Ellenzékiként nem zavar hogy egyfordulós előválasztások lesznek és a legtöbb egyéni választókerületben 1-2 jelölt közül lehet csak választani?
Ez a jó a fideszben, ott nincs ilyen bohóckodás. Ott van egy jelölt mindenhol, és kész.
Tök durva, hogy az ellenzék még ebben sem tud megegyezni, mi lenne ha egy országot kellene irányítani, bele se merek gondolni.
ma 15:07
Tételezzük fel szavaznak az állatok arról, hogy ki legyen a király.
A 3 gnú szavaz a gnú jelöltre, a 4 sündisznó szavaz a sündisznó jelöltre, a 6 egér az egér jelöltre, a 10 oroszlán meg szavaz az oroszlán jelöltre.
Ki a győztes? Az oroszlán.
De ha lenne második forduló ahova mondjuk bejutna az oroszlán mint ragadozó és az egér mint prédaállat akkor már jó eséllyel 13-10-re az egér nyerne. (Ugyanez történne akkor is ha több jelöltet lehetne vállasztani, mert akkor a préda állatok nem jelölnék az oroszlánt.)
Valami ilyesmi van most az előválasztáson is csak épp itt még azzal, hogy a pártok egymást között elkezdenek egyeztetni még inkább megkeverik az erőviszonyokat és lényegében véve érdemi döntés nélkül, közvélemény kutatások alapján határozzák meg, hogy melyik párt hány befutó helyet kap.
#5
A pédádat folytatva, igen ám, viszont a nem ragadozó állatok tudják, hogy ez a rendszer az oroszlánnak kedvez, ezért inkább visszalépnek egymás javára és ezért van 2 jelölt ott is.
Ugyanez a helyzet itt is. És nem pedig ez:
"csak épp itt még azzal, hogy a pártok [...]"
Nyilván nem mondják ki, de a támogatásokból látszik, hogy a jobbik-dk egymás közt felosztotta a helyeket valószínűleg valami olyan meggondolásból, hogy a dk ledominálja a baloldalt, a jobbik meg a jobboldali szavazókat és így kicsinálják a kispártokat. Ez a dk-nak azért jó, mert a legtöbb kispárt az ideológiailag a dk-hoz áll közel, a jobbiknak meg azért jó, mert a dk nagy párt és így sok helyet kaphat.
Ez a momentumnak nem tetszik, és ezért kezdett pl. a párbeszéddel koordináltabb indításokat csinálni.
Az ellenzék nem egy egységes valami. A dk-nak érdeke, hogy egyfordulós legyen, míg pl. a momentumnak nem, ezért voltak viták, és ezért kell ennek tudatában megfelelő jelöltre szavazni.
Ha pl. bármelyik fideszes komolyan gondolja, hogy nem akarja Gyurcsányt, akkor előválasztás elmegy szavazni és mondjuk leszavaz a momentumra.
6: Sok ilyen van. Dániában a szociáldemokraták koalíció nélkül kormányoznak. Máltán a máltai Munkáspárt. Portugáliában a szocialisták. Lengyelországban is két szatellit törpepárttal, a helyi KDNP-kkel van kormányban a PiS.
Ami a kérdést illeti, már önmagában azt feltételezi, hogy az "egyesült ellenzék" egyes csoportjai szisztematikusan egy másik csoport ellen szemétkednének. Ez megkérdőjelezi az egész társulat létjogosultságát.
Budapesten és néhány megyeszékhelyen kívül elég egyértelmű volt, hogy nagyon maximum 2 jelölt lesz az előválasztáson, mert a DK-Momentum-Psz+Mszp pártok a városokat osztják fel maguk között, vidéken pedig a Jobbiknak van még valamirevaló támogatottsága. Sok hírt olvastam arról, hogy visszalépgetnek egymás javára, de miután 106 egyéni körzet van, megnem mondom, hogy szignifikánsak voltak e a hírek mennyiséget tekintve.
Az, hogy egyfordulós, az nem zavar. Megértettem, hogy drága mulatság és valamit hagyni kell a valódi kampányra is, arról nem is beszélve, hogy a támogatói réteget sem szabad ugráltatni és kifárasztani. Remélhetőleg csak nagyon kevés helyen lesz nagyon szoros végeredmény.
Egyelőre úgy vagyok vele, hogy több mint egy évtized után ez a legnagyobb gesztus a hazai demokrácia szellem és ellenzéki együttműködés felé, szóval kevésbé panaszkodom, helyette díjazom a tendenciát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!