Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért lett divat manapság...

Miért lett divat manapság utálni a kapitalizmust?

Figyelt kérdés

Erre itt a Gyik-en figyeltem fel először, de sok más helyen is látom, hogy egyre többen, egyre hangosabban akarják "lebontani a kapitalizmust" vagy "visszaszorítani a kapitalizmust".

Amikor nekik szegezi a kérdést az ember hogy mégis mit akarnak helyette, nem mondanak semmit.

Nem veszik észre hogy a mostani viszonylagos jólétünk is a kapitalizmusnak köszönhető, hiszen előtte a szocializmusban nem volt fejlődés, és az akkori életszinvonalat csak az ország brutális eladósitásával tudtuk fedezni.

Az összes "érvük" ilyen lózungok hogy Fúly kapitalizmus, Fúly nyugat, Fúly angolszászok, Fúly gazdagok akik dolgoztak a pénzükért.


Kérdem én mégis miért utálják sokan azt a rendszert, ami gazdaggá (de legalábbis gazdagabbá) tette őket?


Itt van néhány példa


https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__11..

https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__egyeb-kerdesek__110.. (itt már a Sztálinizmust is dicsőítik)

https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__kulfoldi-politika__.. (itt meg Észak-Koreát dicsőítik a kapitalizmus utálat mellett)



2021. ápr. 8. 10:09
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
77%

Azzal érvelni, hogy a kapitalizmusnál az összes eddigi létező rendszer rosszabb, szerintem eléggé fals érvelés. Ezzel az érvvel minden rendszer védhető az azt leváltó rendszerrel szemben: a palotagazdaság hívei a kora ókorban nyugodtan mondhatták, hogy ez a legjobb létező rendszer, nincs értelme leváltani, az összes többi rendszer rosszabb; a feudalizmus hívei nyugodtan érvelhettek azzal, hogy ez a legjobb létező gazdasági rendszer, a merkantilizmus csak rontana a helyzeten, hiszen a feudalizmus jelentette a legnagyobb mértékű gazdasági fejlődést, és így tovább ad infinitum.


Még a mai baloldali közösségekben is elképesztően ritka, hogy valaki a tervgazdálkodás mellett érvelne, hiszen a tervgazdálkodás a 20. században megbukott. Ha körülnézel, ma a szocialista államok nagyrésze már nem tervgazdálkodás: Kuba a '90-es években a gazdaság nagy részét piacosította, Kínában effektíve "neoliberalizmus kínai szocialista karakterisztikákkal" van, Vietnámban is a piacosodás felé tart a gazdaság. A szocialista mozgalom elmozdult a tervgazdálkodástól, mert az nem működik.


Ez, hogy a kapitalizmus nem csupán az egyetlen működő, hanem az egyetlen MŰKÖDŐKÉPES rendszer, szerintem elképesztően naív. Minden gazdasági rendszert előbb-utóbb levált egy másik.


"Az összes "érvük" ilyen lózungok hogy Fúly kapitalizmus, Fúly nyugat, Fúly angolszászok, Fúly gazdagok akik dolgoztak a pénzükért."


Ezt szerintem így leegyszerüsíteni szintén butaság. A kapitalizmus nem tökéletes rendszer, ezt szerintem még Margaret Thatcher és Ronald Reagan is belátná. Te sem amellett érvelsz, hogy a kapitalizmus miért jó, hanem a többi ideológia ELLEN, hogy azok miért rosszabbak.


A kapitalizmusnak vannak jó részei és rossz részei: a jó részei nagyrészt a piacgazdaságos részek, a szabad áru és munkaerőmozgalom, a relatív magas mértékű gazdasági szabadság. A rossz része pedig a szegények kizsákmányolása a gazdagok által, a bérrabszolgaság, a tőke centralizációja (főként a nyugati elit kezében).


A kapitalizmus csak akkor működőképes, ha van kit kizsákmányolni. A mai neoliberális rendszer életképtelen lenne, ha a fejlődő országokban azonos béreket és azonos körülményeket kéne biztosítani, mint a fejlett világban. Sőt, a "middle income trap" nevű jelenség miatt azt is tudjuk, hogy neoliberális kapitalista rendszerrel a nyugati életszínvonalat nem lehet ma már elérni: ha a bérek és a munkakörülmények elérnek egy bizonyos szintet, akkor a külföldi befektetők (akik miatt a neoliberalizmus rendszerét bevezették az adott országban) egyszerűen lelépnek. Ez történt Brazíliában, Chileben, Dél-Afrikában, a Fülöp-Szigeteken, ez megy most Kínában, Indiában, és még sok helyen.


Azon meg hadd röhögjek, hogy a gazdagok "megdolgoztak a pénzükért", mert ez egyszerűen ostobaság. A társadalmi mobilitás a felső 1%-ba elképesztően alacsony, oda betörni szinte lehetetlen. Azok is, akik betörnek, szinte sosem a társadalom alsó- és középosztályából jöttek, hanem a felső 5%-ból törtek be a felső 1%-ba. A kapitalizmusban munkával NEM lehet meggazdagodni, csak és kizárólag tőkével lehet. Jeff Bezos pl. saját bevallása szerint is csak napi 2-3 órát dolgozik, szerinted ő ezalatt a 2-3 óra latt olyan irtózatos tempójú és intenzitású munkát végez, hogy azért milliószor nagyobb juttatás jár, mint egy 72 órás műszakért egy főorvosnak? A tőke nem ahhoz kerül, aki dolgozik, hanem ahhoz, akinél a tőke van.

2021. ápr. 8. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
73%

Itthon azért mert sok a komcsi, kádárista, ráadásul ezek kormányoznak is.


Vannak bajok a kapitalizmussal igen. Ezeket meg kellene oldani, szociálisabbá tenni állami kontrollal.

De nálunk az állami kontroll nem ezt teszi, hanem a haverok és A PÁRT-nak játszik, károkat okozva az átlagpolgárnak, pl "rezsicsökkentés", DIGI eladásra kényszerítés, és a többi versenykorlátozó, piac ellenes törekvés.

2021. ápr. 8. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
58%

11-es vagyok, folytatnám.


Az is sokat mond, hogy ha megnézed, a nyugati világ történelme során a legnagyobb életszínvonalbeli ugrások mindig akkor voltak, amikor az állam keményen beavatkozott az újraelosztásba és megregulázta a szabadpiac bizonyos részeit. A 19. sz. végén és a 20. sz. elején a világ leggazdagabb városaiban (Manchester, London, Chicago, New York, Párizs, stb.) olyan elképesztő szintű nyomor volt, hogy az valami beszarás. Ennek mi vetett véget? Az állam. Megszabályozta a piacot, lebontotta a monopóliumokat, és amikor a szabadpiac láthatlan keze minden idők legsúlyosabb gazdasági válságát dobta az arcunkba, az állam úgy döntött, hogy nem elég a szabályozás, az állam aktív részvétele is kell ahhoz, hogy a szabadpiaci rendszer egyáltalán működőképes legyen. Ez volt Amerikában a New Deal, illetve úgy általánosságban a Keynesista gazdaságpolitika. Az 1930-as évektől a '70-es évekig bezárólag olyan szintű gazdasági újraelosztási rendszer működött, amiről ma csak álmodozhatunk. A nyugati demokráciákban a nyomort effektíve felszámolták, sőt, Nyugat-Európában jobb szegénységi mutatók voltak a '60-as években, mint ma! Felépült a jóléti állam, a társadalmi védőhálók rendszere, a társadalmi mobilitás az egekbe ugrott. Senkiben fel sem merült, hogy az akkori rendszert lekéne váltani. Egészen addig, amíg a világ Milton Friedmanjei meg Margaret Thatcherei úgy döntöttek, hogy az államot ki kell vonni a gazdaságból, és az a legjobb, ha a szabadpiac saját magát szabályozza, és majd minden jó lesz (hozzáteszem, az 1929-es gazdasági világválság előtt is ugyanezzel érvelt mindenki...). Hát ez nagyon nem jött be: habár a GDP és egyéb gazdasági mutatók valóban növekedtek, a társadalmi olló szétnyílt, a társadalmi mobilitás visszaesett, az egyetlőtlenségek megnőttek, és a reálbérek több, mind NEGYVEN ÉVE stagnálnak. Az életszínvonal a nyugaton az elmúlt 40 évben szinte alig nőtt, sőt, a szegényebb rétegeknél csak rosszabbodott.


És akkor itt vagyunk mi, a '80-as évek gyerekei, akik életük második gazdasági világválságát vagyunk képtelen átvészelni, és a neoliberális status quo ugyanúgy él és virul, mint azt tette a nyolcvanas években. Na látod ezért van sokunknak elege a neoliberális kapitalizmusból, ezért szeretnénk egy jobb rendszer eljövetelét, legyen az bármilyen.

2021. ápr. 8. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%

Hogy mi vele a baj? Nézd meg mondjuk az okostelefonok, vagy a PC alkatrészek árát, és nézd meg azt is, hogy miként oszlik el a világunk összvagyona. Mondok pár nevet segítségképp: Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg. De nézd meg azt is, mekkora államadóssággal rendelkezik Amerika, és pár másik, általad választott ország.


Ki tudnám fejteni jobban is, de a 11-es válaszoló sokkal jobban megfogalmazta mindazt amit én írtam volna.

2021. ápr. 8. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!