Orbán Viktor miért kap annyi kritikát az ellenzékiektől, amikor törekszik arra, hogy az ország jobb hely legyen?
Szerintem troll kérdés, de jóhiszeműen megszavazom a bizalmat. Én amúgy megkülönböztetnék többféle kritikát.
Az egyik kritika az az, amelyik egy polgárosodó, nyugatias, demokrtatikus Magyarországot szeretne, ezzel szemben azt látja, hogy az orbáni értékrend ezt egyre jobban leépíti, és a rendszerváltozás egykori emblematikus karaktere komoly léptekkel halad vissza a múltunkba. Egyébként ennek az iránynak ideológiáktól és értékektől függetlenül pragmatikus problémái is vannak: az autokratikus rendszerek ritkán teljesítenek jól.
Egy másik kritika az, hogy egy csomó ember szeretne politikától és ideológiától függetlenül nyugodt és kiszámítható életet élni, ezzel szemben azt látja, hogy az oktatás egyre jobban züllik le, az állami egészségügyben fél évet vársz időpontra, az ismerőseid inkább elhúznak külföldre mosogatni, de eközben hatalmas stadionok épülnek, sportolók, edzők állami pénzen keresnek milliókat, állami pénzen nőtt vállalkozók vásárolnak fel cégeket, stb.
Szintén gyakori kritika a mindent átható, gátlástalan, erőszakos és hergelő propaganda. Én naiv módon azt gondoltam, hogy a 2010-es kétharmaddal valamelyest megszűnik a "kommunistázás", de csak átvette a helyét egy csomó más. Jelenleg azt tapasztalom, amit utoljára úgy 2002-ben, azaz hogy a vasárnapi családi ebéden sem lehet politikai összeveszés nélkül megenni a szaros rántott húst.
Személy szerint én hányok a demagóg populizmusnak ettől a szintjétől. Ez a "adózzanak a gonosz nagy cégek" duma zseniális propaganda, de amúgy nettó átverés. Ha meg egy olyan kormánytól érkezik, aki egyébént megrögzötten "bololdalozik", akkor még képmutató is.
És van az a típus, aki általában a mindenkori kormányt okolja minden rosszért, ami az életében történik, és mindent túlzón felnagyít. Én aztán erősen Fidesz- és Orbán-kritikus lettem, de az Észak-Koreázás, balkánozás, diktátorozás túlzás. Az pedig, hogy utolérjük Ausztriát, vagy mi legyünk az új Finnország, szerintem geopolitikailag irreális elvárás, ahogy a teljesen nyugatias felfogás sem kifejezetten analóg a magyar lélekkel. Ilyen téren szerintem bármilyen kormánynak relatíve szűk a mozgástere.
A maga mozgásterén belül a kormány felépített egy működő, tűrhetően élhető, stabil és döntésképes rendszert, ezt nem veszem el tőlük sosem. Csak ennek a rendszernek az értékrendje és jövője az, amivel én nem tudok azonosulni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!