Ez az egyéni mandátumos szavazás nem antidemokratikus?
Véleményem szerint az, mert ellehetetleníti,hogy a kisebb pártokat.
Sokkal jobb lenne, ha csak egyféle szavazás lenne és az adott pártra leadott mennyiség döntene, nem az,hogy X kerületben ki mennyit kapott.
Kérdező, miről beszélsz?
Milyen választás, melyik ország?
A magyar rendszer és abban is a parlamenti választás - már ha erről szól a kérdésed a magyar politika rovatból következtethetően - az nem csak egyéni mandátumok megszavazását jelenti.
Egy VEGYES rendszerünk van, pontosan azért, hogy se az egyéni mandátumos rendszer hátrányai, se a csak listás szavazás hátrányai ne jelentkezzenek egyértelműen.
A vegyes rendszer próbálja kiegyensúlyozni az egyik vagy másik rendszer hiányosságait.
Britek: egyéni mandátumok vannak csak. Látható, hoyg régi demokrácia, működik, ellenben az országosan elegendő szavazattal rendelkező, de helyben kisebbségben levő pártoknak egyáltalán nincsen képviselete a parlamentben. Akár 100%-os többséget is szerezhetne egy politikai erő úgy is, hogy nem is rendelkezik a választók felének támogatásával, szimplán minden egyéni körzetben a legtöbben rájuk szavaztak.
Németek: csak listás szavazás van. Annyira elaprózódnak a politikai oldalak, szavazatok, hogy nehéz a kormányalakítás és csak kompromisszumokkal lehet megtenni, ami után viszont a kormányzat kerül nehéz helyzetbe és egyik politikai erő se tudja teljesíteni a kampányban tett ígéreteit. A politikusoknak nincsen helyi kötődése, nem kell attól tartaniuk, hogy egy adott körzetben elszámoltatnák őket a vállalásai és későbbi döntéseik miatt és utána helyette másra szavaznának, hiszen nincs körzetük, csakis országosan a párt dönti el ki kerül fel a listájára.
EZÉRT 1990-re úgy döntöttek, egy vegyes rendszerünk lesz és az van azóta is.
Vannak egyéni körzetek, ott az győz akire a helyiek közül a legtöbben szavaznak, de a többiek szavazata is érvényesül, hiszen vannak listás mandátumok IS, amivel azok is képviselethez jutnak a parlamentben, akik helyben nem tudtak győzni, de országosan elég jelentős a számuk.
Pontosan ez a rendszer teszi lehetővé a kisebb pártok szereplését is és eredményeit is.
Nem lenne jobb ha csak egyféle szavazás lenne. Ezt megmutatta a körülöttünk levő sok ország választási rendszere.
Pont azért van nálunk hibrid választási rendszer, (területi+listás) hogy kompenzálják egymás hátrányit
A listás választási rendszer óriási hátrány, hogy kis pártok sokkal könnyebben kerülnek be a parlamentbe és juthatnak aránytalan hatalomhoz és befolyáshoz a koalíciós tárgyalásokon.
A tény az, hogy nem lehetetleníti el.
Az LMP története során egyetlen választó kerületet se nyert, mégis 3x bejutott a parlamentbe, mert megvolt az 5%-os támogatottsága országosan.
Ha csak egyéni jelöltek lennének az ellehetetlenítené.
De élni az egyéni körzeteknek azért nem látom értelmét, mert úgyis a pártlogóra szavaznak az emberek, nem a személyre. Aki meg a körzetből bekerül az a pártját fogja képviselni, nem az adott körzetet.
Elvben jó rendszer is lehetne ez az egyéni körzetesdi, de látjuk, hogy a célját nem érte el.
"A politikusoknak nincsen helyi kötődése, nem kell attól tartaniuk, hogy egy adott körzetben elszámoltatnák őket a vállalásai és későbbi döntéseik miatt és utána helyette másra szavaznának"
Mert aztán nálunk ettől nagyon tartaniuk kell...
#4 Kell tőle tartaniuk.
Konkrétan a mi körzetünkben volt egy olyan ügy még 2018-at megelőzően, ami a képviselő bukását jelentette volna ha nem áll az itt élők mellé és nem teszi meg a szükséges lépéseket még a pártjának korábbi szándékaival, döntéseivel szemben is az érdekünkben. Megtette, mert felismerte, hogy hiába támogatnák listán a pártját az itt élők, egyéniben, mivel az ő felelőssége ez a körzet, őt biztosan nem szavaznák meg az emberek ha nem áll melléjük és nem segít.
Valóban nagy általánosságban az számít ki melyik pártnak a jelöltje, de a helyben élők azt is nézik, hogy ki az a jelölt akire szavaznának és hiába szavaznak amúgy a pártjára ha maga a személy nem elfogadható. Ezt vissza is nézheted a listás szavazatok és az egyéni jelöltekre leadott szavazatok eltéréseiben.
Ahogy nem szabad elfelejteni, hogy nem csak az számít kik kerülnek be aktuálisan a parlamentbe. A választáson jól szereplők utána állami támogatást kapnak a további politizáláshoz akkor is ha nem kerültek be.
ahogy a kampány egyben segítség a későbbi önkormányzati kampányhoz is, ahol a helyi kisebb szereplők is jobban teret kaphatnak, onnan akár meg is erősödhetnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!