Hogyan lehetne eredményesen küzdeni az infláció ellen?
Kb sehogy.
A kamatemelés a bevett tanács, de most egy csomó tényleges áruhiány is hajtja:.
Félvezetők,konténerek, sertéspestis, stb
A Magyar Nemzeti Bank feladata a forint vásárlóerejének megőrzése. Több módon is lehet. A kamatemelés az egyik, a másik, hogy a tartalékaiból forintot vásárol, magyarán csökkenti a pénz mennyiségét, így annak értéke nő. A pénznyomtatás és a pénz öntése a gazdaságba rontja a forintot. Az állami támogatások gazdasági teljesítmény nélküli osztogatása is növeli az inflációt. Azok pedig majd csak most indulnak be a választás előtt. Az állam jól jár vele, ha romlik a forint értéke. Elinflálják az adósságukat (erős forinton vettek fel hitelt, gyengén fizetik vissza). Plusz sok pénzt adnak az embereknek (gyenge forintot), akik örülnek, de már nem tudnak annyi mindent venni, mint előtte.
Egyébként igen világjelenség, mert pénzzel fűtötték a gazdaságot, akkor amikor magától is ment. Most meg visszaesett a teljesítmény, de a pénzt már lapátolni lehet.
A hiperinfláció azért eléggé túlzás, azt a 100% fölötti áremelkedésekre mondjuk.
Pl úgy, hogy nem öntők úgy pénzt a gazdaságba, hogy az a kínálati oldalt nem, vagy alig serkenti, miközben a keresleti oldalt felpumpálja. Különösen nem hitelből.
És ez csak részben nemzetközi hatás. Sikerült pénzromlásban az első helyre kerülni az EU-n belul.
Alább az elmúlt 5 éves kumulált infláció:
Így az utolsó ciklusára nagyon szétcsúszott a Fidesz gazdaságpolitikája, ezt egyre nehezebb tagadni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!