Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit gondoltok a magyar történe...

Mit gondoltok a magyar történelemről?

Figyelt kérdés
Sok helyről hallani, hogy minden ország meghamisítja a történelmet. Tehát aki tájékozódott a történelmben, az mit gondol Magyarországról a világháborúkban? Szerintetek mennyire a mi hibánk Trianon?

2021. jún. 15. 13:35
1 2
 11/19 kürasszír ***** válasza:

# 10


Franciaország nemzetiségi politikája, azaz a nemzetiségek tudatos beolvasztása azért lehetett eredményes, mert amikor az 1870-es években szisztematikusan megindult, addigra már masszív francia etnikai többség létezett Franciaországban.


Továbbá a franciák legnagyobb nemzetiségei, a bretonok és okszitánok (provanszálok) nem rendelkeztek anyaországgal, azaz külső politikai és kulturális támogatóval.


Ugyanakkor a Magyar Királyságon belül még 1910-ben is csak 48,1 %-ot tett ki a magyarság nemzetiségi részaránya, de ez is csak úgy jött ki, hogy a zsidókat többnyire magyarnak számították.


A magyarországi nemzetiségek nagyobb része, vagyis a szerbek és a románok rendelkeztek anyaországgal, amely igen erősen pénzelte és támogatta őket politikai és kulturális téren. Sőt a cári Orosz Birodalom a pánszlávizmus ideológiájának jegyében szintén felkarolta a magyarországi szláv nemzetiségeket, elsősorban a ruszinokat, a szlovákokat és a szerbeket. Azaz a magyarországi szláv nemzetiségeknek és törekvéseiknek még egy igazi nagyhatalmi támogatója is akadt.


A magyar állam valóban nem nyomta el a nemzetiségeket 1867 és 1918 között, de az is túlzás, amit írtál: "a magyarok ezt a jogot meg a nemzetiségek jogainak a felemelésére használták".


Ugyanis az Osztrák-Magyar Monarchián belül Magyarországon a nemzetiségek egyértelműen jóval kevesebb joggal és privilégiummal rendelkeztek, mint Ausztria nemzetiségei.


Ausztria nemzetiségi politikája sokkal nagyvonalúbb volt, mint a magyar.

2021. jún. 15. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

Hogy? Mindent megkaptak, egyetemen is végezhettek az anyanyelvükön. Politikai képviselőik is voltak a parlamentben. Egyedül területi autonómiát nem kaptak, illetve a horvátok azt is megkapták.

A szerbeknek, románoknak szintén semmi joguk nem volt hisztizni. A szerbek konkrétan ekkortájt üldözték az albánokat, a románok a bolgárokat. Ezt össze sem lehet hasonlítani a magyarországi helyzettel.

És nem túlzás, a román értelmiség bázisa Erdély volt például, vajon miért? Ausztria egyedül azért volt jobb, mert sokkal gazdagabb volt.

2021. jún. 15. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 kürasszír ***** válasza:

Ausztriában szintén valamennyi nemzetiség képviseltetve volt az osztrák parlamentben, a Birodalmi Tanácsban. Továbbá az osztrák Birodalmi Tanács a 20. század elejétől összehasonlíthatatlanul jobban reprezentálta a valós nemzetiségi arányokat, mint a magyar Országgyűlés.


Magyarországon annak ellenére, hogy a nemzetiségek a lakosság 51,9 %-át tették ki, az 1910-es választásokon az Országgyűlésben csak a képviselői helyek 10,6 %-át szerezték meg, míg a magyarság 48,1 %-os arányával a képviselői helyek 89,4 %-át. Még durvább a helyzet, ha figyelembe vesszük, hogy 40 képviselői hely eleve a horvátoknak volt fenntartva.


Magyarországon ugyanis cenzusos választási törvény volt érvényben, amit úgy alkottak meg, hogy eleve garantálva legyen a nemzetiségek valós arányuknál összehasonlíthatatlanul csekélyebb képviselete, és a magyarság durva felül reprezentáltsága.


Ausztriában ellenben általános választójog volt, így a Birodalmi Tanács sokkal jobban tükrözte a valós etnikai arányokat, mint a magyar Országgyűlés.


Továbbá Ausztriában szinte valamennyi tartomány komoly területi autonómiát élvezett, kettő, Csehország és Galícia pedig rendkívül széles tartományi önkormányzattal bírt.

2021. jún. 15. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
A cenzusos választást azért alkalmazták, mert egyébként a szegény, főleg paraszti tömegek olyan populista pártokra szavaztak volna. Az csak "járulék" volt, hogy a nemzetiségek között messze nagyobb arányban voltak szegények, mivel alig volt uralkodóosztályuk, ami volt meg hamar beolvadt a magyarok közé. Ausztria sokkal gazdagabb, fejlettebb, polgárosodottabb volt. De pont a csehek mutatják meg, hogy a nemzetiségeknek semmi sem volt elég.
2021. jún. 15. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 kürasszír ***** válasza:

# 12


A magyarországi nemzetiségek nagy sérelme éppen az országgyűlési választási rendszer aránytalansága volt.


Az 1910-ben 453 fős magyar Országgyűlésben így alakultak az etnikai arányok:


Magyar: 405 képviselő

Horvát: 40 képviselő

Egyéb nemzetiségi: 8 képviselő (5 román, 3 szlovák)


Vagyis a Magyar Királyság lakosságának 48,1 %-át kitevő magyarság 405 képviselőt, a 8,8 %-ot kitevő horvátok 40 képviselőt, a többiek pedig összesen 8-at juttattak az Országgyűlésbe.


Azt javaslom, ne vegyük figyelembe a németeket, mert ők speciális eset. Mert a 405 magát magyarnak valló képviselő jelentős része német származású volt.


De még akkor is a Magyar Királyság lakosságának 33,3 %-át kitevő szerbeknek, románoknak, szlovákoknak, ruszinoknak 1910-ben csak 8 képviselői hely jutott a 453-ból, ami elég durva.

2021. jún. 15. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 kürasszír ***** válasza:

# 12


Összegezve:


A Magyar Királyság lakosságának 33,3 %-át kitevő szerbeknek, románoknak, szlovákoknak, ruszinoknak 1910-ben csak 8 képviselői hely jutott a 453-ból.


Ezen nemzetiségek részaránya a lakosságból: 33,3 %


Ezen nemzetiségek részaránya a képviselői helyekből: 1,76 %


Ez a hajmeresztő aránytalanság joggal volt vörös posztó ezen magyarországi nemzetiségek szemében.

2021. jún. 15. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 kürasszír ***** válasza:

# 12


Míg Ausztriában a nemzetiségek részt kaptak a hatalom gyakorlásából, addig Magyarországon a horvátok és a németek kivételével a lakosság 33,3 %-át kitevő szerbeket, románokat, szlovákokat és ruszinokat gyakorlatilag kizárták a hatalom gyakorlásából.


El nem nyomták ugyan őket, de a lakosság ezen egyharmada kiszorult a magyar politikai életből és a közhatalomból, amely tény hosszabb távon biztosan destabilizáló hatást fejtett volna ki.

2021. jún. 15. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
Az oroszok szerepét vizsgálta már valaki? 1848 -tól napjainkig.
2021. jún. 17. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Trianon a török hódoltság és a tatárjárás miatt következhetett be. Ha ezek nincsenek, 1920-ra az egész kárpát medence egy színmagyar terület lett volna.
2021. jún. 18. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!