Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nagyon nem értem matematikaila...

Nagyon nem értem matematikailag a választási rendszert, ezt a kompenzációt. Hogyan van? Egy szavazat többször is számít?

Figyelt kérdés
Ha jól értem a vesztes szavazatai átmennek a listára, hogy hasznosuljanak, és a győztes többletszavazatai is. Ezutóbbit értem, hogy az elveszne egyébként, azaz fölösleges, de a vesztesé miért megy tovább? A vesztesé már azzal hasznosult, hogy a győztesnek mennyi a maradék, amit átvihet, hiszen, ha a vesztesre kevesebben szavaztak volna, akkor a győztes többet vihetne tovább kompenzációként. Tehát a vesztes szavazata kétszer hasznosul, míg a győztesé csak egyszer. Ez matematikailag nem stimmel, azaz nem igazságos.

2022. ápr. 3. 10:15
 1/7 anonim ***** válasza:

Itt értelmesen el van magyarázva.

[link]

2022. ápr. 3. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
63%
udv a fidesz rendszerében. látod már miert ilyen nehez oket levaltani?
2022. ápr. 3. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Dzsonszi ***** válasza:
55%
#2 Te miről beszélsz? Ha van két párt, ami ugyanannyi szavazatot kap egy körzetben vagy listán, akkor a Fidesz miért kapna ezért több szavazatot szerinted?
2022. ápr. 3. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Valaki a kérdésre is tudna válaszolni? 1-es: Köszönöm, én a választási rendszert pontosan értem, ráadásul matematikus vagyok. A megállapításom az volt, hogy ez szerintem igazságtalan. 2-es: az igazságtalanság szerintem viszont pont fordított, mint mait mondani szoktak, szerintem a veszteseknek kedvez, mert az ő szavazatuk kétszer hasznosul, ami az egyéni szavazatokat illeti!


"Az egyéni ágon vesztes jelöltekre leadott szavazatokat és a győztes jelöltre leadott többletszavazatokat (győztes jelölt eredménye - (vesztes jelölt eredménye + 1 szavazat)) töredékszavazatnak kell tekinteni"

2022. ápr. 3. 10:33
 5/7 anonim ***** válasza:

Pont fordítva. Győztes szavazatai túlkompenzálódnak.

Egyéni nyertesre leadott szavazat hozzájárul mandátumhoz, és még megkapja a szavazatok különbözeteit. Már azzal, hogy minél többen szavaznak a győztesre, annál kevesebb kompenzációt szerez a többi párt.


Kompenzáció azért létezik, hogy az Országgyűlés összetétele közelebb álljon a választói akarathoz, mivel az egyéni jelöltség megléte már önmagában torzítja a végső arányokat. Hisz elég egyetlen szavazattal többet szerezni.

Ha nem lenne kompenzáció, akkor a vesztes szavazatai teljesen elvesznének.

2022. ápr. 3. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

106 egyéni, 93 listás mandátum van

Mutatok egy példát.


Van az x, y, z párt

1 választó kerületbe

X kapott 15.000 szavazatot

Y párt kapott 10.000 szavazatot

Z párt kapott 5.000 szavazatott


Az első választó kerületben x párt egyéni képviselő jelölte nyert, így x pártnak már van 106 egyéni mandátumból 1 mandátuma.


De mivel x pártnak elég lett volna 10.001 szavazat így a többletet 4999 szavazatot hozzáadják a listájához, ez a győztes kompenzáció.


Illetve a vesztes jelöltek összes kapott szavazatát hozzáadják az ő listájukhoz. Ez a vesztes kompenzáció.


Jelenlegi feldolgozottságnál a pártlistára leadott szavazatok így néznek ki.

X párt 100.000

Y párt 98.000

Z párt 80.000

És ehez hozzá adjuk az első választó kerület töredék szavazatait.


X párt 104.999

Y párt 108.000

Z párt 85.000


Jelenleg a pártlistás szavazatoknál y párt vezet. De az első választó kerületbe x párt nyert.


De ha megnézünk egy másik példát mondjuk a 2 es körzetet


X párt 10.000

Y párt 11.000

Z párt 5.000


Akkor y párt csak 999 többlett szavazatót kap.


És akkor a lista így néz ki

X párt 114.000

Y párt 108.999

Z párt 90.000


Szóval minél többen szavaznak a győztesre annál több töredék szavazatot fog kapni a pártlistán a párt, minél kevesebbet, annál kevesebbet, ez az egyik indok az összefogásra.

2022. ápr. 3. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Én is matematikus vagyok, itt a válasz a kérdésedre:

Akkor lenne helyes a következtetésed, ha a választás egyetlen kimenetele a kompenzáció lenne. Itt azonban két faktor van, a mandátum és a kompenzáció. Mivel a mandátum az összes szavazót képviseli, így a győztesre leadott Gy szavazat értéke Gy+V. Kompenzációban a vesztes kap V-t, a győztes GY-V-1-et. Az összes érték a győztes esetében (GY+V)+(GY-V-1)= 2GY-1, a vesztes esetében V.


Persze ez a modell sem tökéletes, hiszen a mandátum értéke a gyakorlatban mindig 1, függetlenül a körzet méretétől és a tényleges leadott szavazatok számától. Valamint a kompenzációt mandátummá alakítani szintén nem ilyen egyszerű, hiszen 106 körzetre 93 listás jut, és összeadódik a listás szavazatokkal. Biztos vagyok benne, hogy ezekkel a részletekkel te is végig tudod számolni a tényleges szavazatonkénti mandátumarányt, de ebből az egyszerűbb verzióból is látszik, hogy az egyéni választás durván felülreprezentálja a győztest a vesztessel szemben, nagyságrandileg 2:1 arányban.

2022. ápr. 3. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!