Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Lehetséges, hogy a köztársaság...

Lehetséges, hogy a köztársasági elnöknek csupán szimbolikus jelentőségű a rangja, valódi hatalom nélkül?

Figyelt kérdés

Hivatalosan, papíron a köztársasági elnök a legfontosabb politikus Magyarországon, aki kifejezi a nemzet egységét és örköd a rendszer demokratikus működése felett. Sajnos azonban attól félek, hogy ezek csupán szavak, a valóságban pusztán szimbolikus jelentősége van ennek a pozíciónak.


Mi a jelentősége a köztársasági elnök pozíciónak? Van-e bármi valódi rendeltetése, vagy pusztán formalitás ez a pozíció?



2022. júl. 1. 08:36
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%
Ma mai magyarországon kb. mindenkinek szimbolikus a rangja, mindenki pontosan tudja, hogy a csuti dönt gyakorlatilag minden jelentősebb dologban.
2022. júl. 1. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
48%
Felettem csak Novák Katalin Úrnőnek van hatalma. 😍🥰 Készen állok hűen engedelmeskedni a parancsainak. 👅👆🍆
2022. júl. 1. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
73%

Ha összevetjük a magyar államfő 2010 előtti vagy utáni jogosítványait a többi ország államfőinek jogosítványaival, akkor arra jutunk, hogy a magyar államfőnek nagyjából mindig is akkora volt a szerepe, mint egy parlamentáris monarchia királyának.


Szinte minden országban az államfőnek joga van a kormányfő kinevezésére és elbocsátására, a parlament feloszlatására és a választások kiírására, ill. a tényleges vétóra. A magyar elnöknek ilyen jogosítványai nincsenek.

2022. júl. 1. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
54%
09:55-ös, ne már, ennyire szakmaiatlanok ne legyünk. A magyar köztársasági elnök is feloszlathatja a parlamentet (Alaptörvény 9. cikk (3) bek. h) pont), csak ő írhat ki választásokat (Alaptörvény 9. cikk (3) bek. e) pont), alkotmányos vétója is van (Alaptörvény 9. cikk (3) bek. i) pont). A kormányfő személyére javaslatot tehet (ugyanott j) pont). A parlament feloszlatásával a kormány és a kormányfő megbízatása is megszűnik, úgyhogy arról külön nem kellett rendelkezni.
2022. júl. 1. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

#14 Nem ugyanarról beszélünk.


Az országgyűlés feloszlatásának jogát soha nem a saját kezdeményezésére, hanem az alkotmányban meghatározott külső körülmények miatt gyakorolhatja, ha nincsen az új miniszterelnök megválasztva, vagy ha nem fogadták el a költségvetést.


A választásokat is az alkotmányban meghatározott időintervallumon belül lehet kiírni.


A törvények visszaküldése egy nagyon korlátozott vétó, ami csak lassítja, de nem fékezi a parlamentet. Az USA-ban az elnöki vétót csak 2/3-dal lehet felülírni. A régi magyar alkotmányban pedig a királynak abszolút vétója volt, amit nem is lehetett felülírni.


Az pedig, hogy a kormányfőt nem kinevezi az elnök a parlament javaslatára, hanem a parlamentnek jelöli (magyaros megfogalmazással "felkéri"), az pedig egy kifejezetten magyar sajátosság. Még a német alkotmányban sem így működik, pedig az volt a magyar alkotmánynak a mintája.

2022. júl. 1. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
>>Tapsvihar a lelátóról<<
2022. júl. 1. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Nem mondanám, mert olyan törvényeket, amelyek nagyon nem tetszenek neki, visszaküldhet. De ilyen biztos kevés lesz, Áder is csak egyet vagy kettőt küldött vissza, hiszen ő is olyan véleményen van a dolgokat illetően, mint a kormánya.
2022. júl. 4. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!