Az árak már nem fognak csökkenni? Legfeljebb a bérek hozzáigazodnak, de ugyan ilyen drága marad minden?
Volt példa árcsökkenésre, de ez ritka.
Amikor levitték egyes élelmiszerek adóját 27%-ról 5%-ra, akkor volt egy árcsökkenés ezeknél a termékeknél - de akkor sem 22%, mint amennyi adót elengedtek, csak 10-15%. Aztán pár hónap alatt visszakúszott az áruk majdnem ugyanoda és azóta már emelkedett is ahhoz képest aminek csökkentették az adóját. De ez volt korábban is minden adócsökkentésnél - a nyugati országokban ahol most csökkentették a benzin adóját ott még csak nem is csökkent az ár, a kereskedő azonnal benyelte a különbséget. Ezért mondják a hozzáértők, hogy az adócsökkentés nem segít az áremelkedésen - nem jelentősen és nem hosszútávon.
Árcsökkenést a vevők csak akkor tapasztalnak ha valamiből több van mint a kereslet. Szezonban, július végén augusztusban a dinnye olcsóbb, mint előtte júniusban, az a mobiltelefon is olcsóbb aminek már kijött két újabb változata - de más esetben nem fog csökkenni az ára.
Lehet hogy a termék gyártója kevesebb költséggel dolgozik ha csökken az áram vagy üzemanyag ára - de mivel már el tudta adni a termékét a magasabb áron, megpróbálja eladni újra mert korábban nem volt rajta elég haszna, amikor emelkedett az áram és üzemanyag ára akkor a haszna csökkent is rajta, így szeretne tartalékolni vagy csak jobban keresni. Ahogy a kereskedő meg ha neked el tudta adni a tejfölt 350Ft helyett 400-ért, nem fogja újra 350-ért adni. Kiírja majd, hogy 420Ft helyett megveheted 395-ért, te meg majd örülsz, hogy olcsóbban jutottál hozzá, pedig egy frászt.
Az elmúlt években jelentősen nőtt a bérek reálértéke. Azonban amit 5-6 év alatt sikerült a béremelésekkel elérni lassan, azt egy pillanat alatt elvitte most az infláció, amit köszönhetünk szépen a nyugatiak elcseszett energiapolitikájának, ami a háború előtt már beindította az áram és üzemanyag áremelkedését, ezt fejelték meg a szankciók hónapok óta tartó lebegtetésével, ami felnyomta durván a gáz világpiaci árát is.
A régi árak nem fognak visszaállni.
Te pedig vegyed elő kérlek szépen a munkaszerződésedet, ha minden igaz, akkor ott van leírva, hogy az éves béremelésed min alapul.
Az árak akkor csökkennek, ha recesszió van.
Az üzletekben kisebb lesz a forgalom, ezért elkezdik csökkenteni ennek-annak az árát, hogy náluk vásároljanak az emberek, akkor a másik bolt is elkezdi csökkenteni az árat, hogy ne veszítsen vevőket. De ezt nyilván csak egy ideig lehet eljátszani, hiszen ha túl kicsi a haszon a termékeken, nem lehet kitermelni a bolt költségeit, ami odavezet, hogy elkezdenek dolgozókat elbocsátani költségmegtakarítás miatt, minél több száz elbocsátott, akinek nincs fizetése, annál kisebb lesz a forgalom a boltokban, és megy tovább a dolog, így alakul ki tartósan a recesszió.
De az árak így sem tudnak bármennyire csökkenni, eljön az a pont, ahol már be kell zárni a boltnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!