Az 1921-es soproni népszavazást valóban elcsalták volna?
Ausztriából, sokan akkor költöztek oda, amikor Ausztriában "ellenreformáció" volt, azaz erőltetett katolicizmus.
Illetve, a soprni németek igen jelentős része Németország déli részéről származik.
Akkoriban még sok volt a katyvasz az osztrák meg a német identitás között.Emiatt is lett olyan eredménye a népszavazásnak.
Ha megnézed, akkor az egy "Sopron környéki" pénszavazás volt, ahol Sopron és Brenbergbánya lakossága gyakorlatilag dötött a többi 8 falu sorsáról is, mert a lakossága magasabb volt, mint az össszes többié együttvéve.
Mondjuk a 8 közül 3 is Magyarország mellett voksolt, de a többi öt inkább a labancokhoz került volna.
És lehet persze csalást kiáltani, de az egyes településeken eléggé meggyőző volt az arány. Akár a magyar- akár az osztráktámogató településeken.
Kedves Kérdező és Válaszolók,
Aki egy kicsit jártasabb a történelemben az tudja, hogy az a népszavazás nem lett elcsalva, mert előre el voltak döntve az eredményei. Az eredmények pedig Londonban dőltek el, ahol meghallgattak némi magyar revízionista törekvést, és egyeztettek a franciákkal az ügy érdekében, hogy "valamit azért csak adjunk viszza nekik".
A franciák (értsd: Clemenceau) hallani sem akart arról, hogy Csehszlovákia, Románia vagy Jugoszlávia adjon vissza a magyaroknak valamit, mert akkor majd megharagítja az ottani szövetségeseit, és a Kis-Antant elképzelésnek lőttek. Másfelől pedig, ha csak egy várost is visszaszerezhetett volna Magyarország azokról a területeiről, akkor félő lett volna, hogy nem áll meg egy városnál, és továbbmegy.
Maradt tehát kizárásos alapon Ausztria, mivel elvileg szintén vesztes ország volt. De persze az osztrákok se akartak hallani arról, hogy a frissen megszerzett Burgenland tartománynak pont a központját és egyben a legértékesebb városát veszítse el. Az angol és francia (na meg persze a magyar) nyomásra mégis belementek, vagy más szóval bele kényszerültek egy Sopron környéki helyi népszavazásba.
De mivel az eredményeket az angolok már rég eldöntötték és a franciák is beleegyeztek, ezért odavezéreltek egy elvileg "nemzetközileg TELJESEN független" olasz katonai századot, amelynek papíron az volt a feladata, hogy a választás tisztaságára független félként felügyeljen.
A gyakorlatban viszont az volt a feladata, hogy "segítsenek" a szavazás lebonyolításában, hogy Sopron valóban a "hűség városa" legyen. Éppen ezért nem meglepő hogy 65-35 % lett az eredmény Magyarország javára.
Remélem tudtam segíteni. Kisebb rákereséssel rengeteg forrás megerősíti majd a fenti soraimat.
Igen, mégpedig a híres-neves Agendorfból.
Ágfalva Magyarország pöcegődre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!