Az ellenzéki összefogás miért nem pl. egy ilyen adórendszert akar? Miért akarja túl magasra emelni pl. az szja kulcsait?
A minimálbér 10%-kal adózna, a minimálbér és 1 millió forint közé eső jövedelemrész 15%-kal, az 1 millión felüli jövedelemrész pedig 20%-kal.
Havi bruttó 3 millió forint összjövedelemtől a családi adókedvezmény fokozatosan csökkentett mértékben járna csak a szülőknek, havi bruttó 9 millió forint összjövedelem felett pedig már egyáltalán nem járna.
A társasági adó mértéke 10% lenne, a jelenleginél valamelyest kevesebb adóalap-csökkentési lehetőséggel.
Az áfa kulcsai 5, 10, 15 és 20% lennének.
Kérdező
A balliberálisok nem azért akarnak az adórendszerben változást, mert azzal a szegényeknek majd jobb lesz. nekik a hergelés kell, a "fizessenek a gazdagok" szöveg. Ugyanezt mondták 1994-ben, 2002-ben és 2006-ban is a választási kampányban és egyetlen kormányzati ciklusukban sem lett jobb a szegényeknek, csakis sokkal rosszabb lett.
Annak semmi értelme ha az adóbevétel nem változik, vagyis ha csak azoknak a keveseknek emelik meg az adóját akik tényleg jól keresnek és sok minimálbéresnek meg felette keresőnek meg csökkentik. Majd visszahozzák megint az adójóváírást, mert az szerintük olyan jól bevált korábban - aminek köszönhettük a rengeteg minimálbérest meg a feketén, zsebbe fizetéseket két évtizeden át, és az átlagbért már keményen meg fogják adóztatni. Mivel szükségük lesz a pénzre.
Ahányszor átvették a kormányzást, egy év után kifogytak a pénzből. Most még eddig sem fog nekik tartani, nézd meg mit csinált karácsony Budapesten. Hatalmas költségvetési tartalékkal, több, mint 220 milliárdos szabadon felhasználható készpénzállománnyal rendelkezett a főváros még 2020 őszén is. Mégis arról sír már másfél éve, hogy a fővárosnak semmire nincsen pénze. Új adókat, emelt bérleti díjakat, magasabb parkolási díjakat akart kiszabni az emberekre már most, miközben alig másfél éve főpolgármester. Ha a politikus társai kerülnének kormányra, nekik is azonnal üressé válna az államkassza és bevételekre lenne szükségük. Erre a többkulcsos adó az egyik megoldás.
Emlékezz arra, hogy amikor Bajnaiék bepróbálkoztak az ingatlanadóval, az is úgy kezdődött, hogy fizessenek a gazdagok, aztán oda jutott a végére, hogy a kisnyugdíjas ha majd nem tudja fizetni az ingatlanadót a lakása után, akkor ráterhelik neki az ingatlanjára a tartozást és majd az örökösein hajtják be! Soha nem lesz olyan, hogy az emberek jól járjanak azzal amit a ballibek csinálnak. Lesznek megint a minimálbéresek egyre többen és a bérből és fizetésből élők fognak kétszer annyit adózni. A gazdagok - a valóban gazdagok meg majd megbízzák a könyvelőiket, hogy könyveljenek ismét kreatívan, csak ne kelljen annyi adót fizetniük.
A többkulcsos adó idejében anyósomék településén a vegyesbolt tulajdonosa volt a leggazdagabb család, egyik rokonom náluk is dolgozott. Soha nem fizettek adót, mert a könyvelő meg tudta úgy oldani, hogy a céget kihozzák veszteségesre. Pár év után azért kellett építkezniük és a boltot oda átköltöztetniük, mert már nem volt mire fogni a veszteséget és ezzel megint magyarázhatta a könyvelő az adóhatóság felé, hogy mire is ment el a vállalkozás bevétele. Ezt akarod visszahozni? Minek? Most 15% neki is az adója, az meg nem annyira sok, hogy megérje miatta annyit ügyeskednie.
Felesleges az ilyen kérdésekre bármit írni, ez már hit kérdés, szinte már vallás. A matek, a tapasztalat, a történelem itt nem számít.
A 2-es elég jól kifejtette, igazából ezzel vége is a vitának.
A többkulcsos adónak nagyjából az a lényege amit itt leírtál. De az, hogy hol a határ nem hasraütésszerűen határozzák meg. Kiszámolják mennyi az állam kiadása. Ehhez mennyi adót kell beszedni. Ez alapján azt is kiszámolják, hogy adósávonként mennyi bevételük származik, utána pedig megállapítjáka határokat.
A túl sok sáv felesleges. Pl, amit az ÁFÁ-ról irtál...miket sorolnál ennyi különböző sávba?
#2
"egyetlen kormányzati ciklusukban sem lett jobb a szegényeknek, csakis sokkal rosszabb lett"
Nem, alapvetően az ő ciklusokban nem változott, és kifejezetten a 2010 után változott a helyzetük, rosszabb lett.
"Ahányszor átvették a kormányzást, egy év után kifogytak a pénzből"
Ennek ellenére a legnagyobb gazdasági növekedés még mindig az mszp-szdsz kormányhoz köthető.
"Hatalmas költségvetési tartalékkal, több, mint 220 milliárdos szabadon felhasználható készpénzállománnyal rendelkezett a főváros még 2020 őszén is"
És pont ekkora adóssággal rendelkezett, amit ki kellett fizetni, vagyis nullán volt a város legjobb esetben is.
"Mégis arról sír már másfél éve, hogy a fővárosnak semmire nincsen pénze."
Mondjuk azóta a kormány pont, hogy emelt adót az önkormányzatoknak és további forrást is vett el.
Tarlós előtt a főváros költségvetése, vagyis 2010-ben, kb. kétszer akkora volt, mint amikor lemondott.
"Most 15% neki is az adója, az meg nem annyira sok, hogy megérje miatta annyit ügyeskednie."
Ezen logika alapján legyen 0%-os adó, mert akkor még kevesebben akarnak ügyeskedni.
A cél pont az, hogy NE tudjon senki ügyeskedni.
#7 Mivel 2017 után végre elérte a minimálbér a létminimum szintjét, amit korábban soha, így a mostani kormányzás alatt jobb lett a szegények helyzete. Ráadásul ehhez jön, hogy 8 éve nem volt rezsiemelés sem, a családi adókedvezmény is javít a szegényebbek anyagi helyzetén.
"Ennek ellenére a legnagyobb gazdasági növekedés még mindig az mszp-szdsz kormányhoz köthető."
Szerintem nem figyeltél. A -6,7%-os változás 2009-ben NEM növekedés, hanem romlás volt. Annak tényleg a legnagyobb.
#8
"Mivel 2017 után végre elérte a minimálbér a létminimum szintjét"
Tévedés, megváltoztatták a létminimum számítás módszerét, és ezért érte el, amúgy ettől még nem lesz igaz.
A ksh pont 2014-ben kezdeményezte ennek megváltoztatását, ami miatt szintén torz eredmények jöttek ki.
"Ráadásul ehhez jön, hogy 8 éve nem volt rezsiemelés sem, a családi adókedvezmény is javít a szegényebbek anyagi helyzetén."
Ja, csak az abnormálisan magas, évenkénti 10-20-30%-os áremelkedés jön, ami miatt mindenki rosszabbul él, ami nem csak a szegények anyagi helyzetén javít.
"Szerintem nem figyeltél. A -6,7%-os változás 2009-ben NEM növekedés, hanem romlás volt. Annak tényleg a legnagyobb"
Magyarország GDP változás (forrás: világbank)
2002: 67.61 milliárd USD.
2008: 158.1 millliárd USD. Ez eddig 134%-os növekedés.
2010: 131.9 milliárd USD. Vagyis válsággal együtt, 8 év alatt 95%-os növekedés. Ez évente több, mint 10%.
2018: 160.4 milliárd USD. Ami azt jelenti, hogy ugyancsak 8 év alatt, válság nélkül 21%-os növekedés lett. Vagyis évente átlagosan 2.5% növekedés volt.
És akkor nem vettem bele még az EU-s pénzeket, amik szintén nagyobbak voltak a fidesz alatt, tehát ezt az eredményt még nevetségesebbé teszik.
Költségvetést nem lehet uk mukk fukk változtatni.
Van egy bevételi oldal és egy kiadási, Ha a kiadási nagyobb akkor növekszik az adósságunk. Persze ha a gazdaság jobban nő akkor GDP arányosan attól csökkenhet. Szuper csak az inflációt sok helyen kifelejtik a képletből. Amit ha szembe állítunk a GDP növekedéssel, már nem lesznek olyan egyértelműek a számok.
Szóval jobb esetben a kiadásnak és a bevételnek balanszban lenne lennie. Feltételezve hogy csak azt lehet elkölteni ami bejött. Eléggé fontos tervezni a számokkal. Erre lenne a pénzügyminisztérium. Aztán kiszámolgatják hogy adott változás az egyik oldalon a másik oldalt mennyire befolyásolná. Így ilyen hatalmas változtatgatásokat nem nagyon kell remélni.
És itt jön a képbe hogy a hiány mértéke nem mindegy. Mennyire lehet vele játszani a piacon. Mert egy erős stabil gazdaság játszhat a gyengék nem annyira. Magyarország nem az erős és atom stabil közé tartozik. Ezt a bóvliban figyelő EUR/HUF árfolyam is jelzi erőteljesen. Ezért van most vita az MNB és a kormány között. Pedig hát eddig minden idióta ötletben sülve főve együtt voltak. Varga Misi hiába jó szakember csak bólogató kutyát játszhat. Így a ferde szemű belátására van bízva az ország pénzügye jelenleg. Nem véletlenül emeltek kamatot a Fidesz akarata ellenére most már másodjára.
Gazdaság erejét jelzi hogy a forint árfolyam alig változott. Egy hangyányit se hitte el a piac hogy ettől érdemesebb lenne befektetniük ide.
Nem igazán lehet csak úgy hipp hopp átírni az adók mértékét. Akkor sem ha az új gyors számításaid szerint jobb lenne. Mivel kizárólag a kormány és a pénzügyminisztérium rendelkezik a szükséges adatokkal részleteiben így ásnak max ötletelnie lehet addig. Szerintem.
Ellenzék pedig hibásan arra a programra tette fel a jövőjét hogy bukik vagy sem a jelenlegi kormányzó kommunista párt. Rendes átlátható programmal amit neki is látnának megvaslósítani több embert győznének meg. Költségvetési programot nyilván szakemberekre bíznék nem pedig politikusokra, mert az csak szócséplés. Számok nem hazudnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!