Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A kormány miért nem piaci...

A kormány miért nem piaci rangsor,szintek alapján határozza meg a felsőoktatási szakok állami támogatását?

Figyelt kérdés

A mostani irány annyira nem rossz,de hiányzik a részletes kidolgozás.Lényegében a Fidesz felsőoktatás terén folytatta az MSZP politikáját.


A szakokat rangsorolni kellene.

1. kategória-nagyon keresett szakok, informatikai szakok,programtervező,villamosmérnök,gépészmérnök,orvos,fizikus,kémikus,pedagógiai szakok...stb.

Ez esetben mindenkinek ingyenes képzést kellene biztosítani, aki átakarja magát képezni és már elhasználta a 12 állami félévet annak is.Továbbá az egyetemeknek biztosítani kellene felkészítő áthidalókurzust, például matematika,fizika vagy orvosi esetében biológia és kémia terén.Ezáltal a hallgatók könnyebben vennék az akadályokat.



2. kategória - közepesen keresett szakok.Azok a területek, amik nem annyira keresettek, mint az 1-ben levők, de ellehet velük helyezkedni és lehet jól keresni velük.

Ide tartoznának a közgazdasági szakok,műszaki területről a műszaki menedzser,közlekedésmérnök, Jog, államtudományi szakok.

Ebben a kategóriában mindenki egységesen tandíjat fizetne, viszont kedvezményes , félig állami támogatott összeget.Azaz olyan, cirka 50-70 ezret félévente.



3. kategória-piacképtelen szakok

Ide tartozna minden, ami nem "szakma", különösen társadalomtudományok, bölcsésztudományok.Ugyanis, ezek a szakok hobbinak kiválóak, de nem jók a versenyszférába, csak olyan munkákra, amit egy alacsonyabb végzettségű is elvégez pl:titkárnő.

Ennél a kategóriánál a képzés 100 százalékát a hallgatók fizetnék.


2021. nov. 21. 20:17
 1/5 anonim ***** válasza:
75%

N+1-edik „alacsony az önértékelésem, légyszi írjátok már, hogy legalább a bölcsészeknél különb vagyok” kérdés.

Egyetemre nem (csak) azért megy az ember, hogy utána legyen munkája. Nem egyedül az ér valamit, ami pénzre váltható. Persze, gondolom, te a múzeumokkal és színházakkal is úgy vagy, hogy „tartsa el az a sok kcsg, akit érdekel”.

2021. nov. 21. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Én villamosmérnökként mondom, hogy nem szeretnék egy ilyen világban élni. Nem tartom jó dolognak, ha az állam minden téren alárendeli magát a piac aktuális trendjeinek. Az államnak kell, hogy legyen befolyása a piac folyamataira (arról lehet vitázni, hogy mennyire), különben az lesz a vége, hogy kizárólag nagy multik szabják majd meg, hogy ki dolgozhat, és ehhez milyen tudás kell. Ennek pedig az lenne a következménye, hogy egyre inkább kiveszne a kultúra, illetve ami maradna, az kizárólag profit-, és nem pedig értékorientált lenne.

Szerintem egy egészséges társadalom működéséhez szükség van a "büfészakokra" is, a probléma inkább az, hogy jelenleg a világ gazdasági rendszere nem tud mit kezdeni velük, illetve nem érdeke, hogy az emberek kulturáltak legyenek, hiszen akkor kevesebbet fogyasztanak, kevésbé hatnak rájuk a reklámok stb.

2021. nov. 21. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

1,2

A 20-21. századra teljesen megváltozott a felsőoktatás szerepe.Már nem az a feladatuk,hogy szalonokban szivarozgató,filozofálgató akadémikusokat neveljenek ki, hanem az,hogy a munkaerőpiac igényeit kielégítsék.Emiatt történt az egyetemek "tömegesedése" is, Nyugaton évtizedekkel előbb, mint nálunk, ekkor váltak szélesebb rétegek számára is elérhetővé.



Kulturális területen meg nincsen szükség sok munkaerőre, nem egy bővülő terület.

2021. nov. 21. 21:01
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, te miféle szakképzettség alapján osztod az észt a 21 századról és a piacról?


S hol látod, hogy a pedagógus épp annyira keresett a piacon, mint az első kategória többi eleme.

Miféle piacon???


Ha még nem volna sinológia képzés, eléggé elszakadnànk a század nagy nyertesétől.


Még tán üzletileg is.

2021. nov. 21. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

2-es vagyok. Persze, lehet mindent gazdasági szempontból nézni, csak annak az lesz a vége, hogy nem a gazdaság lesz az emberekért, hanem az emberek a gazdaságért. Azt sem gondolom, hogy az 1. pontban leírt szakmákra olyan hatalmas szükség lenne (kivéve orvos, pedagógus), mint ahogy az manapság hangsúlyozva van. Ma a legtöbb mérnöki és informatikai munkahelyen jobb esetben is csak mindenféle szir-szar okos eszköz és a hozzá tartozó alkalmazás tervezése zajlik, amiknek leginkább az az értelme, hogy a fogyasztó megvegye, aztán 2 év múlva kidobja. Még egyszer mondom, ezt villamosmérnökként írom. Sokan hiszik azt, hogy a mérnökök meg informatikusok valami világmegváltó dolgot csinálnak, de elárulom, hogy Magyarországon a legtöbb ilyen munkában még csak igazi tervezési kihívás/feladat sincs, inkább a multi cégeknél megszokott "prezentációk, alkatrész beszerzés, költség kimutatás készítés, itt-ott a termék pofozgatása" zajlik.

Szerintem ez is csak egy trend, ami előbb-utóbb meg fog változni. Persze az is lehet, hogy egyszer valakinek lesz egy működő ötlete a sokat hangoztatott alapjövedelem megvalósítására, és akkor az automatizáció miatt tényleg nagy szükség lesz mérnökökre meg informatikusokra, de jelenleg a legtöbb ilyen munka ugyanolyan "bullshit job", mint a többi, azzal a különbséggel, hogy ezekhez egy kicsivel több szürkeállományra van szükség és jobban fizetnek. Most éppen ez a szektor hajtja a GDP-t.

2021. nov. 21. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!