Milyen volt a 90-es évek végén - 2000-es évek elején élni a mai Magyarországhoz képest?
Szebb volt, jobb volt... 20-30 évvel fiatalabbak voltunk.
Az ma már nem érdekes, hogy akkoriban a gazdaság padlón volt, zajlott a privatizálás, ami jórészt annyi volt, hogy a pártfunkcionárusokból hirtelen tulajdonosok lettek.
A Kádár korszak "mindenkinek dolgozni kell" szlogene után az emberekre zúdúlt a tömeges munkanélküliség, a létbizonytalanság.
Javában zajlott az olajszőkítés, rendszeresek voltak a maffia stílusú leszámolások.
Mindez ma már nem számít, 30 év gondjával, bajával volt akkor kevesebb a vállunkon....
Ezt többféle szemszögből kell megítélni, ki onnan közelíti a témát, hogy mennyire siratja a fiatalságát, vagy épp merre élt az országban.(nem volt egyenlő akkor sem a fejlettség) Nálunk is volt munkanélküliség, de nem vészes. (Fejér megye). Én még nem voltam akkor aktív dolgozó, a rendszerváltás előtt születtem. De kisgyerekként emlékszem, sokkal összetartóbb közösség volt még akkor a falumban. Épp csináltak egy falutörténeti oldalt, ahol rengeteg képet tettek fel, és akkoriban még tartott a proli vendéglátás kora(füstös késdobálók országszerte). A 2000 fős falumban 5 kocsma vígan megélt, mindig volt májusfaállítás, szilveszteri bál, bucsubál, bucsuhétfő kötelezően a szőlőhegyen.
Az emberek akkor kezdtek beletörődni, hogy a rendszerváltás nem hozta el az ígéreteket, helyette jött a kapitalizmus az elvárásaival, de nem a fizetéseivel. Akkor még lehetett dohányozni a vendéglátóipari egységekben, voltak játékgépek( most ne legyen vita, hogy jó e vagy nem). Óvodába minden gyerek gyalog járt, 1 km-t gyalogoltunk oda-vissza csapatosan, nem vittek senkit kocsival. Senkinek nem lett sosem baja. A műemlékvédelem gyerekcipőben topogott, a falumba még akkor sem kezdődött el a rengeteg műemlék ház, kastély rendbetétele. Még jobban volt az embereknek idejük, emlékszem, akkor kezdtek ismerkedni a kapitalizmussal, és kérdezgették egymást, hogy te Józsi, milyen a munkahely? Már téged is b@szogatnak?(a szocializmusban nem szoktak hozzá a teljesítményhez). Sokkal kevesebb autó volt az utakon, azok is jóval kevesebbet futottak, mert nem használták annyit őket. akkor csődölt be sok TSZ, cipőipari ktsz, az összes bánya bezárt, a gépgyárakat kis cégekké osztották szét, vagy megszűntek(Videoton, Szerszámgépipari művek).
Én pl. Székesfehérvárt akkor sokkal szemetesebbnek, gondozatlanabbnak néztem, mint ma. Akkoriban állt meg az országban a nagy, magánberuházásos családi házak építése. ( pl. az utcánkban 1984 és 1996 között 22 ház épült, azóta 2.).
Akkoriban még minden apa-fiú járt locsolkodni, mára ez is kiveszett.
Akkoriban volt divat a falvakban a nagy sörsátoros falunapokat tartani, ahol sokkal többen megjelentek, mivel nem ennyi lehetőség szórakozásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!