Komolyan ez lesz a kampánytema? A baloldal kínaellenes, a Fidesz meg mihransellenes. Ide sullyedtunk?
Azt kezdem látni hogy a baloldal ezzel fog kampányolni hogy Kína ilyen még olyan ez kezdődött a vakcinakkal, most egyetemmel stb stb.
A Fidesz meg migransellenes.
Igazából mindkettő csak a magyar emberek idegengyuloletere és arra apellalnak hogy mindig más a hibás a rossz sorsunk miatt??
Nem a Kínával való kereskedéssel van a baj, hanem azzal, ha mi veszünk fel óriáshitelt egy kínai egyetemre, ahova nem sok magyar fog bejutni a magas tandíj miatt.
Illetve azzal, hogy pl. szó nélkül hagyják a hongkong-i növekvő elnyomást, és még az EU-s közös kiállást is megvétózzák.
A problémák összefoglalva:
1. A magyarországi kampusz nem a kínai fél tőkebefektetéseként és kockázatvállalása mellett valósulna meg, hanem a magyar állam által Kínától felvett hitelből, vagyis a magyar állampolgárok pénzéből épülne Kína számára, a kínai érdekek szolgálatára. Ezt a hitelt tehát akkor is vissza kell fizetni, ha az egyetem működése részben vagy egészben nem termeli ki a felvett hitel és a kamatok megfizetéséhez szükséges pénzt.
2. Az ITM szerint 540 milliárd forintra becsült projekt összege mintegy 90 milliárd forinttal meghaladja a 2022. évre beterjesztett költségvetésben a felsőfokú oktatásra szánt előirányzatot. Nem értünk egyet azzal a könnyelműen kijelentett véleménnyel, miszerint egy ilyen értékes egyetem kampuszának Magyarországra jövetele „minden pénzt megér”. A magyar állampolgárok közpénze véges, korlátozottan áll rendelkezésre, amit mindenkor felelősen és az egész ország érdekeit szem előtt tartva kell felhasználni.
3. A projekthez felvenni szándékozott, többszázmilliárd forintra becsült (450-580 md) hitel kamatlába kb. hatszorososa lenne annak az unió által kínált kölcsönnek, amelynek felvételétől a kormány a túlzott eladósodás elkerülésére hivatkozva a minap tartózkodott.
4. A hitel feltételei (visszafizetés ütemezése, valutája, árfolyamkockázat megosztása, záradékok, nemteljesítés esetén gyakorolt jogok stb.) ismeretlenek, miközben a transzparencia elemi feltétele egy ilyen mértékű, nemzedékeket eladósító hitel felvételének.
5. A betelepülő egyetem működtetése – az ITM számításai szerint is – 2023-2027 között 100 milliárd forintot igényelne, ezt követően pedig évente további 15,5 milliárd forint veszteségtérítést.
6. A fenntartására létrehozandó magyar-kínai alapítványban kisebbségi magyar részesedés lenne – a közbeszerzések elkerülése érdekében.
7. Belátható időn belül behozhatlan hátrányt jelentene a magyar felsőoktatás számára:
- a kínai és a magyar egyetemeken oktatók közti kb. tízszeres bérkülünbség és az évi több millió forintos személyes kutatási keret elcsábítaná a hazai egyetemek legjobb oktatóit,
- a Fudannak a hazai felsőoktatási intézményekkel szemben előnye lenne a magyar és a nemzetközi pályázatokon,
- a magyar egyetemek finanszírozásából kiesnének a Fudanra átpályázó külföldi diákok.
8. A kínai kampusz tandíja többszöröse lenne a magyar felsőoktatásban kiszabottnak, ezért a magyar társadalom szűk rétege engedhetné meg, hogy a gyerekeit itt taníttassa.
Akkor, amikor
- az elmúlt évben a magyar államadósság rátája ismét 80 százalék fölé emelkedett,
- csökkenteni kell a szintén felduzzadt államháztartási hiányt,
- az Unió Helyreállítási alapjából a kormány kivette az egyetemek megújítására szánt 1200 milliárd forintos csomagot,
- Paks II. és a Budapest-Belgrád vasút létesítésére alsóértéken 4300 milliárd forintos adósságunk halmozódik fel - a piacinál magasabb kamatlábak mellett,
úgy ítéljük meg, hogy kifejezetten káros lenne a magyar gazdaságot és a jövő társadalmát további, soha meg nem térülő, újabb, többszázmilliárd forintra becsülhető kiadással megterhelni.
#1
Ezt a kínai óriáshitelezést hagyjuk már. A 2009-es IMF hitelnek elenyésző töredéke az egyetemre felvett hitel.
Kérdező
A kérdés nem ez. A fidesz NEM migránsellenes. Az ILLEGÁLIS migráció ellen van. Éppen azt vetették a szemére a fidesznek hogy sok migránst juttattak be az országba, erre volt az ellenzéki kampány a letelepedési kötvényekkel, aztán meg ezért ment az uszítás a határon túli magyarok ellen, mondván hogy ukránok meg románok jönnek be. A fidesz azt nem akarja hogy törvénytelenül olyanok léphessenek be az országba akikről azt sem tudjuk kik és mit akarnak itt.
A másik oldalon meg egy nagy hazugság van. gyurcsány miniszterelnökként kint volt Kínában és ő szerette volna ha itt, Magyarországon hoz létre Kína gazdasági, kulturális központot. Akkor még ez volt a jó, holott 15 évvel ezelőtt Kína még sokkal közelebb volt a régi pártállami rendszeréhez, sokkal közelebb volt a most felemlegetett jogtalanságok elkövetéséhez, mint ma. Pontosan úgy, ahogy miniszterelnökként még Putyinnal találkozott évente gyurcsány, akkor még támogatták az orosz-magyar kapcsolatokat, az akkori parlament döntött Paks 2 beruházásáról - ma meg már ellenzi ugyanazt.
Az ellenzék tehát hazug kampányt folytat, mert korábban pont az ellenkezőjét tették a politikusaik, mint amit most hangoztatnak. A fidesz viszont ugyanezt képviselte akkor is amikor ellenzékben volt.
Úgy csináltok mintha ez nem egy megtérülő beruházás lenne a jövőbe, hanem olyan pénzköltés, mint ami miatt 2010 előtt csődközelbe került az ország.
ha ez lenne az első ilyen eset, akkor még érthető lenne amit beszéltek, de 2010 óta minden egyes beruházásnál pontosan ugyanezt a hisztit csináltátok, mindig az ment hogy túl nagy, túl sokba kerül, nem fog sikerülni, nem lesz haszna, nem tudják megcsinálni, csődbe visz, összeomlik miatta a gazdaság stb. stb. és minden egyes esetben utána bebizonyosodott hogy tévedtetek. 2010 óta nem volt olyan beruházás ami után ne javult volna az ország helyzete, legyen az sportverseny, kötvénykibocsátás, különadó kivetése vagy éppen családtámogatás. Mégis újra meg újra ugyanazt csináljátok, mintha nem buktatok volna bele az előzőbe, azonnal nekikezdtek az újabbat szidni.
4:
Hát már az 1. pont hazugság, ez nem "Kína számára" épül, hanem a Budapesten tanulni kívánó diákok számára. Nincs olyan budapesti egyetem, ahol ne lenne jelentős számú magyar diákság (kivéve CEU)
2: Teljesen más fenntartani egy már létező intézményt, mint létrehozni egy új városrészt. Értelmetlen ez az összehasonlítás.
3: A finanszírozásról még a világon semmiféle megállapodás nincs, de a Kína által kínált 1,9%-os kamatláb euróban nem tűnik extrém magasnak. 2010 előtt sokkal magasabb kamatlábakkal vehettünk fel hosszú távú hiteleket, még a "kedvezményes" IMF hitel kamatlába is magasabb volt.
4: Újabb hazugság, szó sincs "nemzedékekről", egy normál hosszú lejáratú hitelről van szó (10-15 év)
7: Hát ha idetelepül egy elit egyetem, az persze ciki lehet az eltunyult magyar egyetemi szféra számára, mert élesedik a versenyhelyzet, de ez Magyarország és a magyar diákok érdeke.
8: De fura, máskor mindig azt mondják, hogy az oktatás a legjobb hosszabb távú befektetés, most ez hirtelen meg nem az. Roppant érdekes.
Ez pár ember hazugságokkal és csúsztatásokkal teli tűzdelt szubjektív véleménye, nem mérvadó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!