A közigazgatást miért szervezik ki külsős cégekbe?
Persze,kivéve a komolyabbakat, mint például a NAV.
Viszont a kormányablakok, önkormányzatok "back office" ügyintézését, adminisztrációját simán csinálhatnák privát cégek.
Az állami területek nem tudnak hatékonyan működi, rosszul gazdálkodnak a pénzzel és a humán erőforrással, ráadásul egy szoci rendszerből visszamaradt káder temető a többségük.
Projekt alapú kiszervezés esetén ezek a problémák vagy megszűnnének ,de minimum enyhülnének.
És gondolod, hogy az SSC-k ingyen csinálnák? Francokat, jól megsarcolnák ezeket a szolgáltatásokat. Sajnálatos, hogy Magyarországon elkezdett ez a neolib hülyeség elharapózni, a fejlett világban ez épp most szorul vissza. Olaszországban a baloldali kormány nemrég társadalamsította vissza az autópályákat. A for-profit cég, amelynek átpasszolták az autópályákat, pofátlanul nyerészkedett az autópályadíjakon. A költségek csökkentése miatt a szükséges felújításokat sem végezték el, be is omlott egy genovai híd.
Közszolgáltatásokat nem privatizálunk és nem szervezünk ki for-profit cégeknek. Ez a jóléti állam örök alapelveinek egyike. A gazdagokat jól meg kell adóztatni, így az emberek elsöprő többsége jóval olcsóbban, akár díjmentesen férhet hozzá kulcsfontosságú szolgáltatásokhoz, mintha azokért profit-alapon, közvetlenül kellene fizetnie.
Az általad felvetett lassez-faire már a 20. század közepén meghaladott volt. Korábban még az adószerést is kiszervezték adószedőknek. Az volt a legnagyobb biznisz. Letejelték az uralkodóknak, amennyit azok be akartak szedni, cserébe megkapták az adószedési jogot, és annyit hajthattak be a lakosságon, amennyit akartak. A brit gyarmatosításokat is néhány magánvállalat működtette (Brit Kelet-Indiai Társaság stb.). Nagyjából ez a sarcolgatás történne a közigazgatásban is, amit az olasz autópályák esetében láttunk.
A közigazgatás azon szervezetek összessége, amelyek közhatalmat gyakorolva, az állam vagy az önkormányzat nevében közfeladatokat látnak el és jogszabályokat hajtanak végre.
Közhatalmat "privát cég" nem gyakorolhat.
Olyan nincs, hogy komolyabb közigazgatás, meg kevésbé komoly.
A közhatalom gyakorlásának minden válfaja és szintje egyformán fontos és komoly.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!