A távfűtéses panelok túlfűtését nem kéne szabályozni?
Gyakran hallani, túlfűtik ezeket 25-30fokra is. Aztán látni, sok helyen folyamatosan nyitva az ablak legalább bukóra, amin nem is csodálkozom, mert normális ember azt a hőséget nem is bírja, főleg télen, és mást nem tud tenni túlfűtés ellen, ha minden radiátort leteker, még akkor is bőven 20fok felett van.
Vagyis folyamatos pazarlás megy ezeken a helyeken.
Nem lenne itt az ideje hogy a kormány utasítást adjon ki a távhőnek, hogy ne fűtsék túl ezeket az épületeket? Ha a kazánházakban néhány fokkal lejjebb vennék a hőmérsékletet, mindjárt 20-30%-al több gázt vagy szenet lehetne megspórolni.
Erre nem gondolt eddig senki?
#11
És nincs elzárócsap, meg kikerülő cső?
...Az igen!
És ha elszáll a radiátorod, csak úgy magától, akkor addig folyik amíg víz van a rendszerben?
12: megnéztem az enyémet, egy cső jön fentről, be a radiátorba, majd kijön belőle egy másik, ami megy a lenti lakásba
Következésképpen nem lehet elzáró szelepet berakni, mert akkor az egész ház hőkörét szabályozod le, nem csak a te lakásodét.
A radiátor nem egy független leágazás a fő csőről, hanem része a körnek.
12: Kétféle bekötési mód van általában véve is és ezeknél a panelépület típusoknál is.
A soros, ennél az emeletek között egymás alatt lévő radiátorokon átfolyik a fűtőközeg, nincs szabályozhatóság.
A párhuzamos, ennél párban megy a nyomó és a visszafolyó ág, ezekről ágaznak le a radiátorok, előttük van egy csap és szabályozhatóak.
Amelyik épületben soros bekötés van, ott nem sok mindent lehet tenni, esetleg a folyásirányt megfordítani, mert sok esetben úgy oldották meg, hogy a meleg közeg fentről lefelé áramlik, azaz a legnagyobb teljesítménnyel a legfelső szinten fűt. Ha ezt megfordítanák, akkor a legnagyobb teljesítménnyel a legalsó szint lenne kifűtve, a legfelső a soron a legkisebbel. Így jobb lenne az egyensúly.
Megoldható még soros bekötés esetén is választó csappal a szabályozás, hogy a radiátoron keresztül haladjon-e a fűtőközeg, vagy a kerülőágon. Ez megint csak beruházás kérdése. Lehetne elektronikus termosztátos szabályozó csapot is szerelni a radiátorokhoz, de ennek is vannak nem kis költségvonzatai.
Még egy adalék, a 35-45 m2-es lakások fűtési díja eddig sem érte el azt az összeghatárt, ahol már kiesnének a rezsicsökkentésből. Lehet, hogy a nagyobb lakások már éppenhogy beleférnek, vagy kiesnek, de mivel nekik távhős lévén nincs sok választási lehetőségük, ezért kaphatnak engedményt.
#15
Az igen! Akkor tényleg csak a szellőztzetés marad.
Mondjuk azokat a lakásokat már régen át kellett volna szerelni párhuzamos bekötésre, mert ez így már évtizedek óta nem szabványos és orbitális nagy szívás is ha valami műszaki gond adódik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!