Mit jelent az,hogy valaki egyénibe indul vagy listán jut be a parlamentbe?
106 választókerület van, mindegyikben választunk egy képviselőt.
Ő az egyéni képviselő az saját személye alapján.
Lehet párton kívüli is.
93 képviselőt pedig a pártok küldenek a Parlamentbe, az országosan szerzett szavazatok százalékos megoszlása szerint.
A választópolgár két szavazólapot kap:
• az egyiken egyedi nevek szerepelnek (pl. az egyik legyen Ólzsál László), a választó valamelyik név megjelölésével kiválaszt egy nevet, akire rábízza, hogy képviselje őt az országgyűlésben.
Egy-egy jelölt csak egy egyéni választókerületben indulhat, tehát a különböző egyéni választókerületekben lakóhelycímmel rendelkező választópolgárok más és más névlistából választhatnak.
Aki egy egyéni választókerületben (106 ilyen van) a legtöbb érvényes szavazatot kapja, az a választókerület megválasztott országgyűlési képviselője lesz. Ha Ólzsál László az, akkor egyéni jelöltből megválasztott képviselővé válik, „egyéniben jut a parlamentbe”.
• a másikon pártok, pártszövetségek pártjainak nevei szerepelnek. Ők egy listát állítanak össze, 1-től sorszámozva, pl. adott párt listáján a 12. helyen szerepel Tide Edit.
A pártnév, pártnevek alatt felsorolják a lista első 5 helyén levők neveit is; a példában Tide Edit neve nem lesz látható a szavazólapon.
Választani valamelyik párt, pártszövetség megjelölésével lehet. Ezzel a választó elfogadja a listán szereplő neveket, azok sorrendjét; ezen nem változtathat (a nevek nagy részét nem is látja a szavazólapon).
Az ország minden választópolgára ugyanolyan pártlistát kap.
Nem ismertetve hogy hogyan, de alapvetően a pártok, pártszövetségek listájára és az általuk jelölt egyéni képviselőkre adott szavazatok alapján kiszámítják, hogy egy-egy párt, pártszövetség listájáról hányan jutnak be.
Ha Tide Edit pártja listájáról 13-an jutnak be, akkor a 12. helyen levő Tide Edit és még az utána következő is bejut, listáról.
(Nemzetiségi szavazók pártlista helyett nemzetiségi listát kapnak; ez a szavazók kisebbségét érinti, más mennyiségi és egyéb elvek alapján számolnak; de pl. 2018-ban először bejutott egy nemzetiségi képviselő is. Ilyenkor a pártlisták bejutási lehetőségét csökkenti; ’18-ban pártlistákról a 199 fős parlamentbe a 106 egyéni képviselőn túl nem 93, hanem csak 92 képviselő jutott be, plusz 1 nemzetiségi képviselő.)
Itt megnézheted a jelenlegi képviselők neveit, különböző adatait, többek közt azt is, hogy melyik OEVK megválasztott egyéni képviselőjeként, vagy pártlistáról jutott-e be 2018-ban: [link]
Pl. a névsorban első Ágh Péter 2018-ban Vas megye 2. választókerületében egyéni jelölként jutott be; ugyanő 2006-ban országos listáról, azaz, pártlistáról.
Pl. a névsorban második Ander Balázs országos listáról, azaz, pártlistáról jutott be 2018-ban, és előtte, 2014-ben is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!