Hogyan mérhettek ennyire mellé a közvélemény-kutatók?
"A kedvencem a 444.hu volt,"
A 444 az mióta közvélemény - kutató, azt elárulod?
A legnagyobb ilyen cég a Medián és az elsöprő narancsáradatot jósolt, 2/3-dal és LÁM igaza lett.
Hol vannak most azok, akik még tegnap is azt mondták, hogy semmit sem ér közvéleménykutatóknál a Fidesz fölénye, mert anno Tarlóst is győztesnek mérték?
Most remélem megértik, amit évek óta mondunk nekik, hogy az volt akivétel a Borkai ügy miatt.
Most csak a Publicus mért ellenzéki győzelmet, de arról tudni lehet, hogy kicsit sem pártatlan.
"A kutatás szerint a magukat biztos választónak mondók 37 százaléka szavazna a Fideszre és 49 az ellenzéki összefogásra, vagyis a különbség 12 százalék."
#8!
Ezen a cikken már akkor is röhögtem, amikor friss volt.
Semmi konkrétumot nem írnak, de valami olyasmi lehetett, hogy pl. 444 olvasói között végezték a felmérést.
Benne van a cikkben, hogy ez nem reprezentatív felmérés, tehát a célja az volt, bíztassa az ellenzéki szavazókat.
Egyáltalán nem mértek mellé a közvéleménykutatók szerintem. Megemlíteném a 2018-as választási eredményt is a legpontosabban előrejelző MEDIÁN közvéleménykutatását, csak példának okáért.
A közvéleménykutatásokon 5% a hibahatár, a MEDIÁN eredményében mindenik párt ezen a hibahatáron belül van mérve.
Csakhogy itt a végeredményt és a mandátumkiosztást nagyban befolyásolta az is, hogy a két kiesőnek gondolt kis párt közül az egyik bejutott (a 4,5% ra mért Mihasznák hibahatáron belül, de többet kaptak: 6,5%-ot), a másik meg kiesett (a szintén 4,5% körülre mért Kétfarkúak csak 3,5%-ot kaptak, ami szintén messze hibahatáron belüli mérést jelent).
A Fideszt 49%-ra mérték, ehhez képest az 53% szintén hibahatáron belül van.
Egyedül az ellenzék esetében volt egy valamivel nagyobb tévedés, de ez is csak 1%-kal lóg ki a hibahatárból: 41% helyett 35%. De valójában ez sem volt "hiba", ugyanis ugyanez a közvéleménykutatás akkora "bizonytalan" tábort mért, aminek az utolsó másfél hétben történt erőteljes mozgósítása (Fidesz-oldalon) tökéletesen magyarázza a különbséget.
Azt meg kell érteni, hogy a közvéleménykutatások egy adott időpillanatot mérnek, és NEM JÓSLATOK. Az utolsó MEDIÁN-kutatás a választás előtt kb. 10 nappal készült...
A közvéleménykutatások azt is jól mutatták, hogy januárban kezdett a Fidesz oldalára billenni a mérleg nyelve, és az is tisztán látszott belőlük, hogy a Fidesz erősödése az orosz invázió hatására felgyorsult, azaz folyamatosan NÖVEKVŐ Fidesz-fölényt mutattak az egymást követő kutatások.
Annyi történt, hogy ez a fölény az utolsó kutatási eredmények után is tovább növekedett, a bizonytalanok közül pedig a Fidesz tudott nagyobb tömeget megszólítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!