Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A 2008-as válságból Bajnai...

A 2008-as válságból Bajnai hozta ki az országot?

Figyelt kérdés

Jól hallottam?


Milyen válság vót akkortájt?


2021. dec. 5. 04:50
1 2 3 4
 31/40 anonim ***** válasza:
20%
238%-ot drágult a gáz Romániában, az utóbbi èvben. Magyarországon 0%-ot. Ennyit arról, hogy a libsi mantra szerint Románia mindenben jobb, mint Magyarorszàg.
2021. dec. 19. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/40 anonim ***** válasza:
77%

#31

ezt jól beszoptad:) milyen érzés 10 szeres gázszámlát fizetni?:)

na ilyen ostobák a fidesz szavazói...

2023. febr. 9. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/40 anonim ***** válasza:
78%

#33

jó dolog 10 szeres villanyt meg gázt fizetni, mert a kormányod egy maffia?

rezsicsökkentés . na persze...

2023. febr. 9. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/40 anonim ***** válasza:
82%
Ahhoz képest Magyarország veszi a legdrágábban a régióban az orosz gázt. Orbánék rohadt jó szerződést kötöttek...
2023. febr. 9. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/40 anonim ***** válasza:
86%

A Bajnai kormány meg merte lépni azokat a népszerűtlen és kemény döntéseket, amik ahhoz voltak szükségesek, hogy az ország talpon maradjon. Erre a keménységre három dolog miatt volt szükség: először is volt egy globális bankválság, ami össze sem hasonlítható a mostanival. Másodszor: a megelőző MSZP kormányok olyan pénzt költöttek el, amivel nem rendelkeztek. Harmadszor: a reformtörekvéseket a Fidesz ellenzékben (tudatosan) megakadályozta.


A Bajnai kormány számíthatott nemzetközi segítségre, és ki is használta azt. Természetes, hogy az utolsó utáni esélyként adott támogatásoknak és hiteleknek kemény feltételei vannak (próbálj csak egy banktól csődközeli állapotban, fülig eladósodva hitelt kérni) Az IMF hitelkeret megszerzésével sikerült megnyugtatni a piacokat, hogy az ország nem fog fizetésképtelenné válni, és továbbra is lesz pénze lejáró kötelezettségek fizetésére.


Ezzel, és a többi intézkedéssel sikerült mederbe terelni a gazdaságot. Megjegyzem, a 13ik havi nyugdíj kompenzációjára éppen a Bajnai kormány vezette be azt a nyugdíjprémium szabályozást, amivel Orbán évekig kampányolt.


A forint árfolyamain is az látszik, hogy néhány hetes-hónapos tüske után gyorsan visszatért a válság előtti állapothoz közeli, annál csak kicsivel magasabb árfolyamra. Vagyis hiába volt nagy a devizaadósság, a helyreállított árfolyamnak köszönhetően újra kezelhetővé vált.


2010-től ez a fajta tudatosság és szakszerű gazdaságpolitika megszűnt. Az Orbán-kormány pillanatok alatt elverte az IMF hitelkeretet (többek között túlárazott MOL részvényekre költötte), a forint árfolyama folyamatosan romlott, és 2021 végére kiderült, hogy a magyar gazdaság a legkevésbé sem válságálló.


Nem hogy megállítani nem tudták az ország hátracsúszását, de az Orbán kormányok növelték a lemaradásunkat.


Mit kellett volna tenni? Egyrészt folytatni a Bajnai kormány szakszerű gazdaságpolitikáját. Ez persze további szigorításokat jelentett volna, de 2014-re be lehetett volna vezetni az eurót. Pont jókor, a 2014 utáni időszakban amúgy is annyira kedvező volt a nemzetközi gazdasági helyzet, hogy az jócskán tompította volna a bevezetés utáni ársokkokat, és mára már a középtávú előnyeit élvezhetnénk, így például a relatíve alacsony inflációt, és hogy stabil, és nemzetközi szinten erős pénzzel fizethetünk.


Ez persze hátrányokkal is jár. Nem lehetne pörgetni a nominál GDP-t a fizetőeszköz rontásával és így az export egyenleg javításával. Jóval szigorúbb felügyelet alatt állna az MNB, és az államadósság mértéke is pontosabban nyomonkövethető lenne. Magyarán kiderülne, hogy a Fidesz kormányok makrogazdasági eredményei annak ellenére érik el legfeljebb az MSZP átlageredményét, hogy nem kell megküzdeniük egy destruktív ellenzékkel, és nekik dolgozik a nemzetközi gazdasági helyzet.

2023. febr. 15. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/40 anonim ***** válasza:
77%

Hogy pontosan fogalmazzunk, a kormányváltáskor még válság volt, de Bajnai tette a legtöbbet azért, hogy minél jobban kikerüljünk a válságból.

A Fidesz kb. semmit nem tett, sőt. Az, hogy kikerültünk kormányváltás után a válságból, a gazdaság kedvező globális alakulásának köszönhető, ahogy annak idején a válság is a gazdaság kedvezőtlen globális alakulásának köszönhető.


A fideszesek szeretik a világgazdasági válságot a baloldalra kenni, de hazudnak a nagy "keresztények".

2023. febr. 15. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/40 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2024. ápr. 19. 08:29
 38/40 anonim ***** válasza:
74%

2021. dec. 5. 07:37

"(nem kell sokat keresni a táblázatban, mert az utolsók voltunk inflációba 6,3-as rátával) bizonyára összefügg a "nem csináltunk semmit 4 évig" aranyköpéssel."


Végülis... Megnézném, hogy a Fidesz milyen inflációt és államháztartási hiányt stb. produkáltak volna, ha csak annyi EU-s támogatás érkezett volna, mint 2006 körül. Hmmm.


Fidesz gazdasági érdeme annyi, hogy Magyarországból EU-parazitát csináljanak, és közben lenyúlják a rengeteg lét, ami persze GDP-ben tök jól megmutatkozott, csak hát mégsem volt igazán hatékony költségfelhasználás. Ennyi pénzből sokkal többet is meg lehetett volna valósítani, csak nem kellett volna annyit sikkasztani, lopni.

2024. ápr. 19. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/40 anonim ***** válasza:
30%
Biztos azèrt èl a környezetem sokkal jobban, mert a Fidesz mindent ellop. Azt nem mondom, hogy nem lop. Viszont olyan emberek vesznek új autót, mennek nyaralni (ezt a környezetemben látom) akiknek azelőtt esèlyük sem volt. A vàrosban, hètvègèn nehèz az èttermekben helyet talàlni.
2024. ápr. 20. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/40 anonim ***** válasza:
100%

#39

ennél sokkal bonyolultabb a kérdés ez igaz és a fidesz abban ügyes, hogy tudja meg fenntartani a lopást úgy, hogy ebből a lakosság egy része nem érez szinte semmit.

a rendszerszintű lopás egyébként ott van a szemünk előtt, tehát azt nem kell bizonyítani különösebben.

a kérdés, hogy ezt miből és hogyan tudja kompenzálni.

a még nagyobb, hogy ez hosszabb távon mennyire fenntartható.


Azért érdekes amit mondasz, mert a covid után a termékek, szolgáltatások ára sokszorosára nőttek. Az infláció csak tavaly 20%-ot elvitt a vásárlóerőből...

a fizetések a covid óta alig emelkedtek, tehát amit mondasz, hogy sokkal jobban élnek az a covid előttre lehett volna jellemző.

Gyanítom egyébként, hogy vagy hitelből lettek véve ezek a dolgok, vagy olyan szakmájuk van, amivel amúgyis jól keresnének.

Alapvetően a világgazdaság folyamatosna növekszik, tehát a közép és felső réteg még az áremelés ellenére is jól él.

A vesztesek a társadalom alsóbb szélesebb rétegei,akik kénytelenek kifizetni a magas árakat, mert enni kell, élni kell.

Ebből élnek jobban a többiek .

Az igaz,hogy a Fidesz igyekszik pénzt nyomni a rendszerbe a nyugdíjemelések, a külföldi vállalatok, gyárak behozatala így az embereknek lesz munkája.

A fideszhez lojális rétegek meg jobb pozíciókba kerülnek.

Ez mind sok pénzbe kerül.

Amikor az EU pénzek nem jöttek, akkor pld a pedagógusok nem kaptak emelést. Szóval összefüggés lehet és sokkal nagyobb szerepe van az EU pénzeknek a rendszer fenntartásában, mint állítja a kormány.

A nagy kérdés, hogy ezek a pénzügyi machinációk meddig lesznek fenntarthatóak.

Már most óriási a költségvetési hiány és egyesek szerint a választások után nagy megszorítások lesznek, ahogy a 22-es választás után is volt...

2024. ápr. 20. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!