Teljes Magyarországot el tudná látni árammal Paks 15 ft-os kw/h áron. Akkor a fidesz miért hazudik és lop az emberektől energetikai vészhelyzet kamura hivatkozva?
#19
15,9 TWh = 1,59 * 10^10 kWh
Magyarország lakossága 9,7 * 10^6
Ez így egy főre 1639 kWh egy évre. Ami 136 kWh egy főre egy hónapban. Egy háztartásban átlag 2,5 ember lakik, ez így 340 kWh egy háztartásra havonta.
Ha a közvilágítás tényleg fogyaszt ebből 130 kWh-t háztartásonként, akkor nem kellene korszerűsíteni azt?
#6: persze vannak.
Egyrészt, ahogy más is említette a cikk címe szimplán csúsztat ( vagy hazudik ) a kérdező meg már nem jutott a címnél tovább :D
Cím:
"Teljes Magyarországot el tudná látni árammal Paks 15 ft-os kw/h áron."
Első mondat:
"A teljes lakossági felhasználást fedezné a Paksi Atomerőműben előállított áram."
Na ez már itt egy qrvanagy ellentmondás és ferdítés, amit nem sikerült észrevenni.
Amiért nem:
a lakossági felhasználás mértéke nem folyamatosan 7/24/365 állandó nagyságú. Az áramszolgáltatók és a rendszerirányító jó közelítéssel előrejelzi és az előrejelzésnek megfelelően biztosítják az erőművi kapacitást. A KSH szerint 2019-ben a teljes magyar villamosenergia felhasználás 38 106 299 ezer kWh volt, ebből a lakossági felhasználás 11 161 799 ezer kWh-t tett ki. Paks évente 16TWh körül termel ami több, nominálisan ki tudná szolgálni az igényeket.
De a lakossági fogyasztás nem állandó. Hétfő reggel 9:30-kor és péntek este 20:45-kor nem ugyanannyi, sőt télen és nyáron sem ugyanannyi, de ahogy láttuk a Covid alatt is volt egy jelentős kilengés. A lakosság éves fogyasztása kevesebb, mint amit Paks egy év alatt megtermel, de előfordulhat hogy alkalomadtán több, mint amit az atomerőműben termelünk.
A legutóbbi télen többször előfordult, hogy a teljes magyar hálózat rendszerterhelése meghaladta a 6500MW-ot, általában esténként így én nem zárnám ki annak a lehetőségét, hogy ebből egy jelentőst részt a lakossági fogyasztás tett ki ( gyanúm szerint jelentőseb többet,mint 2000MW-ot de nem fogom áttúrni a mavir teljes éves statisztikáját :D ).
Vannak olyan csúcsidőszakok amikor a lakossági fogyasztás több, mint amit Paks termel illetve vannak olyan időszakok ( talán a legtöbb ilyen ) amikor a lakossági fogyasztás mértéke meg sem közelíti a paksi termelés nagyságát. Ha mutattok legalább egyetlen egy tározós erőművet Magyarországon amivel a kettő közötti ingadozás kiegyenlíthető lenne akkor elfogadnám, hogy Paksról gond nélkül el lehet látni a lakossági igényeket, csak és kizárólag ezeket. Én nem tudok ilyen erőműről, ti igen?
Nagyjából mindenhol a világon a báziserőművek a folyamatos termelési bázist adják a csúcsidőszakok ciklikus kiszolgálását pedig csúcserőművekkel biztosítják. Az atomerőmű lassan szabályozható, nem lehet nap közben 1-2 blokkot leállítani mert egy leállítás és újraindítás napokat igényel. Az atomerőmű nem erre való.
Az atomerőmű 7/24/365-ben közel azonos mennyíséget termel és ezt előre lekötve értékesítik a piacon, így tud hatékonyan működni. Nem tudod azt megcsinálni, hogy felrúgod a hosszú távú szerződéseket, átírod a piaci szabályokat és akkor csúcsban a lakosságnak adod az "olcsó" paksi áramot, csúcson kívül meg megpróbálod a piacra kidobni és mivel a piac pótolja a kiesést így új árammal csak nyomott áron tudsz bekerülni ( emlékszünk még azokra a napokra amikor a piaci áramárat negatívba nyomta a német megújulók túltermelése? Amikor az erőművek fizettek, hogy ne kelljen leállniuk? )
Egy szénerőműben több lehetőséged van a teljesítményszabályozásra, egy gázturbinás csúcserőmű pedig maga a tökély - ezért is ez a neve. A báziserőmű nem arra való amire használná a cikkiró és sem az atomerőműtől, sem a rendszerirányítótól nem várható el ilyen működés, ez nettó baromság.
Magával az atomerőművel simán el lehetne látni a lakosságot, ha a lakosság fogyasztása konstanshoz közelítő lenne és minden pillanatban kevesebb, mint az erőmű kapacitása. De a lakossági felhasználás pont nem ilyen.
Van egy másik apróság, amiről a mostani rezsihisztinél sokan megfeledkeznek, sőt igazából fogalmuk sincs róla mert miért lenne..
Pár évvel ez előtt ez már téma volt a még csak tervben lévő PAKS projekt miatt és itt is több kérdésnél felmerült a gyakorin ( aki kitartó az visszakeres, meg fogja találni, én is válaszoltam ilyen témában többször is ): Magyarországon azért annyi az áram díja, mert relatív olcsón termeltünk. Azért tudták a rezsicsökkentés nevű baromságot bevezetni az áramnál 7-8-9 éve mert a fogyasztási oldalra bevéstek 37Ft/kWh-t, a termelési oldal meg így nézett ki a 2010-es évek elején:
Paks: 11Ft/kWh
Visonta (lignit):~ 18Ft/kWh
a gázos erőművek meg 16-25Ft között erőműtől és gázártól függően ( emlékezetből, lehet felcseréltem az utóbbi kettőt). Azért lett 37Ft a rezsicsökkentett áramdíj, mert ettől mindenki olcsóbban termelt. Ha az áramszolgáltatók és a rendszerirányítás jól dolgoztak akkor kényelmesen pluszos volt így is a buli.
Azóta a forint árfolyama elment a 'csába, az EUR alapú áramtőzsdén így lett a 11Ft-os paksi árból a cikkben szereplő 15Ft, de a lényeg: a PAKS 2 termelési költsége körüli vita volt. A számítások és az előrejelzések megoszlottak és sok vita volt arról, hogy mennyiért is fog termelni PAKS 2. Ez azért lényeges, mert 2030 körül Paks kiesik ( most már addigra pótlása sem lesz ) és innen már nem mindegy hogy 18-28-vagy 58Ft-ért termel PAKS2, mert ez jelentősen felhúzza a lakossági árat, mivel a legolcsóbb összetevő kiesik. Ha most 2022 helyett 2032-lenne és PAKS2 elindulna akkor is duplázódnának a lakossági árak, mert csak drágán tudnánk termelni, pedig papíron "paks 2 többet termelne, mint a lakossági fogyasztás".
Ezért lett volna lényeges annak a néhány projektnek a megvalósítása, amiről már 10-15 éve szó volt: több vízenergia, több fotovoltaikus kapacitás és némi tározós erőmű. Ezeknek a bekerülési költsége sem lett volna olcsó, ezek is dobtak volna az áramdíjon, de ha elérnénk azt hogy a termelésünk kielégítse a fogyasztást akkor ne függenénk a qrvadrága import áramtól és esténként a lakossági csúcsban sokszor majd másfél paksnyi áramot importálunk, a nyugati piacokról, euróért. Ezeket is húztuk halasztottuk míg végül rábsztunk, ez olyan tipikusan magyaros... :)
Szóval rüviden: azért nem tudná Paks ellátni a lakosságot, mert a termelés és a fogyasztás mértéke gyakorlatilag sosincs átfedésben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!