Miért van fontos szerepe az egyéni körzetes győzelmeknek a magyar választási rendszerben? Miért így lett kialakítva?
"Végül is az volt a lényeg, hogy az ország minden régióját képviselje valaki az országgyűlésben."
Valami dekadens ember lehetett ennek a kitalálója, elvégre a parlamenti munka távolról se csak az egyes régiók képviseléséről szól.
Igazából a mostani választási rendszert a fidesz alkotta meg 2010 után. Ennek a választási rendszernek a sajátossága h viszonylag jól csak akkor működik ha 2 nagy erő versenyzik a hatalomért és így általában kétpólusúvá válik a politika. Amikor a fidesz bevezette tudta h az egyik oldalt mint nagy párt ő elfoglalta viszont a másik oldalról hiányzik a nagy párt és helyette sok kicsi van akik meg nagyon megosztottak ezáltal a fidesz nagyobb hatalmat tud megszerezni mint amennyi a tényleges támogatottsága. Így volt lehetősége megszerezni a 2/3-át a parlamenti helyeknek mindössze 44%-os támogatottsággal 2014-ben vagy 47(49)%os támogatottsággal 2018-ban.
Ez egy aránytalan választási rendszer így.
Egyébként ha a magyar történelemből indulunk ki, az arányos választási rendszernek nem sok hagyománya van itt, talán egyedül az 1945 és 1947es választáskor használt rendszer volt arányos.
Mert nem voltak egyéni képviselő helyek, csak területi listás mandátumok amik eloszlása hellyel közel tükrözi a népakaratot.
Pl 1945-ben a Kisgazdák megkapták az 57%-át a szavazatoknak amivel a parlamenti helyek 59%-át szerezték csak meg (ahogy említettem a fidesz volt h 44%-kal a 67%-át kapta meg).
Értem tehát igazságosabb.
Mint kvázi Németországban.
Ellenben az angol és amerikai hagyománnyal ahol csak mandátum van.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!