Miért csonkították meg a budapesti épületeket a szocializmusban?
Figyelt kérdés
Sok tetődísz odaveszett a II. világháborúban, viszont mégsem annyi mint a rákövetkező szocializmusban. Olvastam, hogy a többsége simán megmenthető lett volna, de az akkori elveknek nem felelt meg. Miért zavarta annyira a kommunistákat, hogy mégis a lebontásuk mellett döntöttek. Elvileg, minden épület ami kicsit díszesebb tetővel rendelkezett, azt visszabontották. Azért linkelek pár képet azokról az épületekről, amik sokkal díszesebbek voltak anno.
- [link]
- [link]
- [link]
- [link]
2021. okt. 25. 19:26
1/11 anonim válasza:
Nem tudtak felszerelni ra a voros csillagot.
2/11 anonim válasza:
Sok épületet bombatámadás ért a komcsik meg teszkó gazdaságos módon építették vissza.
A Fidesz már párat visszaépíttetett és többet tervez még hasonló módon visszaállítani.
3/11 A kérdező kommentje:
Remélem minél többet.
2021. okt. 25. 19:45
4/11 anonim válasza:
Ez is az osztályharc meg a "múltat végképp eltörölni" szellemiségében történt. Egyáltalán nem az volt az oka, hogy nem tudták volna őket megfelelően újjáépíteni. Debrecenben és egy halom vidéki településen szándékosan bontották a megelőző korok építészetét, hogy ocsmány szocialista sz@rokat meg panelokat rakjanak a települések kellő közepére. Szegeden is megpróbálták ezt, tervben volt, hogy lebontanak pár palotát, csak ott szegedi volt az építész/várostervező, és az beintett nekik. Szegeden most rombolják az örökséget Botka alatt.
5/11 A kérdező kommentje:
Nem vagyok pesti, de imádom a várost...légyszí letudnád írni mely épületek kapták eddig vissza a tornyit?
2021. okt. 25. 19:46
6/11 A kérdező kommentje:
tornyait××× elírtam
2021. okt. 25. 19:47
7/11 anonim válasza:
Mert már az újáépítésnél is a szovjet építészetet másolták.
8/11 anonim válasza:
Ez nem kommunizmus kérdése. Ha járnál nyugaton, akkor látnád, hogy a francia, német, angol városok központjai is tele vannak leegyszerűsített, kimondottan csúnya homlokzatokkal. Oké, hogy 80 éve volt már, de azért nem kéne lebecsülni a pusztítás mértékét a második világháborúban. A gazdasági következményekről nem is beszélve. Amikor egy város épületállományának jó része, az összes híd, a gyárak elpusztulnak, akkor talán érthető, hogy nem a békeidei díszes homlokzatok visszaállítása a prioritás. Nyugaton is csak az utóbbi pár évtizedben jött divatba a háború előtti városképek visszaállítása. Lásd pl Frankfurt, ahol csak pár éve fejezték be az óváros visszaépítését, pedig nem egy kommunista város.
9/11 anonim válasza:
A háború után gyorsan és sok épületet kellett újjá építeni, de még 56 után is. Ezért minel egyszerűbbre építették őket újjá, hpgy spóroljanak az idővel és az építőanyaggal.
10/11 A kérdező kommentje:
Mondjuk az igaz, a nagy pénzhiányban valóban inkább az volt a cél, hogy legyen tető az emberek felett. Remélem egyszer a többségét visszaépítik, illetve a régi Erzsébet hidat is. Ha valaki nem ismerné. [link]
2021. okt. 25. 20:12
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!