyen, ahol működne a betáplálás. Mivel a szélenergia termelés időjárásfüggő, nem stabil erőmű, így a hálózatüzemeltetőre, többi erőműre is nagy feladatot hárít a kiszabályozás, rendszerbiztonság tekintetében, ezért a szabályozói rendszer, hatóság, rendszerirányító, hálózatüzemeltető is beleszólhat a szélerőműtelepítésekbe, mint ahogy például most a háztartási naperőműveknél is léptek és nem automatikus, hogy szabad a hálózatba betáplálni.
A fidesz megmondta! Itt nem fúj annyi szél megérje!
Igaz győr felé az autópályán van bőven szélturbina, igaz osztrákoké lehet azokra azért fúj a szél, bezzeg ha magyar lenne nem pörgetné a szél azt se............
#5 Ez nem ilyen egyszerű kérdés.
A szélenergia tekintetében Németország többszörösen alkalmas terep, mint a miénk és mégis befuccsoltak a szélerőműveikkel, mert tavaly nem fújt eleget a szél és nem csak energia hiányuk volt miatta, hanem mér atomenergia is volt amit venniük kell, mert a franciák azt termelik, és közben meg leállították a saját atomerőműveiket is.
A németeknél, ahol a szeles területek száma is sokkal nagyobb - hiszen vannak hegyeik és tengerpartjuk is bőven, de a szeles órák száma is sokkal több, ott sem volt sikeres az a rengeteg szélerőmű telepítése, csak egyik oldalról hatalmas költség volt amíg elkészült, másik oldalról meg rendkívül drágán termel (az első miatt is). A zöldenergia sokkal drágább mint a nem zöld energia, tehát hiába lenne mivel kiváltani az importot, attól még az árat nem tudná csökkenteni.
Ahogy most a napelemeknél, a szélgenertoroknál is az lenne megoldás ha szigetüzemben termelhetnének áramot. ha a házak, lakások apró szélgenerátorokat üzemeltethetnének, amit nem kell a hálózatra kötni, de mint egy power bank tudna tölteni áramot amibe kell vagy épp adott eszközöket lehetne rákapcsolni. Egy egyszerű váltókapcsolóval pl. a hűtőszekrény, a légkondi, akármi vagy a napelemről vagy a szélgenerátoról kapná az áramot a működéséhez, nem a hálózatba lenne bedugva.
Biztonsági tartaléknak én is szerettem volna a házunkhoz egy kis napelem+szélgenerátor kombo egységet a háztetőre, ami csak akkora mint egy nagy szélkakas, hogy ha áramszünet lenne télen akkor is legyen áramunk legalább ennyi a fűtésrendszer működtetéséhez, hűtőszekrényhez, de a költsége nagyon magas. Sokkal olcsóbb venni egy kis benzines vagy dízeles generátort és azt tartani tartaléknak a garázsban. Nagyon nem mindegy, hogy 1,5 milliót kell kifizetned vagy 60 ezret+az üzemanyagra még pár tízezret.
az a kis észak nyugati csücsök az országban az alkalmas szélenergia termelésére
annyira értesz hozzá, hogy széltérképet se láttál még
Ez nem csak szándék kérdése, hanem pénz kérdése is, ahol ezermilliárdokról van szó. Az energiaipar tőkeigényes szektor.
Eddig a beruházók sem akartak szélerőművet építeni, csak ha garantálják nekik a kötelező és magasabb átvételi árakat, hogy megtérüljön a beruházás. Egy ipari szélturbina építése kb. 600 millió forint. Lehet mondani, hogy általában van egy kis szél, legtöbbször termelne valamennyit az erőmű a Dél-Alföldön is, de nem mindegy, hogy mennyit. 6 m/s szélnél a termelés nyolszor annyi, mint 3 m/s szélsebességnél. Így a szélcsendes helyre telepített szélerőmű megtérülési ideje lehet, hogy támogatással együtt is 8-10 év helyett mondjuk 40-50 év lenne, ezért a beruházók célja sem az, hogy oda építsék az erőművet, ahol nincs, elfér, hanem oda akarják rakni, ahol nagy szél van, több profitot termel. Bizony ilyen profitorientált, anyagias világban élünk, ez ösztönzi a cégeket, tőkéseket, nem az, hogy lehetőleg minimalizálják a fosszilis tüzelőanyag felhasználást bármi áron.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!