Mi lenne most a reális piaci ára 1kW áramnak és 1m3 gáznak a lakosság számára?
Mert eurostat statisztikákat még csak a 2021 első negyedévéről találtam.
Meg vannak itt mindenféle cikkek arról, hogy hányszorosára ment pl. a gáz ára, csak ahogy nézem nem a 18-19-es árakhoz nézik hanem a 20-as covid mélyponthoz, amikor senki se fogyasztott, de ennek így nincs sok értelme.
Már a múlt évben hatszoros emelést emlegettek pedig a háború akkor még sehol nem volt.
Most 36,6 1kW áram és 101 forint 1m3 gáz.
Románoknál úgy hogy támogatják az árat ment fel a magyar ár duplájára.
Németországban meg numbeo szerint kb. kétszeres árat fizetnek Magyarországhoz képest a rezsire.
ma 18:47
Most épp 95 eurón van a gázár és nem 120-on mint a portfolió hatásvadász cikkében. Az a 18-19-es árhoz képest 4-5-szörös emelkedés, de van egy olyan sejtésem, hogy nem csak az épp aktuális piaci árból származik az, hogy mi mennyit fizetünk. Mert pl. ha kenyérnél felmegy a búza ára duplájára, az nem jelenti azt hogy a kenyér ára is annyival kell nőjjön.
Azt érdemes megérteni, hogy nem létezik egységes piaci ár. AZ ár egy mozgásban lévő valami, és nagyon sok mindentől függ za értéke egy konkrét helyen.
Csak egyetlen apró adalék. A megfelelő hordozót elviszik egy adott pontra (csővezeték vége, kikötő stb.) és ott a tulajdonos mond egy árat, legyen az X. Egy állam megveszi, elszállítja saját hatáskörben, szétosztja, közben sok ember, cég foglalatoskodik ezzel, mind kap ezért juttatást, adózik, végül eljut a fogyasztó lakásába. Ezalatt a mennyiség és a költség is ezer dologtól függően változik. Jó szervezett, minőségi hálózaton kis veszteséggel, ócska hálózaton szervezetlenül, sok lopással drasztikus veszteséggel. És eközben ahhoz az X költséghez újabbak jönnek, az előbbi helyen kis y, utóbbi helyen nagy Y. Az összes fogyasztó X+y vagy X+Y árat kell kifizessen, előbbinél M1 mennyiségre, utóbbinál ennél sokkal kisebb M2 mennyiségre. Plusz az adók, amit az állam meghatároz. Tehát egy nagyon jó országban a fogyasztó egységára lehet akár fele a nagyon rossz ország fogyasztói egységárának. És hogy konkrétan és pontosan mi is jön ki végül, az az adott ország infrastruktúráján, ellátórendszerének minőségén, az emberek szellemiségén (ha így érthetőbb: tisztességén), de mindenekelőtt a politikai vezetők céljain és rátermettségén (hozzáértésén) múlik. Annyira sok és bonyolult összetevő, hogy jellemzően utólag fogják statisztikákban megjeleníteni, a társadalomnak ebbe nem tud beleszólása lenni akkor se, ha akarna.
ma 19:02
Mennyi ma az ár Ausztriában, Szlovákiában, Horvátországban, Szlovéniában, Romániában?
Mert legalább nagyságrendileg nálunk is valami hasonló ár lenne az amit a piaci szereplők megszabnának.
De román áron kívül semmit se találtam ami naprakész. Az meg állami támogatás mellett lesz a duplája annak amit mi fizetünk, de olyan országok lennének érdekesek ahol nincs állami támogatás. Szlovákok, horvátok, románok 2021-ben még 25-30%-on belül voltak hozzánk képest. Osztrákok a dupláját fizették eurostat szerint. De engem az érdekel, hogy most mennyi és mennyi lesz a valós vesztesége az államnak, mert amit cikkeket olvastam a témában azok nem tűntek úgy mintha nem a kattintásra mentek volna.
Pl. benzinnél is mindenki arról beszél, hogy elszállt a kőolaj ára, aztán közben mióta van a háború azóta az orosz kőolaj olcsóbb mint előtte volt, márpedig mi azt finomítunk.
ma 19:04
Tudsz olyan országot mondani ma az EU-ban ahol ez a 4-6-szoros ár van érvényben? Lehetőleg valamilyen hivatkozással.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!