Az ellenzéki pártok többségében a közös listás helyek elosztása miatt hatalmas belháborúk várhatóak ezekért a helyekért?
Igen.
Főleg, hogy már megegyeztek a darabszámban, de MZP is bekerült a képbe és ő is akar belőle, amit valakitől így el kell venni. Ráadásul nem mindegy hogy a 23. helyet vagy a 34. helyet kapja meg egy párt, mert a 23. hely még biztos befutó, a 34. hely már nem biztos, az 51. hely meg már szinte kizárt hogy sikerül.
Szerintem meg ez csak okoskodás.
Bízzuk rájuk.
Az előválasztás alapján az LMP és az Mszp nagyjából a futottak még kategória, a jobbik pedig a második legerősebb formáció.
Az összefogás miatt nem annyira a listás helyek függvénye a képviselői frakciólétszám, mint 2018-ban volt.
Például, a Jobbik 2018-ban önállóan indult, 22 képviselői helyet szereztek. Most az előválasztás alapján, az ellenzéki összefogás részéről egyedül indul 29 OEVK-ban Jobbikos frakciót választó jelölt; több esélyük van, mint 2018-ban volt. (Ráadásul, a pártelhagyások miatt, választási eredménytől függetlenül, jelenleg már messze nem 22, hanem csak 17 képviselőjük van az országgyűlésben. Időszerűbb ehhez viszonyítani a mostani létszámelvárást.)
2018-ban az MSZP és a Párbeszéd szövetségben indult, a megosztás alapján 15 MSZP frakciós képviselő lett. Most az előválasztás alapján, az ellenzéki összefogás részéről egyedül indul 18 OEVK-ban MSZP frakciót választó jelölt.
2018-ban a megosztás alapján 5 Párbeszéd frakciós képviselő lett. Most az előválasztás alapján, az ellenzéki összefogás részéről egyedül indul 7 OEVK-ban Párbeszéd frakciót választó jelölt.
2018-ban az LMP önállóan indult, 6 képviselői helyet szereztek. Most az előválasztás alapján, az ellenzéki összefogás részéről egyedül indul 5 OEVK-ban LMP frakciót választó jelölt.
Az előzőek egyéni mandátumszerzési lehetőségek, bizonyára nem mindenki fog nyerni, de sokkal jobbak az esélyek, mint 2018-ban voltak. A listás helyeknek csak rásegíteniük kell ezekre a számokra, pótolva az egyéniben nem nyerőket.
Nyilván erős harc van a listás helyekért; de még az sem dőlt el – legalábbis nem hozták nyilvánosságra –, hogy csak az eredeti megállapodásban rögzített, és az előválasztási jelöltindulás feltételeként szabott 6 választható párt jelöltjei lesznek a pártlistán, vagy Márki-Zay kiharcolja a 7. frakciót.
A listával kapcsolatban a Momentum aktivitásáról tudok.
Fekete-Győrnek volt egy javaslata: a három „nagy párt” [DK, Jobbik, Momentum], mindegyike kapja meg a helyek 1/4-ét, a három „kis párt” [LMP, MSZP, Párbeszéd] együtt kapja a helyek megmaradó negyedik 1/4-ét: [link] Ebben az a szép, hogy az ellenzéki előválasztáson az ő „nagy pártja” képviselőjelöltjei 15 OEVK-ban nyertek, míg az egyik „kis párt”, az MSZP képviselőjelöltjei 18-ban.
Ezen kívül a Momentum egy 15 fős listát nyújtott be, a honlapjukon található: [link] 2021. november 7-i dátummal jelent meg; és a zárómondat vége: „a végleges listáról szóló döntés néhány hónap múlva várható.”.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!