Miért szükséges Budapesten 23 kerület?
Budapest mindössze 525 km2 és a lakossága (agglomeráció nélkül) 1,7 millió fő. Ez ellenére 23 kerületből áll, pont mint a 2000 km2-es, 8 millió fős Tokió.
De ha csak európai példákat nézünk, akkor is a 900 km2-es, 3,6 milliós Berlin mindössze 12 kerületből áll, a 600 km2-es, 3,3 milliós Madrid 21-ből, az 1300 km2-es, 2,9 millió fős Róma 15-ből, de még Európa legnagyobb városa, a 2500 km2-es, 9 millió fős Moszkva is csak 12 kerületből áll.
Miért kell nekünk Budapestre 23 kerület?
Ezek a kerületek többségükben önálló települések voltak, s úgy kapcsolták a fővároshoz: pl. Óbuda, Soroksár, Csepel, Rákoskeresztúr, Budafok , Tétény, Kelenföld, Budaörs ( 90 után levált), Lőrinc, Kőbánya, Zugló, Pesterzsébet stb.
Saját struktúrával, klf. fejlődési szinten, lakossági összetétel, hagyományok saját közigazgatással.
Aztán voltak, melyeket összevontak, mint pl évtizedekig Soroksár Erzsébet közigazgatása alá tartozott, majd 90 után szétválasztották.
A problémáik különfélék, ezért hogy visszaállt a rend. Könnyebb a fejlesztésük is. Már, ha olyan képviselőket választanak, akik nem lenyúlnak, hanem gondoskodva fejlesztenek.
Amúgy kit érdekel New York és a többi felsorolt ország?!
Az az ő világuk, ez meg a miénk.
Tokióban sokkal többen laknak mint 8 millió. Az a 8 milla igazából csak a város központi része, össze van nőve sok sok más várossal ami közigazgatásilag nem Tokió, de a gyakorlatban meg nagyon is, és az ottaniaknak is tokiói identitásuk van. A teljes agglomerációban lakik vagy 45 millió ember.
Én voltam ott, életembe nem láttam még ekkora várost, New York is eltörpül hozzá képest. Tokió kb akkora mint New York, Párizs, Moszkva együttvéve.
1# New York nem volt példa, Tokió szintén összeolvadásokból lett megapolisz (2# igen, agglomerációval együtt tényleg akkora, de a többi példánál sem néztem az agglomerációt), mint ahogy Párizs, Madrid és Moszkva is. A történelmi részével tisztában vagyok, de továbbra sem értek egyet, hogy 23 önkormányzatot fenn kell tartani egy ilyen kicsi városban.
És ahogy a 3#-as mondja, más települések is összeolvadásokból lettek. Miskolc az óvároson kívül ma áll (Miskolc)Tapolcából, Diósgyőrből, Hejőcsabából, de hozzá lett csatolva Görömböly, Hámor, Szirma és Bükkszentlászló is. Nyíregyháza szintén nem önerőből lett ekkora, hozzá lett csatolva Nyírpazony, Sóstóhegy, 1954-ben pedig Orostól Borbányát átcsatolják Nyíregyházához és Oros is. De igazából ma már Szegednek nevezzük Algyő, Gyálarét, Kiskundorozsma, Szőreg és Tápé egykori településeket is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!