Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szombattól miért emelkedik a...

Szombattól miért emelkedik a gáz ára?

Figyelt kérdés
Az átlag felett fogyasztóknak emelkedik a gáz ára októbertől! Köszönjük fidesz kormány! Hol van az ötöd áron vásárolt orosz gáz?

2022. szept. 29. 19:01
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
kérdező nézd meg az eu tanács oldalán mit írnak és ráfogsz jönni mi miért van! nem hiszem el ötöd áron van! De én őröl kommenteltem🙂
2022. okt. 2. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:
gabor75. Akkor azt írd meg, miért fizetünk érte az eu országok közül a legtöbbet? Mi indokolja?
2022. okt. 2. 17:50
 13/23 anonim ***** válasza:
kérdező miért hazudsz? és milyen célból vagy ki fizet érte?
2022. okt. 5. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
10,46 eurócentes kilowattóránkénti áramárat kapunk
2022. okt. 5. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

Arról, hogy a magyar rezsicsökkentett ár mekkora előnyt jelent a hazai fogyasztóknak az európaiaknak kiszámlázott rezsiköltségekhez képest, tegnap számolt be a VG. A júniusi adatok szerint


a földgáznál 8-9-szer kedvezőbb az itthoni díjszabás, a villamos energiánál pedig ötször olcsóbb az ár, mint Nyugat-Európában.


Viszont adja magát a kérdés, hogy az augusztustól belépő lakossági piaci ár hogyan viszonyul az európai rezsiárakhoz. Ezt az összehasonlítást végezte el most lapunk.

Módszertan


A vizsgáltak a fővárosok átlagfogyasztói, vagyis az egyes fővárosokra jellemző átlagos fogyasztási mennyiséggel és jellemzőkkel rendelkező fogyasztók. A számítás modellje nem bonyolult: az alapadatok forrása a finn VaasaETT globális energetikai tanácsadó cég friss gyűjtése, az egyes árak eurócentben, 400 forintos euróárfolyam mellett értendők.


A mértékegység a földgáznál és az áramnál is kWh, ami lényegében egységnyi energiatartalmat jelöl.


Ehhez egy lényegi átváltást alkalmaztunk, miután a földgáznál a köbméter szerinti árazás ismert Magyarországon. A köbméter és a kWh közötti váltószám 10,55. Tehát 1 köbméter gáz 10,55 kWh-val egyenlő.

Olcsó, vagy drága a magasabb rezsicsökkentett gázár Európában?


A kérdésre a válasz, hogy ha kizárólag az újonnan bevezetett lakossági piaci rezsidíjat önállóan nézzük, akkor a kettő között valahol, de inkább a drágához közelebb. Az észak-európai fővárosokban markánsan, 20-30 százalékkal is többet fizet a lakosság a gázért, de Rómában és a szomszédos Bécsben is drágább a díjszabás. Prágában, Berlinben viszont alacsonyabb, Pozsonyban pedig a harmada a budapestinek.

2022. okt. 5. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

Csakhogy az összevetésből kihagyhatatlan, hogy a magyar háztartások háromnegyede augusztus után is a rezsicsökkentett áron jut hozzá a gázhoz, miután


a gázellátásban nyilvántartott 3,5 millió fogyasztóból 2,6 millió átlagfogyasztású, vagyis havi 144 köbmétert vagy az alatt fogyaszt.


Ez pedig jelentősen súlyozza a kapott képet, hiszen a 10 forint körüli kWh-s gázár messze a legolcsóbb a kontinensen. Ha mindezeket a szempontokat figyelembe vesszük, akkor a teljes magyar társadalomra vetítve egy 6,23 eurocentes kWh-árat kapunk, ami az ötödik legalacsonyabb földgázellenérték Európában. Varsóban, Pozsonyban és Zágrábban csak némiképp olcsóbb, egyedül Belgrádban kedvezőbb érzékelhetőbben.

Olcsó, vagy drága a magasabb rezsicsökkentett áramár Európában?


A villany tekintetében jóval egyértelműbb a helyzet, a magyar áramárnál a piaci lakossági díjszabás bevezetésével együtt is elvétve találni alacsonyabb tarifát. A 17,54 eurócentes budapesti villanyár kedvezőbb a varsóinál és a pozsonyinál is, a berlini és a prágai mintegy két és félszer magasabb a hazai lakossági piaci árhoz képest. Az olasz és angol pedig már háromszor drágább.

2022. okt. 5. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

Számottevően csak Bulgáriában, Máltán és Szerbiában olcsóbb csak az áram.


Úgy, hogy a rezsicsökkentett magyar villanyárat – ami a második legkedvezőbb Európában – nem vettük figyelembe.


Ha ezt, ahogy a földgáz esetén is súlyozzuk, akkor az összes magyar háztartásra vetítve egy 10,46 eurócentes kilowattóránkénti áramárat kapunk, ami ugyancsak a második legolcsóbb a kontinensen.

Rezsicsökkentéssel a tőzsdei árrobbanás ellen


Az elmúlt egy-másfél évben robbanásszerűen emelkedtek az energiapiaci árak. Az áram esetén a tőzsdei ellenértékeket vizsgálva megállapítható, hogy a 2021 májusára kialakult egyéves határidős árhoz (60,4 euró megawattóránként) viszonyítva július első hetére 515,4 százalékkal magasabb (371,9 euró megawattóránként) árszint alakult ki.


Az orosz–ukrán háború hatása világosan látszik,


az áram ellenértéke 2022 februárjához képest is 128,3 százalékkal növekedett ebben az időszakban.


A gáznál a holland tőzsdei árakat vizsgálva szintén ugrásszerű emelkedés látszik. A 2021 májusára kialakult egyéves határidős ellenértékhez (21,6 euró megawattóránként) képest a hónap elejére 650,3 százalékkal magasabb (162,3 euró megawattóránként) árszint alakult ki. A háború következménye a gáz esetén is világosan tetten érhető,


az orosz–ukrán konfliktus óta további 157,3 százalékkal nőtt az ár júliusig.


Ehhez képest a rezsicsökkentés intézménye megmaradt, ráadásul olyan módon, hogy a magyar háztartások 75 százaléka változatlanul nem érzékel majd semmit a brutális energiaár-drágulásból.

2022. okt. 5. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

"A háború következménye a gáz esetén is világosan tetten érhető"

Hát persze. Vagy nem, nézzünk már rá a TTF gázra:

[link]

Számomra valahogy nem világos, hogy a háború következményei hogyan olvashatók le a grafikonról...

Arról nem is beszélve, hogy amikor a gáz bőven 20 EUR/MWh alatt volt évekig (adott esetben akár 5 EUR/MWh alá is beesett), vagy az áramnak negatív ára volt, akkor valahogy ebből nem igazán lehetett semmit észrevenni a hazai rezsiszámlákon. Ahogy tényleg zsebbe kellene nyúlni (na nem a kormánynak, hanem azon oligarcháinknak akik időközben rátették a mancsukat a gáz és áram szolgáltatásra), na akkor rögtön le kell mondani a többségnek a támogatott energiaárakról és tovább tömködni Lölő és társai zsebét.

2022. okt. 7. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
A kisember változatlanul teszi fel azt az alapvető kérdést, hogy mi köze van az USA-nak, a NATO-nak, az EU-nak a szláv belviszályhoz? Konkrétan, milyen szerződések igazolják a beavatkozás jogosságát? Miért és kinek az érdekében kell Európát a szakadékba lökni - az ellenzéki kommentelők ne röhögjenek, ők is a szakadék alján fognak kiszáradni, míg Feri, Klári és a többi vezetőik már megvásárolták a repülőjegyet a Bahamákra - miért marad az ukrán kaland után Európából felperzselt föld? Gazdaságilag, politikailag, az identitását tekintve, gyermekeink, unokáink jelenét, jövőjét lenullázva, de akár a szó fizikai értelmében is.
2022. okt. 7. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
Ki fogja majd ki fizetni a háború utáni az ukrán adósságot??? Mert nem ingyen mennek ám a nyugati fegyverek oda!!! hát majd azt is mi fizetjük ki!!! Jól meg van ez tervezve kérem az usa gazdagszik az orosz gazdagszik az eus szankciókból!!az eu pedig szakadékbazuhan!!!!
2022. okt. 7. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!