Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Gyurcsányék idejében vagy a...

Gyurcsányék idejében vagy a Fidesz alatt volt több beruházás az országban?

Figyelt kérdés
Természetesen időarányosan mérve.

2021. jún. 5. 11:13
 1/5 anonim ***** válasza:
43%
Fidesz alatt, de ennek könnyen utánanézhetsz az interneten, tényekkel igazolva.
2021. jún. 5. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
65%
A fidesz ruházott be többet a csókosainak és a ner-huszároknak. A krumplibogarak pedig, .. ...... ....va!
2021. jún. 5. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
78%

Kérdező, gyurcsány saját maga mondta el még 2006-ban hogy nem csináltak semmit, nincs amit fel tudnának mutatni kormányként.

Ha visszagondolsz - vagy utána olvasol - persze akkor is voltak beruházások, de az állami beruházás sokkal kevesebb volt. Ami emlékezetes az az M6 autópálya építése, a 4-es metró, a Szent Imre kórház egy épületrésze, a budapesti Bálna mint csarnok épület. De ezen kívül volt sok önkormányzati beruházás is meg kisebb állami projektek is természetesen.

Viszont ha megnézed a beruházásokat általánosságban, azok nagy állami programokhoz kötve indultak be és utána éveken keresztül, akár kormányokon átívelve fejeződtek be. Az első nagy ilyen beruházási hullám az első Orbán kormány alatt a Széchenyi program keretében valósult meg, akkor épült rengeteg fürdő, volt útépítés, hídberuházás elindítása és sok más is. Aztán ezek elkészültek és hiába volt 2004-től még uniós forrásokra is lehetőség, nem indultak nagy tervezések, beruházások ilyen mértékben. 2010 után a gazdaság beindítására megint egy új Széchenyi tervet kezdtek meg, mellette volt az azóta is mindig emlegetett stadion program. De visszamenőlegesen is akkor hívták le a megmaradt uniós pályázati keretet - ami feljavította az előző uniós pénzügyi ciklus eredményét - viszont már a pályázat is 2010 után lett kiírva és a megvalósítása is csak jóval utána indult meg. Mostanra az egész országban vannak olyan már elkészült beruházások, amik a nagy állami projektek keretében valósultak meg - nagy részben uniós pénzekkel együtt - amik 2010 után indultak. Kórházfelújítások, sportlétesítmények (uszodák, jégkorcsolya pályák, tornatermek), alsóbb rendű utak felújítása, elterelők építése, kastélyok rekonstrukciója, várak újjáépítése a turizmus számára, iskolafejlesztések, de csak nézd meg mennyi napelem telep lett az elmúlt években az országban!

2021. jún. 5. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
74%

Fletóék sajnos még ahhoz is tehetségtelenek voltak, hogy az EU-forrásokat le tudják hívni (nem voltak képesek teljesíteni ennek feltételeit), cserébe eladósították az országot pl. olyan, számunkra brutálisan előnytelen PPP-beruházásokkal (ráadásul remek érzékkel egyebek mellett a totál felesleges, máig kihasználatlan M6-autópályára), amelyekre az utánuk következő Fidesz-kormányoknak csak kamatban többet kellett fizetniük (és kell még a mai napig is), ami a sokat kritizált stadionok költségeit is bőven meghaladja.


Az Orbán-kormányok a sokszorosát tudják felmutatni beruházásokban, mint az elődeik. És nem csak mennyiségben, hanem minőségben is. Már csak ezt figyelembe véve sem szavazhatjuk vissza jövőre az elqró bandát, hogy azt az ámokfutást folytassák, amelyet 2010-ben abbahagyni kényszerültek.

2021. jún. 5. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

#4 Az a baj, hogy sokaknak a PPP beruházás éppen úgy nem mond semmit, mint az őszödi beszéd sem - csak még annyit sem hallottak róla mint a beszédről. Ezért csak egy kis magyarázat ahhoz amit leírtál ha valaki ilyen olvassa:

A PPP beruházás (public-private partnership rövidítése = köz- és magánegyüttműködés) önmagában nem rossz dolog. A kivitelezése volt az ami káros volt az ország költségvetésére.

A lényege volt az akkori PPP beruházásoknak, hogy az állam/önkormányzat/intézmény szeretne egy beruházást - mondjuk egy egyetemnek kell egy új kollégium - de nincs rá pénze. Általában ez van, ilyenkor hitelt vesznek fel rá és megbíznak valakit az elkészítésével, majd a banknak törlesztik a hitelt.

A PPP beruházásokban a kivitelező hozta a pénzt, vagyis az állam garanciát vállalt ahhoz, hogy aki megépíti ezt a kollégiumot, az kaphasson hitelt egy banktól és ne az egyetemnek kelljen felvennie. Az egyetem az elkészült kollégiumot után X évig (a példámban, ami konkrétan egy bizonyos egyetemmel történt meg, ott ez 20 év volt) szerződésben rögzítetten az intézmény visszabérli. Vagyis az építkezést az egyetem indítja, az egyetemnek kell a koli, de a beruházó aki utána bérleti díjat szed be az egyetemtől érte. A bérleti díj akkora, hogy a beruházónak megérte, mert nem csak a hitelt tudta fizetni belőle, de még haszna is maradt.

Idáig még csak érthető, de itt jött a lényeg, az egyetem vállalta már a kivitelezésre megkötött szerződésben, hogy a 20 év letelte után MEGVÁSÁROLJA azt a kollégiumot és teljes áron. Tehát nem csak azt a pénzt fizeti ki amennyiből felépült a kollégium, de még 20 éven át fizette érte a bérleti díjat is. Miközben pont amiatt akart az egyetem építeni kollégiumot, hogy ne bérelnie kelljen egy épületet.

Ez az ami miatt az akkori PPP beruházások majdnem kétszeresébe kerültek az országnak.

Mintha valaki úgy építene magának házat, hogy 20 évig bérleti díjat fizet érte a beruházónak, majd a 20 év leteltekor kell hitelt felvennie és megvásárolni még egyszer kifizetve az egészet.

2021. jún. 5. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!