Az ápr. 3-ai választáson ettől még érvényes lesz a szavazatom?
Igen. Bár én inkább azt javaslom, hogy ha nem akarsz részt venni, akkor adj le érvénytelen szavazatot a népszavazási kérdésekben (nem is egy lesz, hanem több, én valamiért ötre emlékeztem, de a wikipedia csak négyet ír).
Az van ugyanis, hogy ha csak szimplán nem dobod be, akkor könnyebb manipulálni. Ha a szavazókörödben mondjuk szavazásra megjelenik, és a jelenlétét aláírja 1000 ember, de a számlálás után csak 999 kitöltött szavazólap van a népszavazási kérdésekben, akkor ahhoz hozzá lehet tenni egy előre elkészítettet a tied helyett. Ez különösen veszélyes olyan helyen, ahol a választási megfigyelők mind vagy majdnem mind ugyanannak a pártnak a delegáltjai (a forró kását kevésbé kerülgetve: a Fideszé, nem azért, mert az ellenzéki delegáltak általában véve erkölcsösebbek lennének, egyszerűen csak azért, mert fideszes delegált lesz mindenhol elég sok, nem fideszes delegált valószínűleg nem is lesz mindenhol, és sok helyen biztosan csak kevés, 1-2 delegált pedig kijátszható, mert amikor kimennek pisilni, megesznek egy szendvicset, stb., akkor az ellenérdekelt fél tud simliskedni). Ha 1000 ember jelent meg szavazni, és 1000 szavazólap van az urnában, akkor ahhoz preparátumokat nem lehet hozzáadni, az napokkal később is lenyomozható egy rendőrségi eljárásban. Persze ezt is ki lehet játszani, de körülményesebb, akkor meg már miért ne nehezítsük a csalni vágyók dolgát, ha ez kb. 10 tollmozdulatba kerül?
Az érvénytelen szavazatról pedig az a javaslatom, hogy ikszelj be minden rubrikát. Ha egy kérdésnél mindkét rubrikát üresen hagyod, akkor azt a számláló be tudja ikszelni a neki kedves válaszra (és sok közülük szívbaj nélkül meg is teszi). Ha mindkettőt beikszeled, akkor azt a számláló nem tudja elcsalni. Persze ezt is ki lehet játszani, de körülményesebb, akkor meg már miért ne nehezítsük a csalni vágyók dolgát, ha ez kb. 10 tollmozdulatba kerül?
Tehát összefoglalva: ha a népszavazáson nem akarsz részt venni, de az országgyűlésin igen, akkor az országgyűlési íveket töltsd ki normálisan, preferenciád szerint, a népszavazásin meg ikszelj be mindent. Aztán borítékba be, urnába be, viszlát.
2# "akkor ahhoz hozzá lehet tenni egy előre elkészítettet a tied helyett. Ez különösen veszélyes olyan helyen, ahol a választási megfigyelők mind vagy majdnem mind ugyanannak a pártnak a delegáltjai#
Szigorú jegyzőkönyv vezetés van. Minden darab papírról el kell számolni. Miért állítasz ilyet, hogy ott bárki kipótolna egy hiányzó lapot vagy beikszelné a hiányzó rublikát? Eleve számolásnál nem is lehet írószert elöl hagyni.
Menj el megfigyelőnek és meglátod, hogy működik, majd rájössz, hogy nem lehet csalni.
[ma 07:36]: Mindig lehet csalni, és amíg világ a világ, a politikába túlságosan involválódott emberek fognak is. Ne legyünk naivak, a szavazóköri delegáltak többségének nagyon elkötelezett politikai véleménye van (tipikusan pártdelegáltak), hajlandók egy-egy kisebb stiklire. Én csak abban adtam tanácsot, hogy ezek dolgát hogyan lehet valamennyire megnehezíteni.
Ha ül Kovács Jóska, és lát egy szavazólapot, amin nincs semmi beikszelve, véletlenül van a zsebében egy toll, az egy szem ellenzéki megfigyelő meg a budin van, akkor Kovács Jóska kísértésbe esik, hogy elővegye a tollat, és megvédje szűzlányainkat Soros migráncsaitól. Aztán vagy legyőzi a kísértést, vagy nem. Ha minden be van ikszelve, akkor nem fog olyan könnyen kísértésbe esni. (Ugyanígy van a másik oldali Tóth Pista, aki a Fudan Egyetem professzoraitól akarja megvédeni a magyar LMBTQ közösséget. Nem azért a Fideszre hegyezem ezt most ki, mert a másik oldal egynémely rettegése ne lenne pont ugyanakkora kreténség, mint a sorosmigráncsozás, hanem azért, mert pillanatnyilag a Fidesznek nincs olyan gondja, hogy ne tudna mindenhol elég delegáltat állítani. Ha valaki most egy fideszes véleményt akar artikulálni a szavazatával, akkor annak nem kell különösebben óvatosnak lennie. Ha valaki egy nemfideszes véleményt akar artikulálni a szavazatával, pláne, ha kistelepülésen van, akkor a semmibe se kerülő óvatossági lépéseket tegye meg. Vidéken a Fidesznek nincs káderhiánya, az ellenzéki oldalnak van, ez magyar politikai realitás, és tudja is mindenki, bármelyik oldalon álljon is.)
Tényleg csak tanácsot adtam. Egy már kitöltött papírt nehezebb elcsalni.
5# Szavazatszámláláskor nem megyünk a budira. Előtte meg, ugye az urnában vannak a leadott szavazólapok:)
Te kis összeesküvésgyártó:)
[ma 08:12]: Nem beszéltem politikai oldalak támogatottságáról. Arról beszéltem, hogy aki érvénytelenül akar szavazni, hogyan tegye, hogy nehezebb legyen azt elcsalni. Erre meg már húsz éve* is az volt a tanács, hogy töltsd ki a lapot úgy, hogy mindent beikszelsz (vagy ha nagyon sok lehetőség van, például pártlistából, akkor legalább kettőt).
Mert ott lehet mégis a toll, a másik delegált talán nem figyel ([ma 08:06]-nak: a budi csak egy plasztikus példa akart lenni, nyilván lehet hasmenése valakinek a számlálás alatt is, és akkor ki fog menni, a sztenderd inkább az, hogy fáradt, nem figyel).
* A 2002-es választásokat már kamaszként érdeklődve néztem, de korom miatt még nem szavazhattam (előtte gyerek voltam, és nem is érdekelt). Már akkor is az volt az általános alapelv az érvénytelen szavazatra, amit most leírtam. És már akkor is azért volt az alapelv, mert már akkor is pártkáderek ültek delegáltként a szavazókörökben (csak akkor még a szociknak is volt mindenhol), akik pont tojnak a szavazóköri esküjükre.
Nem értem a kötekedést. Hacsaknem ti magatok is pártkatonák vagytok, akkor persze tök világos, miért szúrja a szemeteket, hogy valaki nem bízik a szavazóköri pártkatonákban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!