Miért olyan fontos a "piacnak" a költségvetési hiány alacsonyan tartása?
Mgepróbálok rá válaszolni.
Akinek van felesleges pénze,az nem a szalmazsákban őrzi,hanem befekteti valamibe,ahonnan a legtöbb hasznot (kamatot) reméli. Ez lehet bankbetét,valamilyen ingatlan,gyár stb. De legjelentősebbek a kötvénybefektetések. Pl. az OTP,a MOL stb. és az államkötvények.
Ha egy országnak magas a költségvetési hiánya,akkor ott a pénzügyi helyzet stabilitása veszélbe kerülhet. A befektetők nem látják biztos helyen a pénzüket,ezért inkább kivonják onnan a pénzüket,eladják a kötvényeiket stb. Nem akarnak kockáztatni. Ez az illető országnak is rossz,mert kevesebb lesz ott a működő tőke.
Ezért nem biztos,hogy jó lépés az IMF-el való nem tárgyalás. Elég sok elemző írását olvastam mostanában,de abban mind egyetért,hogy gond lehet abból,ha nincs valamilyen háttér a gazdaság mögött. Nem kell fedltétlen hitelt felvenni,elég csak a lehetőség,baj esetén mentőővnek.
Az ország műkédést nem lehet biztosítani csak saját erőből,és azt sem lehet tudni,hogy a világválság elmúlik-e vagy lesznek még hátrányos hatásai.
Ezért nem mindegy a hiánycél tartása,és a jövőbeni gazdálkodás.
" És úgy egyáltalán mitől lesz hiány? Nem abból gazdálkodik egy ország ami előző évben befolyt? Akkor pedig lehetetlen lenne minuszba menni"
Ezt úgy kell elképzelni, mint a te gazdálkodásodat. Az éves bevételedet (fizetésedet) nem egyszerre, hanem részletekben kapod, és nem egyszerre hanem részletekben költöd el.
Az állam "fizetése" a befolyó adók, illetékek egyéb díjak. Az állam ugyanakkor költ egy csomó mindenre. Utat épít, iskolát, kórházat, egyebet tart fenn, stb.
Ezt a folyamatos bevételeiből fedezi. Ha többet költ, mint amennyi a bevétele, akkor hitelt kell felvennie. Ez a hitel a költségvetési hiány.
Hitelt nem csak bankoktól tud felvenni az állam, hanem pl állampapír kibocsátás útján. Ilyenkor akár te is hitelezheted az államot, aki kamatot fizet neked ezért.
Ha nem bíznak a befektetők (akár te magad) abban, h az állam elég stabil ahhoz, h rendesen visszaadja a kölcsönt, akkor nem adnak neki. Ekkor az állam azt mondja: magasabb kamatot fizetek, csak vegyétek meg az állampapíromat. Ilyenkor a magas kamat miatt (többek között) romolhat az árfolyama is a nemzeti valutának.
kb ennyi...
Köszönöm, most már teljes a kép. Viszont az is világos, hogy ez az eladósodás egy csapda, amibe bekerülni nagyon könnyű, kijönni viszont szinte lehetetlen.
Én úgy gondolom, hogy sürgősen meg kell változtatni az uralkodó gondolkodást és a hitelfelvételt/állampapír kibocsátást örökre elfelejteni. Ha nem megy anélkül, hát nem megy. A kamatos pénz nyomorúságba dönt minden embert és országot. Ideje leszokni róla.
Több ország is ilyen adósság-spirálba került, amiből szinte lehetetlen kikerülni segítség nélkül. Azokban az országokban már a hitel részletét is másik hitelből fedezik. Ez nagyon ártalmas az adott ország gazdaságának, mert nem a befektetők nem tarják stabilnak, ezért nem hozzák oda a pénzt. Tökéletesen igazad van, hogy ezt fel kéne számolni. Addig nyújtózkodni amíg a takarónk ér. CSAK ez nem valósítható meg, társadalmi támogatottság nélkül!!! Ehhez megszorításokra van szükség, amit mint láthatjuk nem támogatnak Magyarországon. Ilyenkor jön a kormánybuktatás, stb és most nem csak Magyarországra utalok, hanem rengeteg európai országban is ez történt. Az emberek nem hiszik el, hogy az államnak nincs több pénze. Ilyenkor jönnek a sztrájkok, meg mindenki tiltakozik. A legtöbb ember csak a pillanatnyi jólétét nézi, nem azt hogy 5-10 év múlva, milyen jól élnénk adósság nélkül. SAJNOS EZ SENKIT NEM ÉRDEKEL.
(Én a mindenkori kormányfő helyében tartanák egy beszédet és érthetően elmagyaráznám, hogy most egy pár évig be kell húzni a nadrágszíjat. Ezt az időt bírja ki mindenki, és utána mindenkinek sokkal jobb lesz mint most. Ha nem támogatnának akkor, elmondanám, hogy évről-évre csak rosszabb lesz, és ehhez nem asszisztálok. Bejelenteném a lemondásom. Ezután népszavazáson kérném ki az emberek támogatását.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!