Orban elvegeti az emberek megtakaritasait?
Akiknek magyar allampapir pluszban van a penzuk, biztonsagos hely?
Mi van akkor, ha Orban vagy mas politikus ugy dont, hogy ezentul az allame lesz es kozos tulajdon lesz?
Tehetnek ilyet?
Elméletileg nem.
Gyakorlatilag meg olyan szintű korrupciós csalások, rablások, mocskosságok működnek egész ország szinten a kormány asszisztációjával, ami teljesen felérhetetlen ésszel hogy ezek a dolgok hogy történnek meg. Mintha bizonyos emberekre és az űzelmeikre nem vonatkozna a törvény. Ilyenkor pedig könnyen paranoiddá válhat az ember, hogy ha ilyen abszurd korrupció űzelmek büntetlenül mehetnek ebben az országban, akkor mi a biztosíték hogy egyik napról a másikra az ingó vagyonom vagy ingatlanom nem fog papíron átkerülni az én nevemberől valami politikus bűnöző nevére?!
Igen, ez egy teljesen abszurd felvetés, viszont mindeközben ez meg egy teljesen abszurd ország...
@14:33
Ha nem egy zöldszemes ostoros értelmi szintjén állnál, akkor talán ki tudnád logikázni hogy a billetyűzeten a g billentyű a h mellett helyezkedik el, így feltételezhető hogy egy billetyű félreütésből lett "elveheti"-ből "elvegeti".
Nem, nincs ilyen, hogy elveszik a hitelezők (állampapírvásárlók) értékpapírjait.
Olyan van, hogy az állam azt mondja, hogy nem fizeti vissza vagy nem a lejárati időben, hanem mondjuk majd csak 10-20 évvel később. Gyakorlatilag ez az államcsőd. Ez reális kockázat, amivel számolni kellene, de jelenleg erre is minimális az esély, nagy a pénzbőség a piacokon. Ha pedig beüt egy nagy pénzügyi válság, mint 2008-2009-ben, akkor az IMF segíthetne.
Ami a legreálisabb és legnagyobb kockázat szerintem, hogy az állam megadóztatja a kamatjövedelmet. Jelenleg a lakossági állampapírok adómentesek, de könnyen vissza lehet állítani rájuk adót, egészségügyi járulékot stb. és az akár 5-6% ígért éves hozamból gyakorlatilag 3-4% lesz. Főleg baloldali hatalomátvétel esetén valószínűbb ez az opció, mivel a jelenlegi rendszer, magas állampapírhozam a tőkéseknek, megtakarítóknak kedvez, míg akinek nincs állampapírja az semmit sem profitál belőle. Ezt sokan igazságtalanságnak tartják a baloldalon. Egy szegénypárti kormány esetében viszont a plusz adókból lehetne szociális juttatásokat emelni, segíteni a szegényeket, nincsteleneket.
Továbbá nem csak a nominális hozamot érdemes figyelni, hanem a reálhozam (infláció feletti hozam), ami igazán számít. Ha felpörög az infláció, lehet, hogy csökkenni fog a befektetésed értéke, kevesebb értéket kapsz vissza, mint amennyit az elején betettél a bankba vagy államkincstárba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!