A balliberális ellenzéki pártok miért vették be a Jobbikot az összefogásba annak tükrében, hogy az akkoriban Jakab vezette párt szavazatot nem igen hozott nekik, egyénit jobbikos jelölt nem nyert és „bónuszként” helyreállította a centrális erőteret?
Csak a belföldi eredményeket nézve:
2018-ban:
- a Fidesz 47,36%-ot
- a balliberális pártok (DK-Momentum-MSZP-LMP-P) összesen 29,13%-ot
- a Jobbik 19,8%-ot
- az MKKP 1,79%-ot szerzett
2022-ben
- Fidesz 52,15%-ot
- az ellenzéki összefogás 35,94%-ot
- a Mi Hazánk 6,12%-ot
- az MKKP 3,4%-ot szerzett.
Vagyis a Jobbik egykori 19%-ából kb. 6%-ot szerezett az összefogás, 6%-ot a Mi Hazánk, 5%-ot a Fidesz és 2%-ot az MKKP.
Sőt az a plusz 6% (nagyjából 300.000 2018-as Jobbikos szavazat) nagy része taktikai szavazó volt, vagyis a Jobbikra csak mint a legerősebb ellenzéki pártra szavazott, de egyébként nem kötődött a párthoz.
A Jobbikkal való összefogás gyakorlatilag SEMMIT nem hozott a balliberális pártoknak, sőt csak megerősítették vele a Fideszt és újjápítették a centrális erőteret.
Mindezek fényében politikailag érthetetlen miért adtak a közös ellenzéki listán 10 befutó helyett a Jobbiknak.
Mert az összefogás részesei azt gondolták - mint utóbb kiderült tévesen -, hogy egy jobbikosnak, is a legfontosabb a bolsevik orbán kormány leváltása és a tolvaj hazug fidesz elzavarása, a jogállam helyreállítása.
Ezzel szemben kiderült, hogy az egységsugarú választó olyan mint Pavlov kutyái. Megszólal a csengő hogy "Gyurcsány" és a másfél évtized alatt felépített feltételes reflextől rögtön megindul a nyálelválasztásuk, hogy "Orbán".
Az eredményekből visszafelé következtetni meg értelmetlen, mert ha csak kicsivel is értelmesebbek a honfitársaink akár ellentétes eredmény is születhetett volna.
Nem baj. Most pontosan azt a sz.rt öntik a fejükre amit akartak, amit választottak. De még mindíg hiszik, hogy a szent rezsicsökkentésük meg van védve.
1. A rendszer úgy lett kitalálva, hogy ha egy ellenzéki párt nem csatlakozik az összefogáshoz, az alapvetően rontja a saját és az összefogás esélyeit.
2. A százalékokat, szavazatokat nem lehet így összeadni, kivonni. Sokan sokféle megfontolásból szavaznak máshogy. Ha egy Alma párt 20%-ot kap, a Körte párt meg 30%-ot, majd a következő választáson az Alma párt 10%-ot, a Körte párt meg 35%-ot, akkor nem lehet azt mondani – nem feltétlenül, sőt valószínűleg nem igaz –, hogy az Alma párt szavazóinak a negyede a Körte pártra szavazott, a másik negyede meg otthon maradt. Lehet, hogy az Alma párt szavazóinak a fele maradt otthon, a Körte párt új szavazói meg addig nem szavazó polgárok voltak. Vagy az is lehet, hogy a Körte párt régi szavazói mind otthon maradtak, az a 35% az mind új szavazó. Ahhoz célirányos felmérés kellene, hogy lássuk, ki az, aki egyik párttól a másikra váltott, ki az, aki a régi választáson választott, az újon meg nem, ki az, aki a régi választáson nem választott, az újon meg igen. Illetve azt is csak célirányos felméréssel lehetne felmérni, hogy ezek mögött milyen ok, motiváció állt.
Azért az összefogás a Jobbikkal baloldali szavazókat is távol tarthatott, egyáltalán nem indokolt – sőt eléggé indokolatlan –, hogy a baloldali szavazótábort fixnek tartsuk, és minden változást csak a jobboldali, de ellenzéki szavazók mozgásának tartsunk.
3. Ugyanígy nem valószínű, hogy a Mi Hazánk összes jelenlegi választója az előző választáson Jobbik szavazó lett volna. Nyilván vannak ilyenek. Vannak, akik a Fideszt választották előzőleg. Vannak, akik nem választottak előzőleg (esetleg nem is voltak választókorúak). Lehetnek olyanok is, akik esetleg valamelyik baloldali pártra szavaztak, csak közben gyökeresen átalakult az értékrendjük (van ilyen).
4. A visszalépéseket is bele érdemes venni a pakliba. Adott választókerületben lehet, hogy a Jobbik visszalépet, viszont egy meggyőződéses jobbikos meg nem szavazott le egy LMP-s jelöltre, helyette szavazott inkább egy MKKP-ra. Nyilván ez torzítja az eredményeket. Más választókerületben meg annyira nagy esélye volt a Jobbiknak, hogy egy DK-s jelöltnél biztos jobb eredményt ért volna el, ezért a DK-s jelölt visszalépett. Csakhogy a DK-s szavazók egy része meg nem akart a Jobbik jelöltjére szavazni, inkább otthon maradt. Meg persze van, akinek egyik ellenzéki párt sem volt annyira szimpatikus, nem tudott választani közöttük, viszont egy ellenzéki összefogásra meg leszavazott. A független jelöltek indulásáról, visszalépéséről, eltűnéséről, megjelenéséről sem szabad elfeledkezni.
5. A választók számával is érdemes lenne korrigálni az adatokat, és relatív százalékok helyett helyesebb jelen kontextusban abszolút szavazatszámokkal számolni. Csakhogy ahogy írtam megfelelő információ hiányában (ki hova szavazott át, miért tette ezt) egyáltalán nem érdemes ezt így számolgatni.
6. És ami a legfontosabb, azért nagyon nem mindegy, hogy milyen víziót tesz le egy ellenzéki párt, illetve egy ellenzéki összefogás. Ebben szerintem óriási hiányossága volt az ellenzék egészének. És sok embert eleve ez passzivitásra ösztönzött.
Szóval ez a matek így szép és jó, csak alig van köze a tényleges történésekhez.
"A balliberális ellenzéki pártok miért vették be a Jobbikot az összefogásba annak tükrében, hogy az akkoriban Jakab vezette párt szavazatot nem igen hozott nekik, egyénit jobbikos jelölt nem nyert és „bónuszként” helyreállította a centrális erőteret?"
Mivel ez UTÓLAGOS megállapítás, nem kérheted számon azt hogy ELŐTTE, hogy tudták volna az eredményt, miért is tették, hiszen így lett.
A terv az volt, hogy szavazatokat, mandátumokat hoz majd az ellenzéki összefogásnak.
Nem jött be.
Értelmes ember sejtette hogy így lesz, próbáltuk is magyarázni éveken keresztül, hogy nem lehet összeadni különböző, ennyire eltérő pártok szavazóinak számát, mert sokan nem fognak akkor inkább oda szavazni - de ők abban bíztak, hogy mi tévedünk. Történhetett volna így is.
Most már tudjuk, hogy nem volt sikeres a jobbik bevétele - az összefogásnak. Nekem tetszik a következménye, de ez meg senkit nem érdekel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!