Hogy lehetne megvalósítani a globális újraelosztást?
Pogátsa Zoltán baloldali közgazdász szerint globális újraelosztásra van szükség a nemnövekedés jegyében.
sehogy!
mindig lesz kapzsi ember aki többet akar és mégtöbbet és akkor érzi magát jól ha neked még kevesebb jut
namármost, ezek az emberek általában mindig vezető szerephez jutnak (lást pl. Orbán) így ez egyhamar nem lesz...
Jé, Pogi a Gyakorin :O
A legegyszerűbb eszköz az adóztatás, a nemzetközi cégek szabályozása, hogy a helyben megtermelt érték egyrészt ne szökjön ki, másrészt inkább a szegényebb régiók felé áramoljon.
Részben úgy is lehet, ahogy az EU csinálja: a gazdag régiók hozzájárulásával nagymértékű infrastrukturális és humánberuházások kellenek.
A módszer végülis mindegy, a lényeg, hogy a tehetősebbek segítsék a szegényebbeket felzárkózni az egyenlőtlenségek csökkentésével.
"mindig lesz kapzsi ember aki többet akar és mégtöbbet és akkor érzi magát jól ha neked még kevesebb jut"
Természetes, hogy az emberek egyre többre vágynak. De szerintem butaság, hogy a tőkések, gazdasági, politikai vezetők attól érzik jól magukat, boldogok, hogy másoknak minél kevesebb legyen. Nekik is érdekük a társadalmi stabilitás, biztonság és sok gazdag szokott segíteni, jótékonykodni is.
Ez a fajta gondolkodás, irigység inkább a szegényekre érvényes, őket zavarja nagyon, ha valakinek sok van és inkább elvennék tőlük, újraosztanák. Csak a következmény az, hogy ha rombolják, felszámolják a kapitalizmust, akkor nem csak a gazdagok lesznek szegényebbek, hanem a szegényebbek is (lásd például Venezuela). De érdekes módon kimutatták a pszichológusok, hogy tényleg van egy ilyen emberi tulajdonság, hogy az emberek egy nagy része szívesebben élne egy szegényebb országban a környezeténél jobbmódúként, mint egy gazdag országban, társadalomban alacsonyabb státuszban még akkor is, ha utóbbiban lenne magasabb az életszínvonala.
A cikk szerint a szegény országokban a növekedés még jelentősen javítja az emberek életminőségét, boldogságát, így ott indokolt lehet továbbra is a gazdaság fejlesztése, GDP növekedés.
A gazdag országokban ez kevésbé érvényesül. De ott is vannak társadalmi problémák, szegények, így nem fogják a jövedelmük egy igen jelentős részét átcsoportosítani a szegény országok fejlesztésére, főleg nem segélyként. Befektetésként előfordul, gyakori.
Az effektív fogyasztást magas adókkal lehetne csökkenteni (pl. karbonadó, húsadó, utazási adó), így ha nagyon megdrágul az üzemanyag, hús, repülőjegy, akkor az emberek kevesebbet vásárolnának, fogyasztatnának. De ez alapvetően ellentétes az emberi természettel, mindenki szeretne minél jobban, minél kényelmesebbek élni, nagyobb ház, autó, utazgatás, nyaralás stb. A húsfogyasztás is szerintem genetikailag belénk van kódolva. A magas adók, magas árak, állami szabályozás viszont elérhetné, hogy kevesebb élelmiszer kerüljön a szemétbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!