Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mely politikusok-politikai...

Mely politikusok-politikai pártok voltak felelősek a "Rendszerváltás" elbarmolásáért?

Figyelt kérdés

A 80-as évek végi, 90-es évek eleji vezetők sara volt a dolog, vagy az akkoriban "ellenzéki"-nek nevezhető személyek és csoportosulások is hibásak a Kádár-rendszer viszonyaihoz képesti nagy visszaeséseknek (gazdaság, társadalom, életszínvonal, stb). Netán a "kollektív bűnösség" elve érvényesül az akkori megmondóemberek esetében?


És mi a helyzet az ország lakosságát kitevő "kisemberek" esetében? (a "Tetszettek volna forradalmat csinálni!" vádaskodást hová tegye 2021-ben az átlagpolgár?)



2021. jún. 4. 11:58
 1/7 anonim ***** válasza:
89%
Hát ugye ha a Fidesz most nem hazudna és lopna ennyit, akkor alapvetően értelme is lenne vissza tekinteni a rendszerváltás előtti erő viszonyokra.
2021. jún. 4. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
MSZP, Fidesz, KDNP, SZDSZ, MDF, stb. Orbán, Gyurcsány, Antall, Boros, Göncz, stb.
2021. jún. 4. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
74%

Belaruszt elnézve azért még így is a lófax jobbik végén vagyunk. Szóval azért annyira nem sajnálom, hogy így alakult, mert egy erős közepes eredményünk van. EU csatlakozást is sikerült meglépnünk a többséggel egyidőben, nem alakultak rosszul a dolgok. Persze az is egy nézőpont, hogy a dolgok nem alakultak jól sem, hagy kívánnivalót maga után a helyzet.


90-es évekre amúgy az jellemző tényleg, hogy sok egyéni, szabad-vadkapitalista érdek találkozott egymással, és mindenki a másik kárára akart összeharácsolni mindent. Bármit. Talán túl hirtelen jött a demokratikus átmenet, és nem volt idő semmire. Nem csak felülről jöttek a harácsolók, hanem alulról, külföldről, mindenhonnan. Azt, ami akkor volt, semmilyen politikai intézkedés nem tudta volna megakadályozni. Ha volt is valami jogszabály, nem volt, aki rendet tegyen.


Tényleg Belaruszt elég csak felhozni példának... ott választották a lassú átmenetet... kommunizmusból lassan sikerült átmenniük diktatúrába, demokrácia helyett. Ha nálunk akkor nincs meg ez a vadkapitalista nyitás, akkor most nálunk is valódi kemény diktatúra lenne. Elég csak megnézni a mostani kormányunkat...

2021. jún. 4. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Az összes szarházi, aki akkoriban (és azóta is) a hatalom körül sündörgött!
2021. jún. 4. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
44%

Könnyű így sok év távlatából okosnak lenni, de akkoriban a közgazdászok és a politikusok a világ nyugati felén teljes egyetértésben voltak azügyben, hogy a legrövidebb út a szocializmusból a fejlett, liberális állam irányába az állam leépítése és a termelési eszközök teljes privatizációja. Ilyen szempontból effektíve semelyik magyar politikust nem lehet hibáztatni, hiszen ők csak követték a szakértők véleményét. A korban a Szovjetunió bukása és a nyugat gyorsütemű gazdasági fejlődése mindenkivel elhitette, hogy a baloldali ideológiák és elképzelések, mint a szocializmus, a szociáldemokrácia, vagy a jóléti állam kora lejárt, és a liberalizmus, a szabadpiaci kapitalizmus végső győzelmet aratott. A korszellemet tökéletésen illusztrálja Margaret Thatcher híres mondata: "There is no alternative!" ("Nincs más alternatíva!"), vagy Francis Fukuyama nézetei, miszerint a "történelem végetért", az emberiség elérte a társadalmi fejlődés csúcsát, és innentől igazából már csak be kell várni, hogy a világ összes országa a nyugati liberális kapitalizmus útjára álljon. A nyugati civilizáció baloldala olyan pofont kapott, amit a mai napig nem vészelt át. Habár voltak azóta baloldali kormányok sok helyen, ezek ma már csak árnyékuk a régi, forradalmi önmaguknak, és ugyanúgy beálltak a neoliberális status quo mellé. Sok helyen, többek közt Magyarországon is ezek a baloldali kormányok is szerepet játszottak a jóléti állam lebontásában.


Ettől függetlenül ma már teljesen egyértelmű, hogy a '80-as, '90-es évek privatizációs, neoliberális hulláma nem csak a keleti blokk országaiban, de a nyugati országokban is igen komoly társadalmi károkkal járt: szétnyílt a társadalmi olló, a reálbérek azóta is stagnálnak, elképesztő módon megugrott a mentális betegségek aránya, a szegénységben élők aránya folyamatosan, évtizedek óta növekszik, annak ellenére, hogy a gazdaság lassan 40 éve, kisebb-nagyobb fennakadásokat leszámítva szárnyal.


Igazából a rendszerváltás Magyarország számára nagyon rosszkor jött el. Ha az '50-es években (esetleg '56-ban) sikerült volna kikerülnünk a keleti blokkból, talán sikerült volna felzárkóznunk. Sajnos egy olyan időszakban lettünk függetlenek, ahol senkinek nem érdeke az, hogy Magyarországon nyugati életszínvonal legyen. Ez nem csupán a politikusaink hibája: egyszerűen a jelenlegi politikai helyzetben Európában a gazdag országok akkor járnak jól, ha itt keleten gyengébb a gazdaság. Ha valakinek van ötlete, hogy ezt a rendszer hogyan lehetne felszámolni, jelentkezhet a Sveriges Rigsbanknál, hogy átvegye a Közgazdasági Nobel-emlékdíjat.

2021. jún. 4. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A mikor a vadkapitalizmus összemosódik a nemzetellenes és telhetetlen neoliberalizmussal, akkor gyengül el az emberséges társadalom.
2021. jún. 4. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ez az Antall Józseffel kezdődött. Azóta van az, hogy jól elhemperegnek megélhetési politikusaink a Duna pesti partján található objektum környékén. -Környékén, mert sokan arra sem képesek, hogy bemásszanak az ülésteremben - munkaidő alatt.

A választóik azok, akik miatt ezt megtehetik ebben az formában 1989 óta.

2021. jún. 4. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!