Mit von az maga után, hogy alapítványi kézbe kerülnek magyar egyetemek?
Más rendszerben lehet működtetni az egyes egyetemeket.
Nem kell egy közös állami rendszernek egyformán megfelelni, nem kell az oktatókat közalkalmazotti státuszban meghatározott egyforma szerződésekkel, egyforma bérekkel alkalmazni, hanem egyetemenként és oktatónként lehet változtatni a szerződési feltételeken.
A legnagyobb változás az lesz, hogy az oktatóknak valóban eredményt kell felmutatni ahhoz, hogy oktatók maradhassanak - cserébe meg is fogják fizetni őket. Nem arról fog VÉGRE szólni sok egyetemi képzés, hogy csak teljen el az idő és közben lehessen szívatni a hallgatókat, örömködni, hogy nála csak 10%-nak sikerül a vizsgát letenni elsőre - hanem olyan oktatást kell nyújtaniuk amit a hallgatók IS megfelelőnek tartanak.
Egy szemléletváltás fog MEGKEZDŐDNI, mert ez egy hosszú folyamat lesz.
Kb. olyan irányba fognak elmozdulni az egyetemek, mint a fizetős képzések - csak marad a hallgató számára ingyenes. Az lesz a lényeg hogy a hallgatóknak tudjanak jobb, versenyképesebb oktatást nyújtani.
A cél nem az, hogy csak a színötös hallgatóknak legyen ingyenes a képzés, mert akkor nem lesz hallgató, nem lesz miből fenntartani az egyetemet. A cél az hogy ne kelljen minden egyetemnek ugyanúgy működnie, mert láthatólag az nem volt jó - erről papolt eddig mindenki, hogy milyen rossz is a felsőoktatás.
A hallgató önmagában nem fog egyből nagy változást tapasztalni, ez most első körben az oktatóknál lesz jelentős. Az egyetemei vezetés kell majd szépen sorban olyan belső, főképp az oktatói oldalt érintő változásokat elindítson, amivel a hallgatók felé tudnak majd olyan képet mutatni az egyetemről, hogy érdemes nekik oda jelentkezni, mert ott lesz sikeresebb a tanulásuk, "értékesebb" a megszerzett tudásuk, diplomájuk.
Az egyetemeknek könnyebb lesz az ipari, gazdasági szereplőkkel olyan együttműködéseket kialakítani amiből pénzt tudnak szerezni. Több és legálisabb módja lesz az egyetemi kutatásoknak, méréseknek, szakértői munkáknak - amikből bevétele lesz majd az egyetemnek, így az ott dolgozóknak is.
Ez a terv. Aztán természetesen lesz ahol sikerülni fog és lesz ahol meg nem igazán.
Tulajdonképpen nem lehet tudni, mert gyakorlatilag biankó modellváltásba kényszerítették bele az egyetemeket. Azt ígérik, könnyebb lesz pénzhez jutni, de garancia nincs rá.
Amit biztosan tudunk, hogy az államnak és az iskolai dolgozóknak nem lesz sok beleszólása a működésbe, a Fidesznek viszont igen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!