Magyarországot és kelet Európát mesterségesen tartják szegénynek?
A magasabb tudást igénylő gyárak vannak inkább nyugaton, pl. autógyártás. Ezzel tudnánk versenyezni, saját versenyképes autót tervezni és gyártani?
Az olcsó tömegtermékek meg manapság Kínából jönnek mindenhova. Ezeket a gyárakat nyugaton is bezárták. Mi is tudnánk ilyeneket gyártani, csak nem lenne az ára versenyképes a kínaival.
Trianon: Egy elvesztett világháború után és ilyen kisebbségi autonóm törekvések mellett természetes volt a zsugorodás. Mesterséges az új határok meghúzása.
Szovjetunió: Mesterséges volt az egész, de ez Sztálintól és utódaitól származik, nem pedig az akkor még (USA-t leszámítva) romokban heverő Nyugattól.
Privatizáció: Évtizedes technológiai lemaradásban voltunk és nem volt tőkénk semmit sem feltornázni. Ezek a vállalatok nem az importálás kedvéért zártak be üzemeket (az nekik sem buli logisztikailag), hanem mert sz"rból nem lehet várat építeni. Nem igazán értem, hogy ami a szocializmusban felesleges volt 10 gyár az hirtelen miért válna szükségessé kapitalizmusban.
Kelet-Európát senki nem tartja mesterségesen szegénységben. 2 elvesztett világháború és 50 évnyi szocializmus után igazából nem látom be, hogy nekünk már Ausztria szintjén kellene lennünk. De még mindig azért vagyunk legfőképpen lemaradva, mert egyrészt saját magunkkal b"szunk ki a korrupcióval (politikusi és kisvállalati szinten is), másrészt pedig nem ölünk az Innovációba. pl. megőrjít, hogy pont az Innovációs minisztérium még mindig mindent papíron vár el tőlem adatszolgáltatást, miért nem fogadják el elektronikusan.
" legfőképpen lemaradva, mert egyrészt saját magunkkal b"szunk ki a korrupcióval "
Ennek jó példája a kontraszelekció, amit az állami pályázatoknál látni. Nem azért kapja meg egy cég a munkát, mert ők csinálják a legjobban, hanem azért, mert haveri cég.
Ez megakadályozza a jók felemelkedését, és a rosszak eltűnését, vagyis nem működik a természetes piaci szelekció a cégeknél, helyette kontraszelekció van.
Igen.
Az Audi csak annyira emeli a béreket, amennyire muszáj.
De ez még így is sokkal több, mint amit Boltos Tomi fizet Évikének.
1913 és 1941 után mégis most vagyunk legközelebb a nyugati bérekhez.
Negyven éve tízszeres volt a lemaradásunk.
"Az Audi csak annyira emeli a béreket, amennyire muszáj."
Szellemi munkára az Audi sem fizet rosszul viszonyítva a megélhetési költségekhez. Csak persze nem villamosmérnökök, informatikusok, gépészmérnökök tolakodnak az állásokért, holott az egyetemi ponthatárok ezekre a szakokra a béka s*gge alatt vannak és kb. minden nagyobb városban el lehet végezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!