Milyen körülmények vezethettek odáig, hogy a lakosság 17%-a nem fejezte be az általános iskolát sem?
Mikori ez a cikk? Nem találtam benne dátumot és a Népszava cikke amire hivatkoznak már nem elérhető - ebből feltételezem, hogy régi.
Az iskoláztatás nem volt mindig olyan természetes mint manapság. A nagyszülők korosztálya, akik a II. világháború környékén születtek, még teljesen más volt. Rokonom most 87 éves, 1935-ben született, amikor ő gyerek volt akkor a 6 elemi volt a kötelező és utána mentek dolgozni. Azok mehettek tovább tanulni, akik jól tanultak ÉS a szüleiknek volt rá pénze. Ő elvégezte a 6 osztályt és 12 éves korában ment dolgozni, ahogy a testvérei is. A felesége most 80 éves, 1942-es, ugyanazon a településen volt gyerek, nála már a 8 osztály volt az elvárt és természetes és utána mentek dolgozni ha nem akartak tovább tanulni. Akkor már, a háborút követően az '50-es években, már általánosabb volt hogy a 8 osztály meglegyen, majd valami szakmát tanuljanak a fiatalok, de még gyakori volt, hogy inkább a pénzkeresetet választotta a fiatal, mint a tanulást. Ez a rokonom is az osztálya egyik legjobb tanulója volt, mégis inkább ment a középiskola helyett dolgozni. Másik rokonom aki szintén kb. ennyi idős, ő meg már simán ment egyetemre is hasonlóan szegény vidéki családból, de az volt akkoriban a ritkaság.
Vagyis az idős emberek jó része azért nem járta ki a 8 osztályt mert nekik még nem kellett és nem volt választásuk, menniük kellett dolgozni 12 évesen.
Azonban a társadalomban mindig is volt mellette egy réteg akik nem akartak tanulni semmit, így akkor sem végezték el a 8 osztályt, amikor a tankötelezettség miatt 18 éves korukig be kellett járniuk az iskolába. Egy viszonylag jó helyen levő iskolában dolgozom, de így is van néhány évente olyan tanítványunk aki nem végzi el az általánost sem vagy mert nem képes rá, vagy mert nem hajlandó semmit tenni érte és 16 évesen mint 6. osztályos diák hagyja el az iskolát és az oktatást. Aztán vagy összeszedi magát később és elkezd tanulni, vagy úgy marad. Sajnos a romák között sokszor egyáltalán nem elvárás egymástól, hogy tanuljanak és legyen iskolai, szakmai végzettségük, így ezen kisebbség között jóval nagyobb azok aránya, akik 16 éves korukig sem tanulnak, mert korábban megházasodnak vagy gyereket szülnek, aztán az általánost sem végzik el soha.
A cikk időpontja amiatt lenne fontos, hogy látsszon, a kettő közül melyik játszik nagyobb szerepet. Ha régebbi a cikk akkor főleg az idősebb emberek közötti nagyobb létszám ami adja ezt a 17%-t, ha újabb a cikk akkor az idősek között már kisebb ennek jelentősége - meghaltak nagyrészt azok akik 12 évesen már elkezdtek dolgozni, viszont megnőtt a lakosságon belül a romák aránya, így a köztük levő iskolázatlanok aránya is.
Nagymamám 33-as születésű, neki talán még a 6 elemi sem volt meg.
Mások voltak a gazdasági, szociális, politikai kürülmények.
De ezek lassan kihalnak és a korában említett cickányok dolgozzák föl az értéket.
Olcsó poénnak ez nem rossz:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!