Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy lehet kiszámolni a...

Hogy lehet kiszámolni a pénzromlást?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi, hogy lehet vissza számolni a pénz múltbeli értékét, konkrét példa: 2000-ben és 2010-ben az akkori 1000 forint ma mennyit ér? Annyit tudok, hogy az inflációval kell számolni, de hogy konkrétan, a művelet mi azt nem.

2022. márc. 12. 14:05
 1/5 A kérdező kommentje:
Előre is köszönöm, aki érthetően leírná nekem a számítás folyamatát.
2022. márc. 12. 14:06
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Vegyünk egy egységnyi terméket, mondjuk krumplit. Nézd meg hány g-t tudtál venni (ez legyen 'a', mondjuk 1500g) . Nézd meg most mennyit tudsz venni (b, mondjuk 822g) .

Százalékszámítás következik.

100-(100xb/a) kapsz egy számot ez a százalék, ennyivel kevesebb krumplit tudsz venni 1000 ftodért (pl 45.2% a fentiek szerint, tehát 45.2%ot vesztett a forintod).

2022. márc. 12. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

1. forintnál: Azt nézik meg hogy ugyanolyan termékeket most mennyi pénzért kapsz meg és mennyiért kaptad meg 1 évvel vagy 1 hónappal korábban.

Nem az elavuló műszaki technológiát kell nézni, hanem általánosan a termékeket amik az életünkhöz kellenek.

Erre van a ksh-nak egy inflációs kosara (az eurostat alapján, hogy összehasonlíthatóak legyenek az országok).

[link]

[link]

Ha megnézed az első linket, egy táblázatban fel van sorolva minden olyan termék amit figyelnek. Van benne élelmiszer, fogkrém, biztosítás, gáz, lakbér, fodrász - szóval egy általános lista. Minden megszabott időpontban megnézik, hogy átlagosan mennyit kell fizetni értük. Pl. mennyit kellett fizetni 1kg sonkáért, 1 hajvágásért januárban meg májusban, vagy 2021. decemberében meg előtte 2020. decemberében mennyi volt. A kettő közti különbség - a teljes lista összesítésével - hozza ki a pénzromlás mértékét.

Vagyis ha ma egy hónapig pont úgy akarsz élni, mint 1 évvel ezelőtt, akkor mennyivel több forintot kellett hozzá elköltened. Ezt nevezik inflációnak is.

2. devizákhoz képest: azt nézik meg, hogy ha forintért akarna valaki eurót vagy dollárt, jen-t vagy bármi más pénzt venni, akkor mennyi forintot kell érte adnia a nemzetközi szinten. Ha decemberben 1 euróért 370Ft-t kellett adni, most meg 390Ft-t kell, akkor a pénzromlás a devizapiacon ez a 20 Ft különbözet, azaz decemberhez képest 5,4%.

2022. márc. 12. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
76%

Röviden: kamatos kamat

Pénz értékének változásának hivatalos(!) meghatározásához a jegybanki alapkamatot veszik figyelembe, nem az inflációt.

[link]

Itt láthatod mennyi, viszont változó ideig tartottak az adott értékek.

Excel táblázatban =days() függvénnyel megnéztem mennyi ideig tartott az adott kamat, így azt figyelembe véve mennyit változott.


Szóval 2010 január 1-én 1000 forint, mai nap 1383,407 ft-nak tekinthető.

2000 január 1-jei 1000 ft, pedig ma 3353,489 forintnak felelne meg.


Inflációval számolva persze teljesen más érték jönne ki.

2022. márc. 12. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. :)


A segítségetekkel közben kiokosítottam magam a délután folyamán, 4-es én úgy tudom, hogy idehaza a forint múltbeli pénzérték meghatározás alapja az infláció, a devizaárfolyam, nominál- és a reálkeresetek (KSH). A KSH módszertani magyarázójában végén beleírták, hogy ha nincsenek nagy kilengések, akkor "az egyszerű és gyors" eredményekhez elegendő inflációval számolni, ami nem nagy eltérést mutat a többi ismérvek kihagyása nélkül is.


A KSH "egyszerűsített" módszertanát használva a 2000-ben lévő 1000 ft, 2021-ben 2515 forintot ért. A 2010-ben lévő 1000 ft, 2021-ben meg 1386 ft-ot ért.


A pénzérték visszafejtés végül kiderült, hogy egyszerű, a kumulált inflációval kell számolni, 2000, valamint a 2010-es és a 2021 közti időszak kumulált inflációját kell alapul venni, pl. 2000 és 2021 között a kumulált infláció 151,47%, tehát 1000/100*151,47=1514,7≈1515+1000=2515 ft :)

2022. márc. 12. 20:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!