Vármegyerendszer helyett miért nem bontják inkább szét a megyéket városi és vidéki részekre, mint Svájcban Bázelt?
Tudom, hogy a Fidesznek ez így jó, hogy a sok semmirekellő elhagyatott apró falvakat ahol már öregeken, romákon és néhány középkorú közmunkások kívül senki nem lakik szépen összevonják szavazókörzetbe egy normális városi lakossággal. Emiatt tűnik Fideszesnek egész vidék, holott valójában nem az.
A vármegye meg ispán hülyeség helyett, nem lenne demokratikusabb, hogy azok is képviselhessék a jogaikat az országban, akik vidéki nagyvárosokban élnek?
Legjobb példa erre Bázel, Svájc. Az is régen egy kanton volt, aztán politikai ellentét alakult ki a városi és az azt körülvevő vidéki lakosság között, ezért két külön kantonná vált, Basel-Stadt és Basel-Landschaft. És így mindkettő érvényesítheti magát a svájci országgyűléseken mint külön érdekeltségi kör.
Jó persze hogy hülyeség egy olyan demokratikus ország példáját felhozni mint Svájc, de egy elméleti kérdést megér...
És ettől jobb lesz a forint árfolyma és olcsóbban az árak?
Mert ha igen miattam akár számozhatják is a településeket.
Jelenleg rengeteg vidéki város valójában nem tudja képviseltetni magát az országházban a jelenlegi választási rendszer miatt.
És ez így nem demokratikus ugye.
Nem mellesleg Svájc is jól csinált valamit, mivel a minimálbér is már de facto másfél milla (forintba átszámolva) és a svájci frank is igen erős.
Nyilván történelmi okai is vannak, hogy ilyen gazdag ország. De azért a demokrácia erőssége is elengedhetetlen egy jóléti országhoz, ezért veszik olyan komolyan a kanton rendszert például.
#2
Hát...pedig minden településnek van képviselője. Borítsák rá az asztalt, ha úgy érzik, hogy a pártjukat képviseli és nem őket.
Amúgy meg ki milyen virágot szakít azt szagolja. Ezeket a díszpintyeket választották. Követeljék ki, hogy megdolgozzanak a pénzükért.
✎ 2/ A kérdező kommentje: [Jelenleg rengeteg vidéki város valójában nem tudja képviseltetni magát az országházban a jelenlegi választási rendszer miatt. És ez így nem demokratikus ugye.] 2022. jún. 23. 18:54
A Nemzeti Választási Iroda 2021. 49. hetétől a választás hetéig, hetente hozta nyilvánosságra minden országgyűlési választókerület területén a települések, településrészek szavazásra jogosultjainak a számát. A listákat többféle formátumban, például Excel formátumban le is lehetett tölteni.
Továbbá, a Nemzeti Választási Iroda is közzé tetette, de az eredeti helyén is elérhető volt – és az, ma is ─ a Belügyminisztérium Nyilvántartások Vezetéséért Felelős Helyettes Államtitkársága által közölt településenkénti lakosságszám; megnevezve a települések típusát. Ez is letölthető Excel formátumban.
A kettő összevetésével kigyűjthető volt, hogy
• a 106-ból 26 olyan választókerület volt, ahol nem a városi szavazók voltak többségben; akár nagy többségben. (4 olyan vidéki OEVK is van, ami kizárólag városi szavazókból áll.)
Tehát, nagy arányban érvényesült a városi szavazók szavazata, vidéken is, ami az egyéni jelöltek megválasztásánál bírt jelentőséggel.
• A szavazásra jogosult állampolgárok 30,33%-a volt nem városi lakóhelyű; ez a listás szavazásnál bírt jelentőséggel.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!