Ha a külföldön levő magyar lakcímmel rendelkező szavazók akár többszáz kilométert is utaznak hogy szavazni tudjanak, akkor vajon miért nem lehetne a személyes szavazást megengedni a határontúli magyaroknak?
Romániában is törvénytelen lenne? Nem ott van a legtöbb külföldön szavazó?
De ahol bűncselekmény lenne, onnan miért nem lehet Magyarországra utazni, külön a határontúliaknak kialakított szavazókörben? Ha a magyar lakcímesek tudnak kilométerek százait utazni, akkor miért ne lehetne megtennie ugyanezt egy állampolgári jogával élő állampolgárnak?
Nem diszkrimináció ez a határontúliakkal szemben, hogy ők nem élhetnek a személyes szavazással?
A levélszavazás intézménye azért jött létre, mert nem minden országban nézik jó szemmel, ha az illető egy másik országnak is állampolgára és választáson is részt akar venni.
Alapvetően egy dolog különbözteti meg csak a magyar állampolgárokat a választáson, van-e magyar lakcíme vagy nincsen.
Ha van magyar lakcíme akkor 2 szavazata van, mert szavazhat listán is pártra és egyéni jelöltre is a lakóhelye körzetében. Emiatt élőben kell szavaznia, mert az egyéni jelöltek akár a választás kezdetéig kieshetnek a versenyből (visszalép, meghal) és ilyenkor lehúzzák a nevét a szavazólapról, hogy ne vesszen el a szavazata az illetőnek, hogy olyanra szavazott aki már 2 hete nem is jelölt.
Ezt csak a Konzulátusokon vagy szavazókörökben tudják megtenni, ezért neki kell odamenni, mindegy, hogy Honduraszban vagy Kolozsváron él.
A levélszavazásra annak van lehetősége akinek nincsen magyar lakcíme. Így csak pártlistára szavazhat, az meg nem változik, hiszen a pártok elég nagy szervezetek, nem fognak visszalépni és nem személyekre kell szavazni, tehát a listáról csak a választást követően derül ki, hogy ki kapja a mandátumot, ez a párt és a jelölt közös döntése (sorrend, nem veszi át a mandátumát, stb.).
Itt egyedül ez a szempont számít, hogy az illetőnek 1 vagy 2 szavazata van-e, mert van magyar lakcíme vagy nincsen.
A személyes szavazás mindenkinek meg van engedve. Nyugodtan odamehet mindenki a konzulátusra és ott kitöltheti a szavazólapját, beteszi a borítékba és lezárja, majd odaadja az illetékesnek. Pont mintha bedobná egy urnába, mert a konzulátuson van amúgy is a szavazás és a konzulátuson is le lehet adni a levélszavazatokat.
"nem minden országban nézik jó szemmel, ha az illető egy másik országnak is állampolgára és választáson is részt akar venni."
De akkor azokban az országokban, ahol nem jogellenes, simán lehetne levél helyett személyesen szavazni.
Ahol jogellenes, onnan utazhatnak Magyarországra, (Szlovákia jellemzően magyarlakta területei is bőven 100 kilométeren belül vannak. Ha magyar lakcímes tud utazni többszáz kilométet, egy ugyanolyan magyar állampolgárnak miért nem engedik meg?
Ahol pedig nagy a távolság, mondjuk nem szomszédos ország, ott legyen levélszavazás, de akkor meg miért nem lehet Kanadában, Angliában, Svédországban egy magyar lakcímesnek?
Nem fér a fejembe, mi az ok erre az égbekiáltó diszkriminációra.
#4 Direkt játszod a hülyét? Te írtad ki azt a kérdést is amiben kérdezed, hogy fel kell-e a szavazólapra írni a neved?
Mit nem vagy képes megérteni a 3-as válaszból?
LEHET személyesen szavazni külföldön is. Odamész a konzulátusra és ott személyesen töltöd ki a szavazólapodat és leadod nekik.
1 vagy 2 szavazat: egy Magyarországon tartózkodó, magyar lakcímes, átjelentkező szavazónak is két szavazata van, és nem arra a jelöltre szavaz, ahol szavaz, hanem a saját szavazatát elküldik a lakcíme szerinti kujelölt szavazókörbe, és ott számolják.
Minden megoldható. Levél is, személyes szavazás is, 1 vagy 2 szavazólap is, de azt még nem tudta nekem elmagyarázni, hogy mégis miért nem szavazhat személyesen a határontúli magyar, ha lenne rá lehetősége (pl. Romániában), vagy Szlovákiából picit utazva Magyarországra. Vagy más szempontból, miért nem szavazhat egy magyar levélben Glasgowból, ha látjuk százezreknek megengedett.
Mi a különbség a két állampolgárban? Egyik rosszabb, mint a másik?
ma 22:37
Nem én vagyok a szavazólapra név írásos kérdező.
Nem játszom a hülyét.
"LEHET személyesen szavazni külföldön is. Odamész a konzulátusra és ott személyesen töltöd ki a szavazólapodat és leadod nekik."
De ha a határontúli állampolgárnak akkor ezek szerint mind a két lehetőség rendelkezésére áll, levélben is és személyesen is tud szavazni, akkor a magyar lakcímesnek ez miért nem lehetséges, ogy válasszon, akár levélben is szavazhasson?
Szóval tényleg nem játszod a hülyét, hanem alapból vagy ilyen.
Akkor mint a dedósoknak, megpróbálom egyszerűbben.
Mert van magyar lakcímed. Ha van magyar lakcímed, akkor mindegy hol élsz vagy laksz éppen, csak személyesen szavazhatsz, mert a szavazás kezdetének pillanatáig le kell tudni húzni a nevét a kiesett képviselőknek a szavazólapról. Azt pedig nem tudja 2 hónappal korábban megtenni senki, mert akkor kell kiküldeni a szavazólapokat a levélszavazáshoz.
Ha nincs magyar lakcímed akkor csak levélben szavazhatsz még itt Magyarországon is. De odamehetsz a szavazókörök valamelyikébe és leadhatod ott a szavazatodat, éppen úgy mint a határon túl.
Mi a tökömért kell ilyenen hisztizni? Tényleg olyan nehéz 4 évente elmenni szavazni vagy feladni egy levelet?
A világ az egyszerűsítés felé halad.
Amerikában már belföldön is lehet levélben szavazni.
Észtországban pedig már postázni sem kell, interneten is megy a szavazás. Nálunk is lehetne ügyfélkapuval, lehet majd egyszer eljutunk oda.
Ami inkább kérdéses, hogy politikailag hogyan ítélnék meg az ilyen változásokat, mennyire bíznának a rendszerben, választási eredmény tisztaságában.
#9 Láttuk mi volt a levélszavazatokkal az amcsiknál, ahogyan minden alkalommal orosz hekkereket kiáltanak amikor netes szavazáson nem az adott oldalnak tetsző eredmény keletkezik.
Hiába szavazunk papíron és azt jegyzőkönyvezik a szavazókörökben, akkor is nyomja egy csomó süket a szöveget arról, hogy leállt a választási szoftver - ami nem is létezik - és nem is valós az eredmény.
4 évente 1 alkalommal kell elmenni egy szavazókörbe, ez nem egy teljesíthetetlen feladat. Aki nem tud menni ahhoz meg elviszik a szavazóurnát ha kéri. Viszont így átszámolható, ellenőrizhető az eredménye a választásnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!