Akkor ezek szerint Magyarország nem jóléti hanem munkaalapú társadalom?
Mert a kettő nem ugyanaz. A Fidesz fanok szerint tombol a jólét. Bár magam ebben semmit sem érzékelek. Miközben azt hallom hogy Magyarország munkaalapú. Most idézek másoktól.
"EGY MODERN GAZDASÁG ALAPVETŐEN MÁR NEM A MUNKÁRA ÉPÜL. A MODERN GAZDASÁG AZ ÉRTÉKTERMELŐ KÉPESSÉGRE ÉPÜL. OLYAN TEVÉKENYSÉGRE, AMI NAGY, MINÉL NAGYOBB ÉRTÉKET, ILLETVE HOZZÁADOTT ÉRTÉKET KÉPES TERMELNI. OLYAN TEVÉKENYSÉGRE, AMI TUDÁSRA ÉS EZT A TUDÁST FELHASZNÁLNI KÉPES TŐKÉRE ÉPÜL."
"Normálisabb országban a munka nem hitvallás csak megélhetés, és az emberek is aszerint kezelik. Nyugaton heti akár 32 órából is viszonylag kényelmes, nélkülözésmentes életed lehet. Persze értelmesen költekezve. Vannak helyek ahol már a napi 4 óra is opció sima megélhetésre, nyilván ez luxusmentes és eléggé korlátozott költségvetésű élet, viszont megélsz, és cserében a fennmaradó időt arra használod, amire csak szeretnéd.
Aztán vannak ezek az úgynevezett munka alapú társadalmak, amiről odafent gyakran olyan emberek döntenek, akik a valódi civil életben soha egyetlen percet sem dolgoztak. Gyanítom ez részben arról is szólhat, hogy lekössék lefárasszák az embereket, illetve az alacsony bérek miatt még kilátástalanságba is taszítsák. Egyrészt se mentális energiája nem lesz lázadni, másrészt se szabadideje esetleg tanulni vagy olvasni, meglátni hogy milyen rendszerben is él. A mesterségesen alacsonyan tartott bér pedig már csak a ráadás az anyagi függőségben tartásra, kizsákmányolásra."
Jah munkaalapú... már a hangzása is rossz
Kb azt jelenti hogy ez az ország rabszolgaország. A nép szervilis, imád rabszolga lenni, amit a kormány kihasznál, és külföldi, főleg német nagytőkéseknek olcsó rabszolgát biztosít
Azt mondogatják h Magyaro. családközpontú stb., ehhez képest alig akad részmunkaidős állás az anyáknak, távmunka is alig van még mindig.
Sokan 16 órában dolgoznak, vagy heti 60 órában és tönkreteszik az egészséüket. Őket semmilyen törvény nem védi vagy kártalanítja
A főnökök kb bármit megtehetnek, az alkalmazottak full kiszolgáltatottak. Azt hiszem elmondhatjuk, hogy Magyarországon nincsenek igazi szakszervezetek, ami van az egy gittegylet vagy korruptak.
2022-ben egyébként már rég az alapjövedelmen, a munkahelyek robotizálásán kéne gondolkozni, a társadalomnak pedig nem munkaalapú, hanem tudásalapúnak kéne lennie.
13-as kiváncsi lennék hogy ami szerinted pár szélsőbalos agymenése (biztos Elon Musk is szélsőbalos akinek agymenése van) miért nem fog működni?
A munka 90%-a robotizálható, ezt sztem tök fölösleges tagadni
Innentől kezdve ha megpróbálod fenntartani a jelenlegi rendszert, akkor csak úgy tudod ha fölösleges munkát generálsz a népnek
Már jelenleg is ebben vagyunk, az emberek nagy százaléka fölösleges munkát végez, gondoljunk pl. a bürokráciára
Az végképp érthetetlen miért ragaszkodnak az emberek a munkához annyira, mikor alapvetően csak nagyon kevés ember élvezi a munkáját. Lehet hogy az emberek nagyrésze rabszolgának születik, kódolva lenne?
#15
És a közmunkátok, szalagmunkátok mitől annyira hasznos az embereknek?
Normális munkahelyek kellenének, normális munkaidővel. És NEM az utcáról szemetet szedni, szalag mellett robotolni, a nap nagy része meg ne munkából álljon. Elmegy az ember élete a nagy semmivel, miközben csak azért szenved a munkával hogy életben maradjon.
15: ugye tudod hogy amit írsz, 2 állítás, egymásnak teljesen ellentmond? De kifejtem a kedvedért:
"A robotizáció miatt hatalmas tömegek fogják elveszteni az állásukat. Ők nem fognak vásárolni, ami tönkreteszi a termelő cégeket, ha nem tör ki addig forradalom." ---> Igen, ezért kell alapjövedelem még időben. Hogy ne törjön ki forradalom, anarchia, stb.
"Az alapjövedelem pedig szerintem egyszerűen nem működőképes. Nem lesz, aki megtermelje." ---> De, a robotok fogják megtermelni
Nem értem, mit nem értesz ezen :)
A robotizáció az nem olyan dolog, hogy "szerintem így meg úgy" mert ez egy folyamat, ami magától fog végbemenni. Az iparosodás ellen is küzdöttek páran (pl. géprombolók) mégis relatíve elég sok a gyártósor a világban.
Pl. mondhatod hogy szerinted nem kéne robotizálni a tehergépjárműveket, mert akkor egy csomó kamionos éhen hal, csak amikor kiderül h az önjáró kamion 0-24 dolgozik, soha nem hibázik, mindig pontos stb, és ennek az ára idővel le fog menni, akkor a kapitalizmusban elég egyértelmű h az önjáró kamionok mellett fognak dönteni... és ez még csak a kezdet.
Az alapjövedelmet meg tök rosszul fogod fel, úgy viselkedsz mintha az 1800-as években élnénk és a pénz mögött még lenne fedezet (pl. arany). Manapság ez már nem így van, a pénz teljesen mesterséges, a jegybank szabályozza h mennyi kerül forgalomba, így a (reál)értékét is.
A reálérték pedig végső soron levezethető arra a 2 kérdésre, hogy van-e mit ennem? van-e a fejem fölött tető?
Namost ha automatizált gyár önjáró kombájnt fog gyártani, ami önjáró kamionokba rakja a búzát, ami automatizált termelő üzemben kerül kitermelésre, majd végül önjáró teherautó vagy épp drón fogja kiszállítani neked - akkor végső soron mi lesz a pénzed értéke?
Vagy pl. robotok fognak fát kitermelni, és robot építi a házadat.. egy idő után a folyamat addig tökéletesedik, h az ára elhanyagolható lesz, mivel robot fogja javítani a robotot stb...
És nehogy azt hidd hogy ez többezer év, ez már a mi életünkben bekövetkezhet, nézd meg mekkora változások történtek csak az elmúlt 10 évben.. 10 év múlva már meghatározó lesz az önjáró autók szerepe és valószínűleg a digitalizáció is sokkal magasabb fokon lesz (De házépítő robot még nem biztos hogy minden országban akad majd)
Lesz egy pont amikor már az alap életminőségért alig kell tenni valamit, hiszen a robotok megcsinálnak mindent. Mint ahogy ma is kb 10000 Ft-ért vehetsz bőrkabátot, míg az 1600-as években még egy életre vett kabátot az ember, többnyire 1-2 évnyi fizetésből (!)
Lesz persze akkor is "magas élet" sőt lehet h még nagyobb különbségek lesznek mint most. Egész biztos vagyok, h a "kézműves hamburger" és egyéb luxuscikkekért majd rengeteget kell fizetni. És biztos lesznek akik akár szívesen dolgoznak a plusz pénzért, ha cserébe mondjuk űrutazást tehetnek meg ilyenek.
De az biztos hogy 20-30 év múlva értelmezhetetlen lesz a jelenlegi felállás, hogy az emberek 30% transzportiparban dolgozik, másik 30 a gyáriparban, mezőgazdaságban, és 10-20% bürokráciával foglalkozik. Egyszerűen erre nem lesz szükség. És ezt valahogy kezelni kell. A gazdag tőkések nem fogják enhedni hogy anarchia legyen, végső soron inkább visszaosztanak a profitból alapjövedelem formájában, minthogy forradalom törjön ki. Ez jelenleg is így van csak egyelőre még segélynek hívják. De azért az furán fog kinézni amikor megpróbálják segélynek hívni azt a pénzt amit az emberek 60-70%-a fizetés helyett kap.
Szóval ez egy olyan dolog ami ellen lehet küzdeni csak tök fölösleges.
"De, a robotok fogják megtermelni"
Ezzel az a baj, hogy továbbra sem létezik ingyen energia. A robotok működtetése (meg eleve megtervezése, előállítása, karbantartása, fejlesztése) irdatlan összegeket fog felemészteni. Értelemszerűen ezt ki lehet termeltetni a robotokkal, de akkor ez pont kijön nullszaldósra anélkül, hogy egyetlen ember egy centet is kapott volna. Vagyis bármi, amit ezen felül csak így ingyen osztogatni akarsz az embereknek, csak erősíteni fogja az inflációt, hisz ezt a különbözetet a termelőknek mind be kell építeniük az áraikba, ha nem akarnak veszteségesen üzemelni. Ha minden egyes embernek akarsz ilyen ingyenpénzt osztani, az egyenesen hiperinflációhoz vezetne. Szóval oké, van robotizáció, sütnek a robotok is kenyeret, csak épp te nem leszel képes megvenni azt az egy kilós kenyeret sem az elértéktelenedett alapjövedelmedből. Hisz az általad kapott pénz mögött nem fog valós érték állni.
"Ezzel az a baj, hogy továbbra sem létezik ingyen energia."
Napenergia, szélenergia, geotermikus stb mind ingyen van.
"Ha minden egyes embernek akarsz ilyen ingyenpénzt osztani, az egyenesen hiperinflációhoz vezetne. "
Hiperinflációt okozhat, de csak bizonyos árucsoportok körében. Ezt fontos megérteni mielőtt valaki hiperinflációval riogat.
Hozzáteszem per pillanat is hiperinfláció van, és bár a végét még nem látjuk, egyelőre nincs anarchia, a hiperinfláció hatásai a mai gazdasági világban eléggé túl van értékelve.
Inflációhoz többek között az kell hogy a kereslet megnőjön és a kínálat lecsökkenjen, ehhez pedig az említett árucsoportokban (tipikusan a szegényebb réteg által intenzíven fogyasztott árukra és egyéb Giffen jószágokra gondolunk itt, pl. kenyér, liszt, cigaretta) túltermelést idézünk elő, azzal az infláció szabályozható marad.
Hosszútávon persze ez nem a legjobb és fontos megérteni hogy az alapjövedelem nem egy cél, hanem egy eszköz az úton való továbbhaladásra. Ugyanis a végén nyilvánvalóan elérünk oda, hogy az ingyen megtermelt termékekért már nem kell fizetni, tehát alanyi jogon jár majd az élelmiszer, háztartási termék, építőanyag stb.
Ez persze még kicsit sci-fi és messze van.
"Hisz az általad kapott pénz mögött nem fog valós érték állni."
A másik dolog amit fontos megérteni hogy még sok szegény ember se éri be az alapvető igényei kielégítésével, szinte mindenkinek igénye van "valami többre". Az a réteg aki beéri, jelenleg is segélyen él.
Aki többre vágyik, továbbra is dolgozni fog, és amit megtermel az valós érték, legyen ez kézműves termék, festmény vagy épp egy mérnöki munka.
És az így megtermelt pénzéért fog venni kézműves terméket, festményt, vagy egy legújabb generációs robotot.
Igen, problémák lesznek, elképzelhető hogy még nagyobb lesz a szakadék szegény és gazdag réteg között (bár ez már jelenleg is hatalmas iramban tágul és senkinek fogalma sincs hogyan lehetne megállítani). De a személy szintjén lesznek előnyök, pl. senkinek nem kell kényszerből sz . r munkahelyen maradnia, és senki nem fog haszontalan munkát végezni, ami végső soron a Földnek is jó lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!