MZP "konteo" vajon igaz lehet?
Van egy összesküvéselmélet. Kíváncsi lennék a véleményetekre, komolyan. Ismert, hogy Orbán nagy sakkjátékos. Azt hogy mások vezetik, agytrösztök keverik a kártyákat és ő csak rábólint, ki tudja. Már amikor Orbán kialakította az újfajta választási rendszert tudta, hogy előbb utóbb leesik az ellenzéknek is hogy csak együtt egy széles körű bal, közép és liberális összefogásban lehet megküzdeni ővele. Várjál...
Tudták az agytrösztök, hogy jobb oldalról is kell majd valakit versenybe hozni, hiszen kell minden szavazat. Jobboldali főleg. Itt jött a zseniális ötlet! Vannak nekünk "demokrata köreink". Egy jól beszélő kommunikációban nagy tapasztalatra szert tett porszívó ügynök pont megfelelő lesz a feladatra. trójai faló a feladat
Aki nem akarja mind végig nézni 6 percnél hallhatja bővebben...
https://www.youtube.com/watch?v=fadhwPRbMs8
Kérdező
az elméleted ott bukott, hogy pont nem lenne szükséges ezzel a választási rendszerrel az összeállása hat pártnak.
Éppen hogy most lehet megszerezni az egyéni körzeteket összeállás nélkül vagy csak 2 párti összefogással - mint a fidesz-kdnp is. Mivel nem kell megszerezni a szavazatok 50%-nál többet a győzelemhez, elég a legtöbb szavazatot összeszedni.
Ha valóban olyan rossz lenne a fidesz-kdnp, mint ahogy az ellenzék állítja, akkor nem szavaznának rájuk olyan sokan és akár 30-40% szavazattal nyerhetnének mások. hatpárti összeállás nélkül.
A gond nem a választási törvénnyel van, hanem azzal, hogy ezek a pártok azért voltak kénytelenek összeállni, mivel külön-külön alig 10%-t tudnának csak szerezni a szavazatokból és ha ketten összeállnak közülük, az sem lenne több 20%-os támogatottságnál.
Nem a választási rendszer miatt kell összeálljanak, hanem mert ezeket a pártokat ennyire kevesen szavaznák meg.
#4 a választási rendszer nem változott semmit 2014 óta, most éppen az történt ami korábban is.
Az ellenzékiek ennyi szavazót tudtak szerezni, hát ennek megfelelően ilyen kevesen lesznek a parlamentben.
Egyéb kérdés?
#8 NEM!
A választási rendszerünkben ez 2010 óta azonos, az egyéni mandátumok száma dönti el, hogy kinek lesz többsége és nem a listás szavazatok aránya.
A listás szavazat az csak kompenzálja az egyéni mandátumos rendszert, hogy annak IS legyen képviselete akinek jelöltje nem győzött egyéniben.
Ugyanígy lett 2/3-a az mszp-nek az szdsz-szel 1994-ben, hogy sokkal több egyéni mandátumot szereztek meg, mint amennyire a listás szavazatuk mutatott volna.
A rendszer adott és nem azt nézi ki a kormánypárti, ki az ellenzéki, hanem hogy az aktuális jelöltek közül ki szerez több egyéni mandátumot.
Ha az ellenzéki összefogásnak lett volna egyéniben több győztese, most nekik lehetne 2/3-os többségük is akár. Csak nem tudtak nyerni.
#9 - A 2010-es választás után a Fidesz módosította a választási törvényt.
1) Eltörölte a kétfordulós rendszert, így elég a relatív többség, nem szükséges abszolút többséget szerezni.
2) Bevezette a győztesnek járó "premizációt", vagyis az egyéni választókerületben szerzett, a győzelemhez nem szükséges szavazatokat pluszban hozzáadja a listás szavazatokhoz.
3) A választókerületek átrajzolásával a Fidesz szavazatok 3-4%-al erősebbé váltak, mint az ellenzéki szavazatok (Link a tanulmányra lejjebb)
A többséget valóban az egyéni választókerületek döntik el, de a többség mértkét már durván befolyásolja a listás eredmény.
A másik fogalom, amit keresel, a "hibrid rezsim": a választási rendszerben elméletileg, persze, bárki nyerhet. Ugyanakkor a rendszer a kormánynak lejt: állami pénzből tolja folyamatosan a propagandáját, adminisztratív eszközökkel akadályoz (pl. törvénymódosításokkal, a házelnök visszaél a hatalmával, ÁSZ vizsgálatok, stb), illetve egyszerűen ellehetetleníti a kontrollfeladatokat ellátni hivatott bizottsági munkákat, ha azt az ellenzéki párt hívja össze.
Nagyon nincs rendben a mostani választási-litikai rendszer
Tanulmány a fideszes választási rendszerről:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!