Ha a miniszterelnök szerint a minimálbérnél a cél a nettó 200 ezer forint, akkor ehhez hogyan viszonyul a kezdő pedagógusbér, ami majdnem ennyi csak bruttóban?
"a közszférában van valami gebasz a bérekkel és nem a minimálbérhez vannak kötve a fizetések"
A közszférában nagyon nagy gebasz van a bérekkel. A közalkalmazotti bértáblát 2008-ban befagyasztották, azóta ágazatonként volt némi korrekció, pl a pedagógusokat kiemelték és külön bértáblát kaptak. Viszont pl az oktatásban dolgozó egyéb dolgozók maradtak, így a portás bácsitól a gazdasági vezetőig, rendszergazdáig mindenki bérminimumot keres.
Itt a közalkalmazotti bértábla.
Ebből jól látható, hogy J fizetési osztályban (egyetemi végzettség + tudományos fokozat) 6-os fizetési fokozatban (legalább 16 év munkaviszony) a bértábla alapján garantált bérminimum jár. Ezt azt hiszem nevezhetjük elég nagy gebasznak.
#8
Igen, csak kampány az egész, nyílván, ha a minimálbér 200nettó lesz, magyarán a takarító is 200nettót fog kapni, meg mindenki akinek a bére a minimálbérhez igazodik, akkor valószínű, hogy a többi dolgozónak is kell egy jelentősebb emelés. De a vállalatok se fognak az utolsó gyári munkásnak is 200nettót adni, mert akkor emelni kell a többi dolgozó bérét is. Ugye akkor nő a bérminimum is. De annak is jelentős növekedés kellene. Ha 200at kap az utolsó paraszt is a ranglétrán, ami legyen pl egy 80ezres emelés, akkor a többiek bérét is ennyivel kell minimum ennyivel emelni. A szakszervezetek se tudnak kiharcolni csak pár százalekot, ami az utolsó paraszt esetében talán ha 10ezret jelent.
Akkor aki fentebb van lehet kapna 100-120al is többet. De a cégeknek ennek még hatalmas adó vonzata is van.
Ezt egyszerűen nem teheti meg Orbán. A bérek emelését ígérte, ezt nem tudja meg tenni.
Az áfát és az adókat csökkentheti, de nem ezt ígérte. Az hogy a jelen adókkal nőjjön a bér az brutál emelés, amit montam az is 10ezer bruttó emelés, nem 80nettó. Ilyent nem tud csinálni. Nem bírja el a gazdaságunk.
De látszik, hogy hirtelen te is benyaltad a dolgot. De ilyet egyszerűen nem tud csinálni. Ez csak egy válsztások utáni ígeret a szavazatokért.
16.
Miért ne tehetné meg?
Ha átalakítaná a bérek utáni adózást, akkor kevésbé fájna a cégeknek.
#17
Olvasni tudsz??
Az adót és az áfát tudják csökkenteni. Az erre vonatkozott.
Ha a cégeknek kevesebb adót kell fizetni és nekünk is kevesebb jön le a bruttóból akkor több marad. De nem ezt ígerte, hogy az adókat csökkenti, hanem megemeli a minimálbért ahogy van.
18#
Jó öreg neoliberális elképzeléseteket lehetne érvényesíteni.
Lecsökkentené a fizetések adóját, annyira,hogy a cégek ne hisztizzenek, viszont nem olyan mértékben,hogy kevesebb adóbevétele legyen az államnak.
Mindenképpen több adóbevétele lenne, mert ha több a fizetés többet fogyasztanak az emberek.
#19
Jogos, csak ha nem megy lentebb az áfa és a boltoknak is nagyobb a kiadása, akkor ők is valamennyire növelnek árat, meg a termelők és a gyártók is. Meg a több pénzzel az infláció is nő.
Lehet ott tartanánk, mint emelés előtt. Mert ugye ha lent van a forint akkor a külföldről hozott termékek amiért valutával fizetünk az "drágább" és ugye arra jön majd ugyan úgy a bolti haszon és a 27% áfa.
Nem olyan egyszerű ezt megcsinálni.
Ahhoz már most kellene intézkedni, hogy lehessen ebből valami a választások után, de még 2022-ben.
Pl az már egy rossz irány, hogy hitelt veszünk fel és ha kiesik az adó, akkor nem lehet visszafele fizetni. A pénzt valahol be kell húzni, vagy a banki hiteleknél, vagy az egyéb adóknál, de valahol meg kell lenni annak a pénznek, vagy cudar nagy válság lesz.
Valamint az az érdekes, hogy nem rég ha jól rémlik adóemelést rebesgettek és nem csökkentést. Most meg nagyon jó lesz mindenkinek. Meg azért kell emelni, mert nem lehet megélni. De akkor a minimál nyugdíjat is emelnék?? Meg úgy a nyugdíjat általában??
Tényleg nem igazán értem.
"Mindenképpen több adóbevétele lenne, mert ha több a fizetés többet fogyasztanak az emberek."
Csak akkor lenne több adóbevétel, ha minél inkább csökkentjük a tőkejövedelmeket - azokra nagyon alacsony az adó -, és átcsoportosítjuk a dolgozók irányába, amelynek magasabb az adóvonzata. Jobban jár a melós, jobban jár az állam, csak a részvényesek, tulajdonosok nem.
Adócsökkentéssel bár növelhető a dolgozó nettó fizetése, az államnak nem lenne több bevétele, mint az adócsökkentés előtt, mert a fizetéseknek csak egy részét fogja a dolgozó fogyasztásra költeni. Magyarországon a megtakarítások nagyon alacsonyak, de mivel vannak, az állam az ilyen jellegű adócsökkentésen mindig bukni fog.
Nem az adócsökkentésben látom a megoldást, hanem az erős szakszervezetekben, erős fizetésekben, béren felüli juttatásokban (dolgozói részesedés a nyereségből stb.), ezzel jár jól a melós is, az állam is. A neoliberális próbálkozásokkal az a baj, hogy bár a nettó jövedelmeket lehet így emelni, eközben kevesebb forrása marad az államnak, romlani fognak a közszolgáltatások, így a tömegek összességében nem járnak jól, még akkor sem, ha valamennyivel nő a nettó jövedelmük.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!