A járvány következtében elhunytak száma: 40 016 fő! Ez a járványkezelés fidesz módra?
"járványkezelés sikerét halottakba számolom"
Mondta egy populista kisztitkár, aztán mikor sok lett a halottak száma kussolt mélyeket és a szeme nem rebbent hogy tízezreket megölt.
Hónapra lebontva a többlethalálozási adatok.
Csináltam egy kis excel táblát erről és megnéztem, hogy néz ki ha összesítjük az eredményeket.
EU átlagában 11,6% volt a többlethalálozás, Magyarországon október végéig 11,02%.
Szóval lehet itt sírni a 40 ezer halottért csak épp az EU átlag ennél rosszabb az elmúlt 2 évben. Szomszédos országok közül egyedül Ausztria áll jobban, a többiek messze rosszabb halálozási adatokkal rendelkeznek.
"A védekezés sikerességét Magyarországon emberéletekben mérjük" a mi szeretett bölcs vezérünk, orbán viktor mondta ezt 2020-ban!
SIKER SIKEE SIKER!!!
Magyarország előre megy! Nem, hátra!
#3
"Ha más párt van hatalmon, és nem szerez be idejében vakcinákat, vagy nem ösztönöz oltásra, valószínűleg még nagyobb lenne ez azám"
Erre tudsz valami bizonyítékot hozni? Mivel más országban később szerezték be, és sokkal jobb eredményeket hoztak össze.
A valóság az, hogy önmagában az oltás nem jelentett megoldást sés védelmet. Lehetett jól kezelni a járványt, ha a kontakt kutatás rendesen ment és mindenki otthon maradt karanténban. Ez nem történt meg, mivel nicns elég rendőr a fidesz miatt, így nem lehetett ezt ellenőrizni.
Az 50 milliós Dél-Koreában 6 ezer ember halt meg összesen.
#12
"EU átlagában 11,6% volt a többlethalálozás, Magyarországon október végéig 11,02%."
Csak nem a többlethalálozást kell nézni.
Tegyük fel, hogy valaki a kora miatt meghalna decemberben, de covid miatt meghalt szeptemberben, akkor az évi többlethalálozás nem változik, viszont azt az embert a covid ölte meg.
VAgy pl. az emberek kevesebbet autóztak, kevesebb volt a baleset is, így az ebből adódó haláleset. Ha 10-zel kevesebben halnak meg autóbalesetben, de 10-en covidban, akkor megint ugyanott vagyunk.
Nem többlethalálozást kell nézni, mert annank nincs értelme. Nem is beszélve úgy, hogy alapvetően a javuló egészségügy miatt rendszerint egyre tovább élnek az emberek, vagyis normális esetben csökkennek a halálozások.
8 Nekem több oltott ismerősöm halt meg, mint oltatlan....
Azok meg azért...
#9 Ezt azért valamennyire össze lehet hasonlítani.
Nézzük, hogy ki mennyit költ GDP-arányosan az egészségügyre.
És milyen helyezést értek el a lakosság arányú halálozásban.
Például ott vannak a lengyelek, akik kb azonos mértékben költenek, talán a mentalitás is hasonló, de csak nyugati vakcinákat használtak.
Magyarország 4. hely, Lengyelország 18. helyezés.
Vagy a vírus mortalitását tekintve.
Lengyel (lakosságarányosan): 2653 halál / 112,017 fertőzött = 2,37%-os halálozás
Magyar: 4,158 halál / 135,197 fertőzött = 3,08%-os halálozás
Persze ilyenkor szokott jönni a "mi másként számolunk" ...valami Dél-Afrikai törzshöz képest biztosan, de Magyarországon a patológia a WHO irányelvét követi, ahogy a világ többsége.
"Ezt azért valamennyire össze lehet hasonlítani."
Azért lehetnek félrevezetőek az ilyen összehasonlítások, mert ez rengeteg változós dolog lehet, amiket lehetetlen ekkora tömegekre egységesen átlátni.
-k i hogyan számolja a halálozásokat (nem mindegy kiket számolnak már covid hallottnak és kiket még nem)
- az egészségügyre fordított pénz mire megy el (nem mindegy hogy ugyanaz a pénz több orvosra vagy épp több vakcinára lesz fordítva)
- ugyanezen összegből nyert fejlesztés mennyire elérhető a lakosság számára (pl ha szinte csak budapesti kórházakat fejlesztenek, az a lakosság kb 70%-át nem igazán érinti)
- az elhunytak mekkora része kapott oltást, és mennyivel az elhalálozás előtt (nem egyformán védett, akit 10 hónapja oltottak, 1 hónapja, vagy 1 napja)
- milyen volt az elhunytak előzetes egészségi allapota és kora (az is erősen torzíthatja az eredményt, mennyire jellemző az egészséges életmód az adott társadalomra)
- milyen az emberek mentalitása (például a skandináv államokban jellemzően békeidőben is nagyobb a távolságtartás, mint nálunk amikor kötelezően elő is volt írva)
És még lehetne bőven sorolni. És az a baj, hogy 2-3-4 változóval még viszonylag könnyű többé-kevésbé átlátható összehasonlításokat végezni, de emellett mindig ott lesz a többi is, amik közt szintén akadni fognak kisebb-nagyobb eltérések. És ezek mindig torzítani fogják az eredményt, hogy milyen jelentősen, azt pedig maximum becsülni lehet. Ami aztán vagy bejön, vagy nem...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!