Szerintetek meglehetne oldani azt Magyarországon, hogy egy olyan helyzetet teremtenénk meg ahol mindenki havi 1 millió forint fizetést kap?
Kérdező, 1991-ben egy minimálbéres havi 7000Ft-t keresett, ma 2021-ben meg 167400Ft-t, vagyis 24-szer annyit kap fizetésnek. Nem 6-szor annyit mint ami most ami most lenne ha milliós lenne a fizetésük hirtelen, 24-szer annyit.
Megcsinálták. És? Jobb lett tőle?
Az, hoyg forintban mennyit kapsz a kezedbe az nem fontos. Ami fontos, hogy mit és mennyit tudsz megvenni belőle. Ha most mindenkinek legalább 1 millió lenne a fizetése akkor azoknak is, akik előállítják neked a dolgokat. Vagyis 1 milliós lenne a fizetése minimum a portásnak, takarítónak, pékinasnak is és sokkal több kellene legyen a szakembereknek.
lehet hoyg 1 milliót vinnél haza, csak akkor nem 300Ft-ba lenne egy kiló kenyér meg 250Ft egy üveg sör, hanem 1500Ft lenne a kenyér és 1200Ft az üveg sör. Semmi nem változna.
Az elmúlt években ha kicsivel is de mindig többet tudtál vásárolni a bérnövekedésekből. Lassan, de értékében kell emelni a béreket ahhoz hogy értelme is legyen. Különben csak annyi mintha a papíron mindenhez hozzáírnánk egy nullát.
Ja, mindneki kapna egymilliót, és 250.000 ft lenne egy zsömle...
:-D :-D
Csak nagyon általánosan körbejárva a vitát azt látjuk, hogy egy adott országnak van valamekkora kibocsátása, akár pénzben kifejezve. Miből tevődik össze ez a kibocsátás? Nyilván az emberek munkájából, és itt nem csak a fizikai munkára kell gondolni. Ahogy a vállalatok a saját kibocsátásukból fizetik a dolgozóikat, úgy hasonlóan, csak nagyban működik egy ország esetén.
Azaz a vállalat a bevételeiből fedezi többet között az alkalmazottak bérét is.
Tegyük fel kedves kérdező, hogy egy (mikroökonómiai környezetben vizsgálva) a dolgozók fizetését a duplájára emeljük.
Mi történik ekkor? Gondold át. Világos, hogy a vállalkozás nem fogja tudni kifizetni az alkalmazottait a jelenlegi bevételi szint mellett, azaz (rövid távon) el fog bocsátani dolgozókat, és mivel így csökken a termelés, csökken az eladott árumennyiség is, később (hosszú távon) le fogja húzni a rolót. Azt is megteheti a vállalkozás, hogy növeli a termékének az árát.
ÉS ITT ÉRKEZTÜNK el a lényeghez! Már a mikroökonómia is bebizonyítja, hogy ha bármely termelési tényezőt megváltoztatom, azzal rövid és hosszútávon a többi termelési tényező is változni fog.
Képzeld el ezt nagyban. Az ország meghatároz egy minimálbért, ami a te esetedben egymillió forint. A fenti példán élve, mi fog történni?
- Először megdrágulnak a termékek. Azaz azt mondjuk, hogy hatalmas infláció lesz. Ezt a közgazdaságtan úgy fogalmazza meg, hogy a drasztikus fizetésemelésnek inflációgeneráló hatása van.
- A vállalat, annak érdekében, hogy termelési költségeit lejjebb szorítsa, a termékeit megpróbálja olcsón, kevés profittal értékesíteni. Ez viszont csökkenti a bevételeket, ezért a vállalkozás arra kényszerül, hogy elbocsátson alkalmazottakat. Erre mondja a közgazdaságtan azt, hogy a béremelés állami szinten munkanélküliséget generál.
- Végül, ha mindez nem elég, a legtöbb, főleg kis és közepes vállalkozás a kiélezett harc miatt lehúzza a rolót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!