Falvakban és kisvárosokban élők: miért szeretitek annyira az Orbán-kormányt és a Fideszt? Mi olyan jó bennük?
Nem tudom, milyen határnál húzod meg a kisvárost; úgy vélem, hogy az önkormányzati választásoknál alkalmazott határ; a 10 000 lakos alkalmas rá. (Eddig egy település = egy választókerület, efölött már több választókerületet alakítanak ki a településeken.)
A legfrissebb, a Belügyminisztérium által közölt, 2021. január 1-i adatokból kigyűjthető, hogy a magyarországi lakosság 41,1152%-a él 10-ezer lakosú, vagy kisebb lakosságszámú településen. Ez ugyan nem a választópolgárok száma, de az eddigi országos választások nagyon sokféle adata excel formátumban letölthető (van, ami már nem), én szorgosan le is töltöttem. Arra is kíváncsi voltam, hogy a lakosság hány százaléka jogosult választásra; ez nagyon nagy arányban olyasmi volt, mint az országos: 80% körüli. (Néhány extrém kisméretű településen nem, de nem néhány 50 lakos alatti település lakóinak szavazata alakítja sem az egyéni választókerületek, sem az országos lista eredményét.) A 41% vs. 59%, az 18 százalékpont előny a nagyvárosiak számára.
• Mivel a választópolgárok településenkénti aránya gyakorlatilag megegyezik lakosság ilyen arányával, így a 41% körüli létszám szavazata nem tud többségbe kerülni az országos listákra szavazásban. Azt, a „kiművelt”, „széleskörűen tájékozott”, NEM „tanulatlan primitív baromarc” nagyobb településeken lakó szavazók többsége határozza meg.
• Az országgyűlési egyéni választókerületek úgy vannak kialakítva, hogy a súlypontjuk egy-egy nagyváros, vagy nagyváros egy része, és hozzájuk jönnek a környező kisebb települések. A választókerületeknél sem lehet csodát tenni, ha összesen kevesen vannak a kisebb városokban, illetve a községekben élő szavazók, akkor nem kerülhetnek túlsúlyba. Nagyon kínlódva (mert csak szűk sávban lehet eltérni az átlagos választópolgár létszámtól), de ha kialakítanának kevés olyan körzetet, ahol a kistelepülési szavazók vannak túlsúlyban, ez a többi választókerületben csak tovább csökkentené az arányukat. Ráadásul, lehetetlen 18 ilyen OEVK-t összehozni, de az is legfeljebb csak ellensúlyozná a 18 csupán budapesti lakosokból álló fővárosi választókerületet.
És még csak azt sem tudják megtenni az ármánykodó (nem tudom ez méltánylandó módon helyettesíti-e pl. a baromarcút) falusiak, hogy átjelentkeznek szavazni pl. Budapestre (botrányos módon rontva a szavazók minőségét), mert az átjelentkezettek is a lakóhelyük szerinti egyéni jelöltekre szavazhatnak; mintha az otthoni, a kocsmába menet útba eső önkormányzati hivatalban kialakított szavazókörben szavaznának. (A kocsmába járás elég jellemző falusi szokás, vagy ez említésre sem méltó kis dolog a sok nagy hibához képest?)
[Azt érdekesnek találtam, hogy világéletemben faluban élőként, egy minket sértegető tökéletes, bizonyára nagyvárosban élő lénytől tudtam meg, hogy van hirado.hu, vagy valamilyen megyei mediaworks-ös oldal. Az origo.hu-ról tudtam, de ennyi.]
Kedves Mindenki!
Megkérnélek titeket,hogy ne általánosítsatok! Köszönöm!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!