Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon miért nem az...

Magyarországon miért nem az emberek választják a köztársasági elnököt?

Figyelt kérdés
Ezt is a Fidesz találta ki?
2022. jún. 4. 19:09
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Így alakult.
2022. jún. 4. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
64%
Nem lenne jobb akkor sem ha emberek választanák.
2022. jún. 4. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem a Fidesz találta ki, 1990-től így van. Gyenge köztársasági elnököt általában nem a nép választ.
2022. jún. 4. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 felkelhetetle ***** válasza:
76%

Miért? Hol választják meg közvetlenül az elnököt?

A legtöbb civilizált országban, pártok közül választhatnak az emberek (úgy ahogy Magyarországon is)

2022. jún. 4. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Kérdező

A rendszerváltáskor erről volt népszavazás. 1990. július 29-én a magyar emberek döntöttek arról a kérdésről, hogy "Kívánja-e Ön, hogy a köztársasági elnököt közvetlen módon válasszák meg?".

Az emberek pedig úgy döntöttek, hogy ez nem is érdekli őket - az akkori 7,8 millió választópolgárból alig 1 millióan mentek el szavazni és ők sem mind szavaztak IGEN-nel a kérdésre.

A magyar köztársasági elnöknek nincs hatalma, nincs gazdasági döntési jogköre, az esetek többségében protokolláris funkciót lát el és a parlament felett a törvényesség kontrollja. Nem szólhat bele abba, hogy a parlament milyen törvényt hoz, csak akkor léphet közbe ha a törvény elfogadása nem szabályosan történt vagy a törvény szövege üti az alkotmányt, esetleg más törvényt vagy nemzetközi szerződést. Egyedül az jelentőségteljes - főleg a mostani háborús helyzetben - hogy a köztársasági elnök a honvédség főparancsnoka is egyben.

Egy ilyen feladatkörhöz nem kell választott köztársasági elnök, ezért nem is akarták az emberek ezt 1990-ben.

Amúgy csak szólnék, hogy ekkor még a fidesz alig 5%-os pártként ült a parlamentben. De megtisztelő, hogy mindent IS nekik próbálsz tulajdonítani. Semmi közük nem volt ehhez a döntéshez, ahogy a többi pártnak sem akiket ma ismerhetsz.

2022. jún. 4. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Alex Fly ***** válasza:
44%
@5: pontosabban ha jól emléxem, az volt a kérdés, hogy először az országgyűlési választások legyenek megtartva vagy előtte legyen egy köztársasági elnökválasztás. Ez utóbbi esetben az elnököt közvetlenül választotta volna a nép, míg az első esetben a már megalakult Parlament választja - és ez győzött...
2022. jún. 4. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

#6 Valóban, a négyigenes népszavazáson 1989-ben volt ilyen kérdés is, hogy "Csak az országgyűlési választások után kerüljön-e sor a köztársasági elnök megválasztására?".

De itt csak arról volt döntés, hogy már az új, választott parlament idején történjen meg a köztársasági elnök személyéről a döntés és 1990. júniusában volt az aláírásgyűjtés is a népszavazásról - ami alapján július végén volt népszavazás arról, miképpen kerüljön megválasztásra a köztársasági elnök.

Ha 1989-ben másképp döntenek az emberek akkor tényleg közvetlen elnökválasztás lett volna januárban, hiszen még nem állt fel a demokratikusan megválasztott parlament - a választások csak márciusban voltak. Ebben igazad van.

Csak éppen nem így döntöttek az emberek.

2022. jún. 4. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 felkelhetetle ***** válasza:

Azt az apróságot se felejtsétek el, hogy a köztárssági elnök vezeti a magyar hadsereget, egy ilyen feladatkörhöz olyan előélet, kompetencia, biztonság politikai átvilágítás kell, amire egy átlag hallandó polgárnak nincs rálátása, igy ha akarnánk sem tudnak ,,megfelelően" dönteni, hiszen nem állnak rendelkezésünkre a megfelelő információ

Az pedig nem egy hátrány, ha nem egy szimpatikusnak tűnő szélsőséges vagy külföldi érdekeket szolgaló ügynök kerül egy ilyen pozícióba

2022. jún. 5. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!