Az oroszok kiesése után ki kaphatja meg a Paks II. építés projektet? A magyar kormány EU-n belül a franciákat bízná meg vagy a keleti nyitás B, C verziója alapján Dél-Korea vagy Japán lenne a partner az atomerőmű-építésben?
#1, #3
A projektet finanszírozó orosz bank ki van tiltva a SWIFT rendszerből, tehát egyszerűen nincs pénz elkezdeni az építkezést, fizikailag nem tud megvalósulni a projekt.
Nem a SWIFT szankció miatt lehetetlenül el az orosz építkezés.
1, Az orosz állampapírok, bankok elleni szankció miatt Oroszország forrásbevonása drága lesz. Nem érné meg nekik 4%-os kamatra hitelezni Magyarországot, ha ők maguk 10%-kal kapnak csak forrást.
2, Műszaki akadályok. Az EU előírta, hogy nyugati cégeket is be kell vonni, pályáztatni kell, így nyerte el például a GE a turbinák, a Siemens a vezérléstechnika szállítását. A nyugati cégek nem lesznek hajlandók eggyütműkdöni a Roszatommal. Turbinákat a leningrádi gyárban is készítenek az oroszok, de kérdéses, hogy ez megfelelő alternatíva lenne-e. Magyarország viszont ragaszkodott hozzá, hogy a szabályozás nyugati technológia legyen. Paks I esetében is már kiváltották a régi technikát a nyugatira. Tisztán orosz beszállítókkal nem tudnak megfelelni az igényeknek, EU és magyar szabványoknak.
3, A politikai légkör miatt is dönthet úgy a magyar kormány, hogy nem kívánja megvalósítani a 12 milliárd eurós beruházást az oroszokkal. Az EU, USA is próbálná akadályozni. A németek Északi Áramlat II. projektjét is próbálták meghiúsítani, de akkor Oroszország még nem volt ennyire elszigetelt pária ország és Németország erősebb, nagyobb lobbierővel bíró ország nálunk.
Semmiféle hitel nem kell valójában, eddig is előtörlesztettünk.
Meg kell várni, mi lesz a békekötés után, még van esély.
Persze idővel változhat a politika, de ez nem lesz gyors folyamat. Oroszország 10-20 évvel visszavetette magát ezzel a háborúval.
Paks II. eddig is lassan haladt, nagy a csúszás. Ha az oroszokkal csak 2040 vagy 2050 után juthatnánk a végére, addig is sokat kellene küzdeni, akkor keresni kell mást.
Ilyen szempontból jók is az eddig csúszások, kisebb Magyarország és Oroszország vesztesége is, ha most hagyjuk abba, nem egy félkész erőműnél. Eddig gyakorlatilag csak a tervezés, engedélyeztetés, papírmunka ára ment veszendőbe. Ez szerintem csak néhány tíz milliárd forint veszteség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!