Milyen hatással van az inflációra az extraprofit adó, szja visszatérítés, 13. havi nyugdíj és a gyenge forint?
Az infláció egy statisztikai mutató, a bele tartozó termékek kosarát úgy manipulálja a kormányzat, ahogy nem szégyelli. Másrészt az inflációba beletartozik rengeteg olyan cikk, amit ritkán vásárolunk. A megélhetés költségeit érdemes vizsgálni, például az általad említett élelmiszerekét. Azoknak az ára nem 10-15%-kal nő.
Gyenge forint. Nagyban befolyásolja. Ha egy cég exportál, a gyenge forint jó neki. Például Németországban ad el, euróért értékesít. Eurót, vagy más valutát kap. Mi az érdeke? Hogy ezért a valutáért otthon minél több forintot kapjon. Minél erősebb az a valuta a forinthoz képest, illetve minél gyengébb a forint, annál több forintot fog kapni a külföldi valutáért itthon. Magyarán, itthon annál inkább gazdagszik. Az import esetében ennek a fordítottja áll fenn. A gyenge forint drágítja az importot, gerjeszti az inflációt. A gyenge pénznem nem használ azoknak az országoknak, amelyek sok mindenből behozatalra szorulnak. Ebben az esetben a társadalom minden importcikkért fizethet, mint a katonatiszt, és közvetlenül fizeti a gyenge fizetőeszköz árát.
13. havi nyugdíj nem annyira. Ha pénzt pumpálsz az emberekhez, nő a kereslet, ami növeli az árakat, hiszen több pénz van az embereknél, a cégek emelik az áraikat. De ettől a közvetlen pénzosztások nem elvetendők, hiszen ennek az inflációt gerjesztő hatása nem tud nagyobb lenni, mint a fogyasztóknál lévő pénztömeg növekedése, hiszen ha emiatt nagyobb mértékben nőnének az árak, mint amennyivel az emberek jövedelme, akkor csökkenne a kereslet, és csökkennének az árak. Tehát a közvetlen pénzosztások járnak némi inflációs hozadékkal - mert nő a kereslet -, de az inflációs hozadékuk nem tud nagyobb lenni, mint a jövedelem növekedése, mert akkor csökkenne a kereslet. SZJA-visszatérítéssel is ugyanez a helyzet. Nekem ezekkel nincs problémám. Baloldali vagyok, alapjövedelem-párti. A kormánnyal nem az a gond, hogy néha oszt minimális alamizsnát, hanem az, hogy ezt csak nagyon harmatosan teszi.
Extraprofit-adó nagyon növeli. Ha egy céget még inkább megadóztatsz, növeli fogja az árait, hogy az emiatt kieső nyereségét kiegyensúlyozza, ami gerjeszti az inflációt. Az extraprofitot nem megadóztatni kell, hanem megszüntetni. Árplafonokat meghúzni, és innentől kezdve nem tudja tovább növelni az árait, amellett, hogy veszteséges sem lesz, nyereséges marad. Ausztriában a demokratikus szocialista Kreisky-korszakban létrehoztak egy árfplafon-bizottságot, és az árplafonok teljesen megától értetődő elemei voltak a gazdaságnak, soha addig nem látott jólétet teremtve Ausztriában. Az extraprofit-adó viszont árnövekedésekre sarkallja a cégeket, hogy az emiatt kieső nyereségüket kompenzálják.
Orbán atyánk azt mondta nőttek a reálbérek magyarországon.
Bár nem tudom, hogy a 30%-os élelmiszer árak mellett kaptam-e 40%-os béremelést.
(És igen, 30% az infláció, mivel az ember ételt vesz és számlát fizet, tv-t 5 évente egyszer veszek szóval annak a 15%-os inflációja nem érdekel)
A gyenge forint is növeli az árakat, mivel sok mindent importálunk.
"A forint gyengülése Orbán eszmefuttatása szerint azt jelenti, hogy tulajdonképpen "ellopják a pénzt az emberek zsebéből", mivel a bérből, fizetésből és egyéb járulékokból élők gyengébb forint esetén kevesebb árut tudnak megvásárolni a boltokban, a nyugdíjasok juttatása is kevesebbet ér. "
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!